Życie akademickie toczy się nie tylko w murach uczelni, ale też poza nimi, w różnych sferach. Jak wyglądało w ostatnim czasie? W telegraficznym skrócie oczywiście…
Obrony prac dyplomowych na mechatronice
Obrona pracy dyplomowej to zwieńczenie kilku lat zdobywania wiedzy i kształtowania umiejętności. W przypadku mechatroniki jest przedstawieniem zdobytej wiedzy – w wymiarze maksymalnie praktycznym. Dowodem na to było spotkanie w Instytucie Nauk Technicznych (25 lutego br.), z udziałem władz uczelni – JM Rektora dr. hab. Marka Delonga, prof. PANS oraz Prorektora ds. studenckich dr. Andrzeja Kaweckiego – podczas którego świeżo upieczeni inżynierowie – Marcin Mazepa oraz Daniel Dutkowski – zaprezentowali swoje dzieła. Dzieła znaczące, ponieważ: „mechatronika w PANS jest prężna, jeśli chodzi o sukcesy w najnowszych technologiach” – jak podkreślał dr inż. Grzegorz Dzieniszewski, prof. PANS – Dyrektor wspomnianego instytutu, ponadto: „Instytut Nauk Technicznych w ramach kierunku mechatronika prowadzi prace inżynierskie w zakresie systemów mechatroniki pola walki”.
Prace wykonane w całości przez studentów (już absolwentów!), pod okiem dr. inż. Stanisława Szabłowskiego, prof. PANS, z ogólnodostępnych materiałów, to: heksakopter z funkcją zrzucania ładunków oraz robot do zadań szczególnych, w tym przenoszenia ładunków niebezpiecznych. Jak zaznaczali ich autorzy: „to projekty w rozwoju, które będą udoskonalane”.
jp
Za nami I etap XV Jubileuszowej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej
Na początku marca PANS po raz kolejny była współorganizatorem Międzyuczelnianej Olimpiady Pielęgniarskiej im. dr Janiny Fetlińskiej, która w tym roku obchodzi swój jubileusz. Przemyską uczelnię w I etapie XV edycji wydarzenia reprezentowało dwadzieścia studentek III roku kierunku pielęgniarstwo.
Olimpiada przebiegała w trzech etapach: I etap w formie pisemnej – test jednokrotnego wyboru, II etap w formie praktycznej – wykonanie procedury pielęgniarskiej w warunkach symulowanych oraz przedstawienie diagnoz pielęgniarskich i zaproponowanie odpowiednich interwencji, adekwatnych do wylosowanego opisu przypadku klinicznego pacjenta, III etap – prezentacja multimedialna.
Okazja do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności, w duchu zdrowej rywalizacji, to cenne doświadczenie, dlatego trzymajmy kciuki za przemyskie studentki i życzymy im jak najwyższych wyników w kolejnych etapach.
jp
Jubileusz Instytutu Ochrony Zdrowia świętowany konferencją
6 marca 2025 r., chwilę po piętnastej, życie akademickie przeniosło się na kilka godzin do auli, gdzie w gronie zaprzyjaźnionych osób, reprezentujących różne środowiska, kadra wraz ze studentami Instytutu Ochrony Zdrowia, na czele z Panią Dyrektor dr Bożeną Majchrowicz, świętowała jubileusz pięciolecia istnienia Instytutu, w tym pielęgniarstwa. Jubileuszowa uroczystość była jednocześnie inauguracją II Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Profesjonalizm i samodzielność zawodowa współczesnego pielęgniarstwa”. Relacja z wydarzenia została opublikowana na łamach tygodnika 12 marca br.
ek
Projektowanie graficzne „na piątkę”!
A może wyżej? Gdyby tylko skala ocen w uczelniach była bardziej rozbudowana, to czemu nie? Skąd ta pewność? Skąd to zadowolenie?
Wyniki kontroli przeprowadzonej przez Polską Komisję Akredytacyjną wskazują, że kształcenie na kierunku PROJEKTOWANIE GRAFICZNE odbywa się na bardzo dobrym poziomie, dzięki czemu kolejna wizytacja odbyć się może dopiero w roku 2030/2031. Co więcej, ta pochlebna opinia dotyczy studiów na obydwu poziomach, tj. licencjackim i magisterskim. Nic więc dziwnego, że mamy tu studentów nie tylko z Podkarpacia, ale i z odleglejszych zakątków Polski. Każdy chce studiować najlepiej!
ek
IX edycja konkursu „Technika i motoryzacja to moja pasja” rozstrzygnięta
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, kształcący się na kierunkach o profilu samochodowym, mechatronicznym, logistycznym oraz mechanicznym, zgromadzili się 17 marca br. w murach Kolegium Technicznego, aby wziąć udział w rywalizacji i zaprezentować swoje umiejętności, podczas konkursu „Technika i motoryzacja to moja pasja”, organizowanego przez PANS oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu. Konkurs odbywał się w II etapach – pierwszym był test wiedzy technicznej, drugim zadanie praktyczne, do którego przystępowało 5 osób z najwyższym wynikiem z testu.
