Gdyby kiedykolwiek udało się wyremontować wszystkie stare kamienice w Przemyślu, nadsańskie miasto mogłoby pretendować do miana najpiękniejszego na świecie. To prawdopodobnie niemożliwe, ale pomarzyć zawsze można. Na razie można dostrzec kilka budynków, którym przywrócony został dawny blask. Okazało się, że to dzięki współpracy Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Przemyślu oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.
W Przemyślu brakuje pieniędzy na remonty starych, zabytkowych kamienic, zarówno tych na starówce, jak i na Zasaniu. Czasami kamienica ma tylu współwłaścicieli, że dojście pomiędzy nimi do porozumienia graniczy z cudem.
Wiele z kamienic należy do miasta, a instytucją, która jest odpowiedzialna za ich administrowanie, jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Przemyślu.
Od 40 lat zajmują się m.in. remontami budynków, będących w zasobach komunalnych, ale także tych należących do wspólnot mieszkaniowych czy prywatnych właścicieli. Z tymi remontami różnie bywało[paywall].
– W miarę posiadanych funduszy prowadzimy szereg robót remontowo-budowlanych, by wspomnieć o: remontach dachów z robotami ciesielskimi i blacharskimi, ich naprawach, remontach i układaniu nowych chodników, dróg dojazdowych, kanalizacji i wykonywaniu instalacji gazowych, kominów i wentylacji czy wymianie stolarki drzwiowej i okiennej – wyliczył prezes PGM sp. z o.o. Zbigniew Czekierda.
– Szukamy pieniędzy. Zajmujemy się choćby budową nowych zadaszeń, wiat na odpady komunalne dla wspólnot mieszkaniowych czy produkcją metalowych pojemników na nakrętki plastikowe – dodał.
W ostatnich dwóch latach udało się nawiązać większą współpracę z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu Beatą Kot. W br. przeznaczone zostały dość pokaźne pieniądze na odnowę obiektów zabytkowych w Przemyślu, które wykonały ekipy PGM-u.
Odrestaurowana została elewacja frontowa kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 19 (głównym inwestorem była wspólnota mieszkaniowa), podobnie jak kamienicy przy ul. 3 Maja 21 (inwestorem była osoba prywatna). Tam do zakończenia prac pozostało wykonanie drewnianego wykusza.
– To nie wszystko, co udało się nam w tym roku zrobić przy zabytkowych kamienicach. Nasze ekipy przeprowadziły kompleksowy remont budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 24 z odrestaurowaniem i dociepleniem elewacji frontowej oraz odnowieniem klatki schodowej. Co ciekawe, na parterze odkryto napisy z początku XX wieku, reklamujące browar w Krasiczynie czy sklepy z wyszynkiem. Wspólnota uzyskała wpis elewacji parteru do indywidualnego rejestru zabytków ruchomych. Niebawem będzie realizowała dalszy ciąg odnowienia elewacji, na który został opracowany projekt z inicjatywy wojewódzkiego konserwatora zabytków – powiedział Z. Czekierda.
Część została skończona, część z zaplanowanych remontów trwa. Jak choćby ten przy kamienicy przy ul. Dworskiego 32.
– Tam doszło już do wymiany poszycia dachowego na blachę płaską, rozbudowy kominów wentylacyjnych, uszczelnienia balkonów z ułożeniem płytek. W przyszłym roku odnowimy elewację frontową i boczną budynku. Inwestorem jest tamtejsza wspólnota mieszkaniowa. Trwają prace przy odrestaurowaniu elewacji budynku przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej 1. Zadanie jest bardzo trudne i wymaga dużej wiedzy konserwatorskiej. Do tej pory wykonanych zostało i zamontowanych sto procent detali architektonicznych. Inwestorem jest osoba prywatna. Na koniec dodam tylko, że udało się odnowić i przeprowadzić remont konserwatorski zabytkowego muru cmentarza przy ulicy Przemysława – podsumował prezes Z. Czekierda.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze