Reklama

Z Przemyśla, Jarosławia prosto do Grecji

W pięknych wnętrzach Zespołu Pałacowo-Parkowego w Krasiczynie odbyła się IV edycja Polsko-Węgierskiego Uniwersytetu Letniego, organizowanego przez Instytut Felczaka. Gościem spotkania był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Głównym temat obrad była budowa Via Carpatii. Szlaku, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie, przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce, do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. Idea jej  utworzenia została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier, pod patronatem ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego[paywall].

Łączna długość trasy to 8 tys. 800 km, na terenie Polski to około 700 km. Gotowych jest już niemal 100 km, kolejne 301,3 km jest w realizacji, 124,3 km w przetargach, a 194,2 km w przygotowaniu. Jak zdradził minister A. Adamczyk, jeszcze w br. będą oddane do użytku kolejne odcinki między Rzeszowem a Lublinem, a cała trasa na polskim terytorium w standardzie drogi ekspresowej zostanie oddana do użytku do 2026 r.

Reklama

Znaczenie gospodarcze i geopolityczne

– Kraje leżące między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym mają olbrzymi, niewykorzystany jeszcze w pełni potencjał gospodarczy. Obecnie członkami inicjatywy Via Carpatia jest już 11 krajów. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu mamy szansę zbudować bezpieczną, nowoczesną i komfortową drogę, która połączy porty Morza Bałtyckiego, przez Lublin, Rzeszów i Koszyce, z Morzem Egejskim – powiedział A. Adamczyk.

Owe 8 tys. 800 km wiedzie w przez siedem krajów europejskich: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję – zamieszkałych przez 125 mln osób. W Polsce w skład trasy wejdą odcinki dróg ekspresowych S61, S16, S19 – od miejscowości Budzisko (granica państwa), poprzez Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, do Barwinka (granica państwa).

Reklama

Z Przemyśla do Rzeszowa i dalej, do… Grecji

Na terytorium Węgier trasa Via Carpatia liczy niemal 230 km i biegnie od granicy ze Słowacją do granicy z Rumunią. Wszystkie jej odcinki są już gotowe i mają być oddane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Również w Grecji trasa jest już praktycznie oddana. Na Słowacji trasa Via Carpatia będzie miała w sumie 127 km i tam na razie z budową są pewne problemy. Największy odcinek korytarza ma przebiegać przez Rumunię i liczyć aż 1 tys. 566 km. Budowa trwa.

– Zakładamy, że Via Carpatia będzie przejezdna w 2030 roku. To spełnienie naszych marzeń, nie tylko mieszkańców województw wschodnich naszego kraju, lecz także tych, którzy by chcieli z Krakowa, Łodzi, Warszawy, Gdańska jechać na południe Europy. Pojedziemy nowym, bezpiecznym i komfortowym szlakiem nie tylko w celach turystycznych, lecz także w celach gospodarczych – podsumował szef resortu infrastruktury.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama