Z 1 zł do 4,60 zł za metr kw. wzrośnie podatek dla szpitala oraz wszystkich przychodni i gabinetów lekarskich w Przemyślu. Opozycja grzmi, że koszty zostaną przerzucone na pacjentów, prezydent odpowiada, że to raptem 100 zł rocznie więcej.
Do tej pory placówki medyczne płaciły tylko złotówkę za metr kwadratowy. To dużo mniej niż np. przedsiębiorcy, którzy muszą płacić 22,66 zł. Preferencyjne stawki dla podmiotów leczniczych reguluje rozporządzenie ministra finansów z 2003 r. W 2020 r. jej maksymalna wysokość może wynieść 4,87 zł. Przemyśl ustalił ją na 4,60 zł.
Prezydent Wojciech Bakun stwierdził, że nie należy[paywall] mówić o podwyżce, ale o uregulowaniu jednego podatku. Tę regulację uzasadnił również tym, że w żadnym innym mieście podatek dla placówek medycznych nie jest tak niski. Przy nowej stawce miasto zyska ok. 270 tys. zł.
Nie zgodził się z tym Maciej Kamiński (PiS), który twierdził, że Krośnie podatek wynosi 1,50 zł. Ponadto władze tego miasta wspomagają miejscowy szpital dotacjami. – Jakie będzie wsparcie pana prezydenta i rady dla szpitala, bo jak wiadomo, leczą się tam mieszkańcy Przemyśla? – pytał.
W. Bakun odparł, że radny nie wymusi na nim konkretnych deklaracji, ale miasto w poprzednich latach wspomagało szpital i nadal będzie to robić, np. dokładając się do zakupu konkretnego sprzętu.
M. Kamiński przestrzegał, że lekarze w gabinetach prywatnych mogą przerzucić koszty większego podatku na pacjentów, którzy zapłacą więcej za wizytę. W. Bakun odpowiedział, że średnia wielkość gabinetu to 30 m kw., więc rocznie lekarz będzie musiał zapłacić raptem 100 zł więcej.
Prezydent zauważył też, że na początku poprzedniej kadencji rada miejska podniosła wszystkie podatki od nieruchomości. – Jestem w stanie to zrozumieć, ale musimy wypracować pewną zasadę. Albo co roku podnosimy podatki o kilka groszy, albo raz na kilka lat podniesiemy o kilkadziesiąt groszy. I mieszkaniec zapłaci na przykład 2 złote więcej co roku albo 20 złotych więcej co kilka lat – mówił.
Mirosław Majkowski (Wspólnie dla Przemyśla) zwrócił z kolei uwagę, że podatek od każdej innej działalności gospodarczej jest dużo większy. – Porównajmy kiosk z warzywami o powierzchni 20 metrów kwadratowych, gdzie pani sprzedającą marchewkę płaci 22 złote 66 groszy za metr i gabinet dentystyczny, gdzie za 20 metrów dana osoba płaci 20 złotych. Porównajmy sobie przychody w takim gabinecie i w kiosku – powiedział. – Ta podwyżka jest minimalna. Podnosimy podatek, żeby w jakiś sposób zadośćuczynić sprawiedliwości społecznej. Nie uderzamy w mieszkańców miasta – podkreślił.
Dyskusja na ten temat trwała prawie godzinę i ostatecznie zakończyła się przyjęciem nowej stawki podatku.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.i co teraz ?Bedzie zaraz o pisiorach,o dyrze,o slowackiego i o nieudacznikach lekarzach i bezlitosnych pielegniarkach itd,itp.....Ale gdzie sa w tym wszystkim ludzie,Gdzie jestesmy my?Kiedy tak naprawde skupimy sie na nas?Bakun bedzie podwyzszal a Dyrektor nie da i beda sie klocic........
A prosektorium,, tez 4,60 ? Ile tam jest metrow?
Szpital wojewódzki więc województwo da :) czemu miasto ma ciągle umarzać skoro samo jest w słabej kondycji.
a mnie to wali,nikt normalny nie chce TAM leżeć
Niech Prezydent szuka oszczędności u siebie a nie kosztem ludzi. On się nadaje do rządzenia miastem, nie potrafi nic porządnie zrobić. Nie umie nic tylko na necie siedzi i lata na otwarcie tego czy tamtego. Może już po roku czasu, czas ruszyć się że stołka i wziąć się do roboty. Zainteresować inwestorów z Polski aby inwestowali w Przemyślu. Zero pomysłu na rozwój miasta. Znajomym pracę pozałatwiał, MZK nie umie się zająć ale o swój prywatny interes dba. Szkoda słów, odwołać i dowidzenia.
Pacjenci - Prezydent w tym przypadku nie szuka oszczędności ,On korzysta z prawa tak samo jak Prezydent Rzeszowa,Krosna cyt.." rozporządzenie ministra finansów z 2003 r".
Bardzo dobrze to jest realna kasa popieram ...
Bardzo dobra decyzja Pana Prezydenta !Brawo
To jest działanie na szkodę jedynego szpitala w Przemyślu, Mija rok prezydentury pana Bakuna. Może czas na jakieś podsumowanie ? Jest czym sie pochwalić ?
do K15 za ten szpital ""jedyny"" i to wojewódzki odpowiada nie Prezydent W.Bakun tylko P.Marszałek Ortyl i jest za to sowicie co miesiąc wynagradzany, więc czas najwyższy by potrząsnął podległym mu dyrektorem tegoż szpitala bo ostatnia kontrola NIK wykazała porażającą niegospodarność w tym przybytku, która stała się ostoją i przechowalnią na stanowiskach przemyskich partyjnych PISowkich person
Proponuję zainstalować na urzędzie miejskim ''zegar długu miasta Przemyśla'' abyśmy wiedzieli czy rządzi się dobrze czy źle.
i co teraz ?Bedzie zaraz o pisiorach,o dyrze,o slowackiego i o nieudacznikach lekarzach i bezlitosnych pielegniarkach itd,itp.....Ale gdzie sa w tym wszystkim ludzie,Gdzie jestesmy my?Kiedy tak naprawde skupimy sie na nas?Bakun bedzie podwyzszal a Dyrektor nie da i beda sie klocic........
A prosektorium,, tez 4,60 ? Ile tam jest metrow?
Szpital wojewódzki więc województwo da :) czemu miasto ma ciągle umarzać skoro samo jest w słabej kondycji.