Ufundowano 5 nagród, a te trafiły do: Mateusza Chudzio z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu (I miejsce), Gabriela Pawlikowskiego z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu (II miejsce), Patryka Lei z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu (III miejsce), Patryka Maciąga z Zespołu Szkół w Tarnobrzegu (IV miejsce) oraz Jacka Fudali z Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie (V miejsce). Serdecznie gratulujemy wszystkim umiejętności i osiągniętych wyników. Zapraszamy na kolejną – jubileuszową edycję!
gd
Akcja „Masz haka na raka”
Po raz trzeci uczelnia była współorganizatorem akcji profilaktycznej pod hasłem „Masz haka na raka”, której celem jest przeciwdziałanie chorobom nowotworowym. Każda okazja jest do dobra do tego, by porozmawiać o sprawach najważniejszych, czyli o zdrowiu. Okoliczności zakupowe również okazały się sprzyjające, bo klienci Galerii chętnie korzystali z darmowych porad, badań, instruktaży, by 8 lutego wyjść z Sanowej nie tylko z zakupami, ale też bogatsi o bezcenną wiedzę na temat tego, jak o siebie dbać, by żyć zdrowo, a więc długo.
W strefie PANS z dużym zaangażowaniem i pasją służyli radą i instruktażami (np. samobadania piersi) studenci Instytutu Ochrony Zdrowia, czyli pielęgniarstwa i fizjoterapii. W ich wykonaniu odwiedzający Galerię mogli zobaczyć pokaz udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem aparatu AED. Uczestnicy chętnie korzystali również z darmowych pomiarów cukru we krwi, ciśnienia tętniczego oraz saturacji oferowanych przez naszą uczelnię.
ek
Gościnnie w Dynowie
6 marca br. władze PANS, w osobach Rektora dr. hab. Marka Delonga, prof. PANS oraz Prorektora ds. studenckich dr. Andrzeja Kaweckiego, objęły patronatem Wojewódzki Konkurs Motoryzacyjny pn.: „Samochodem w dorosłe życie”. Rektor w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na kluczowe aspekty bezpieczeństwa ruchu drogowego, rozumiane w szerokim kontekście problemów bezpieczeństwa społecznego, w którym specjalizuje się naukowo.
Warto podkreślić, że w zespole konkursowym od 10 lat pracuje dr inż. Grzegorz Dzieniszewski, prof. PANS – Dyrektor Instytutu Nauk Technicznych, który wnosi istotny wkład merytoryczny w przygotowanie i realizację wydarzenia. Wydarzenie zgromadziło znamienitych przedstawicieli służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego, środowisko samorządowe oraz przedstawicieli Kuratorium Oświaty.
gd
Z wizytą w mieście…
u Pani Starosty, z okazji Dnia Kobiet. Panowie prof. Marek Delong (rektor), dr Sławomir Solecki (prorektor ds. rozwoju i współpracy), dr Andrzej Kawecki (prorektor ds. studenckich), mgr Dominik Tracz (kanclerz) udali się do Starostwa Powiatowego, by złożyć najlepsze życzenia Pani Staroście. A chwilę wcześniej byliśmy „w mieście” z powodu całkiem innej okazji, całkiem słodkiej! Tłusty czwartek świętowaliśmy w terenie, częstując spacerujących przemyślan pączkami. To był pyszny dzień!
Instytut Sztuk Projektowych współpracuje z MOPS-em w Przemyślu
Studenci Instytutu Sztuk Projektowych PANS w Przemyślu, pracujący pod okiem mgr inż. Marty Bochenek-Bartnickiej, stworzyli wizualizację projektu wnętrz, znajdujących się na parterze budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Leszczyńskiego 3, zapewniając dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami i nadając pomieszczeniom nowoczesny, świeży wizerunek.
O otwarciu odświeżonych pomieszczeń i całej inicjatywie można przeczytać w artykule tygodnika Życie Podkarpackie, który ukazał się 26 lutego br.
Instytut Nauk Technicznych współpracuje z firmą Kołcz Trans sp.k.
Z przyjemnością ogłaszamy nawiązanie strategicznego partnerstwa między firmą Kołcz Trans sp.k., reprezentowaną przez komplementariusza, Sylwestra Kołcza, a Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu, reprezentowaną przez JM Rektora – dr. hab. Marka Delonga, prof. PANS.
Współpraca ma na celu połączenie sił w obszarze badań naukowych i praktycznych zastosowań w transporcie i logistyce. Wspólnie dążymy do innowacji i transferu wiedzy, aby sprostać wyzwaniom rynku oraz rozwijać nowe rozwiązania technologiczne.Z niecierpliwością czekamy na owoce tego partnerstwa!
Erw
Nasi studenci biorą udział w Ogólnopolskich Uczelnianych Igrzyskach Zarządzania Projektami
Pięcioro studentów informatyki w biznesie (II i III rok) – Valeriia Druz, Paweł Bałuka, Oliwia Dańczak, Anna Radyk i Jakub Wyczawski – wzięło udział w Ogólnopolskich Uczelnianych Igrzyskach Zarządzania Projektami. Celem wydarzenia jest promowanie profesjonalizmu w zarządzaniu projektami w ośrodkach akademickich, wspieranie i rozpowszechnianie w Polsce najlepszych praktyk zarządzania projektami oraz pobudzanie świadomości społeczeństwa w tej dziedzinie. Za naszymi studentami II etap uczelnianych igrzysk, który odbył się 15 marca br. Był on doskonałą okazją, aby zaprezentować swoje umiejętności w zarządzaniu projektami i rywalizować o miano najlepszych. Rywalizacja była zacięta, a poziom uczestników bardzo wysoki. Wszystkie odpowiedzi na pytania były przedstawiane w języku angielskim, co dodatkowo podniosło rangę wydarzenia i pozwoliło uczestnikom na doskonalenie swoich umiejętności językowych.
Do finału zakwalifikowane zostaną zespoły, które osiągną najwyższy wynik w teście. Finałowe drużyny staną w obliczu wyzwań podczas gry, zorganizowanej przez jednego z partnerów wydarzenia.
erw
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze