Mieszkańcy Przemyśla i powiatu przemyskiego zarabiają coraz więcej. Tak wynika z zeznań podatkowych, które wpłynęły do tutejszego urzędu skarbowego. I aż 40 osób przekroczyło 1 milion złotych przychodu.
Z wszystkich rodzajów PIT-ów złożonych w przemyskiej skarbówce wynika, że za 2017 r. do fiskusa od mieszkańców Przemyśla i powiatu przemyskiego miało trafić ponad 173,5 mln zł. Natomiast suma podatków za 2018 r. wzrosła o[paywall] około 17 mln zł do prawie 191 mln zł.
Niewątpliwie wpływ na to ma wzrost wynagrodzeń – zarówno średniej, jak i najniższej pensji. Wiemy również, że w naszej okolicy nie brakuje milionerów. 40 osób złożyło zeznania podatkowe z przychodem przekraczającym 1 milion złotych. Tylko jedna osoba zarobiła tyle na etacie. Pozostałe wykazały inne źródła dochodów (mogło to być np. prowadzenie działalności gospodarczej, udziały w spółkach, zbycie papierów wartościowych).
Najwięcej do Urzędu Skarbowego w Przemyślu (wg danych na koniec czerwca br.) wpłynęło ponad 43 tys. zeznań PIT-37. Są one najpopularniejsze – składają je osoby pracujące na etat, umowę zlecenie lub o dzieło, emeryci i renciści.
PIT-36 składają m.in. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na zasadach ogólnych lub osoby otrzymujące emerytury i renty zagraniczne. Takich zeznań wpłynęło ponad 8,5 tys. Następny w kolejności popularności był PIT-38, który złożyło 770 podatników. Te formularze przeznaczone są do rozliczania przychodów/dochodów kapitałowych – m.in. ze zbycia papierów wartościowych. Natomiast zeznań PIT-39, w których wykazuje się przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wpłynęło blisko 200.
– Wśród wszystkich złożonych zeznań, Urząd Skarbowy w Przemyślu odnotował około 33 tysięcy zeznań, w których przekazano 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Łączna kwota podarowanego 1 proc. wyniosła około 1 miliona 800 tysięcy złotych – podaje st. rachm. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Podatnicy z Przemyśla i okolic chętnie korzystali także z różnego rodzaju ulg i odliczeń. Wśród zeznań za 2018 r. odnotowano ok. 12 tys. zeznań z ulgą prorodzinną (suma odliczeń wyniosła ponad 17 mln zł), ponad 6 tys. zeznań z ulgą rehabilitacyjną (ponad 15 mln zł) oraz ponad 1 tys. zeznań z ulgą internetową (ok. 500 tys. zł.).
Urząd Skarbowy w Przemyślu odnotował ponadto 2,8 tys. zeznań z wykazanymi darowiznami na określone cele. Łączna kwota odliczeń z tego tytułu wyniosła 1,6 mln złotych.
W tym roku po raz pierwszy pojawiła się nowa usługa Twój e-PIT. Dzięki niej podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 mogli zapomnieć o swoim rozliczeniu. Zeznania zostały przygotowane automatycznie przez Krajową Administrację Skarbową. Jeśli jednak ktoś chciał skorzystać z przysługujących mu ulg albo przekazać 1 proc. podatku, powinien wpisać potrzebne dane.
– Dynamicznie wzrosła liczba zeznań rocznych składanych elektronicznie. W ten sposób na Podkarpaciu rozliczanych jest już około 80 procent PIT-ów. Potwierdzają to także tendencje odnotowane w Urzędzie Skarbowym w Przemyślu – zauważa E. Chabowska.
Podatnicy, którzy na co dzień nie korzystają z Internetu, a chcieli złożyć zeznanie elektronicznie, mogli liczyć na pomoc pracowników urzędu skarbowego w sali obsługi podatnika w urzędzie. Pracownicy skarbówki pomagali także podatnikom w rozliczeniach w ramach akcji Twój e-PIT w galerii handlowej.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Powiedzcie gdzie. Bo tu to dobrze mozna zarobić tylko po pysku.
Mamy 40 milionerów i publikę patologię TVPpis, która hurtowo głosuje na tę partię. Wstyd przyznawać się w Polsce, że jestem z Podkarpacia.
Przychodu? HAHAHHAHA Fajny "wskaźnik"?SUABO.
A jesteś. Bo nigdzie nie ma informacji o Tobie? HAHAHA
Hmmmmm to fest dane macie redaktorzynki tylu milionerów zarobki powyżej krajowej a nas za granicą połowa miasta dziwne to jest heh
Coz za bzdury tu drukuja ,akurat z zarobkow mozna stac sie milionerem,,zwlaszcza na podkarpaciu....
ida wybory propaganda Pisu bezcenna 40 milionerow a mieszkancy emigruja trawa po pachy latarnie zaczynaja gasnac hi hi hi a niedlugo narkoman sie zjawi po glosy bo ogolnie mieszkancow ma w czterech literach
You can earn according to your effort, if you are trying your best just do it. result will be coming soon. http://www.rituparnadas.com/
Powiedzcie gdzie. Bo tu to dobrze mozna zarobić tylko po pysku.
Mamy 40 milionerów i publikę patologię TVPpis, która hurtowo głosuje na tę partię. Wstyd przyznawać się w Polsce, że jestem z Podkarpacia.
Przychodu? HAHAHHAHA Fajny "wskaźnik"?SUABO.