Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w PBW w Przemyślu.
„Na Niemen, na Niemen!” – tym zawołaniem i obejrzeniem nastrojowego fragmentu adaptacji filmowej powieści „Nad Niemnem” z 1986 roku w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego rozpoczęło się spotkanie zorganizowane 20 września przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Jana Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu, wpisujące się w tegoroczne obchody ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.
Współorganizatorami wydarzenia, a równocześnie głównymi lektorami, byli uczniowie i nauczyciele przemyskich szkół ponadpodstawowych – I LO, II LO, CKZiU nr 1 oraz ZSEiO w Przemyślu. Oprócz uczniów do udziału w akcji przyłączył się dyrektor PBW dr Piotr Pękalski oraz zaproszeni goście: Andrzej Huk - wójt gminy Przemyśl, Renata Kochanowicz-Chalicka - naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu, Piotr Worosz - naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Przemyślu oraz Małgorzata Sobczyńska-Maroń reprezentująca przemyski oddział Wydziału Jakości i Zarządzania Edukacją KO w Rzeszowie. Lekturę fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej uzupełniła prelekcja dr Małgorzaty Wilguckiej na temat tegorocznej 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
Narodowe Czytanie w PBW w Przemyślu zakończyło się zaproszeniem uczestników do przyszłorocznej edycji akcji, której lekturą wybrany został dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego.
(red)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze