Lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi stare porzekadło. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia często jednak się tą prawdą nie przejmują.
Przed kilkoma dniami pisałem o raporcie Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynika, że w Polsce wykonuje się za mało badań laboratoryjnych. A jak często wskazują specjaliści, badania laboratoryjne stanowią najtańsze źródło informacji diagnostycznej. Z kontroli NIK wynika, że są podstawą około 60 proc. decyzji lekarskich, generują średnio 3,3 proc. kosztów opieki zdrowotnej.
Morfologia krwi, pomiar cholesterolu czy glukozy może dać wiele informacji o tym, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu, a nawet co może się stać. Badania te stanowią więc swoisty system wczesnego ostrzegania i pozwalają uchronić się przed wieloma problemami zdrowotnymi.Lekarze zlecają je jednak zbyt rzadko. Na ogół nie wynika to z ich złej woli. Sposób finansowania tych badań jest tak skonstruowany, że każdemu pacjentowi, choćby chcieć przepisać się ich nie da.
W Polsce jednak diagnostyka laboratoryjna jest niedoceniania, a nakłady w zakresie dostaw wyrobów do diagnostyki laboratoryjnej na tle krajów Unii Europejskiej są niewielkie - wynoszą jedynie 8,5 euro na osobę (dane z 2015 r.), podczas gdy np. w Słowenii jest to 23 euro, w Austrii 30 euro, a w Belgii 33,5 euro.
Truizmem byłoby pisanie: róbmy badania na własną rękę. Nie robimy ich z tego samego powodu, z którego lekarze nam ich nie zlecają.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.NIE DAJ ZAROBIĆ LEKARZOM - HARMONICA.PL
YOUTUBE.COM - DLACZEGO ZWIERZĘTA NALEŻY WYKLUCZYĆ Z MENU? [INSPIRUJĄCY WYKŁAD KTÓRY ODMIENI TWOJE ŻYCIE]
YOUTUBE.COM - JANUSZ REICHEL - NIE JEM MIĘSA
W Polsce jednak diagnostyka laboratoryjna jest niedoceniania, a nakłady w zakresie dostaw wyrobów do diagnostyki laboratoryjnej na tle krajów Unii Europejskiej są niewielkie - wynoszą jedynie 8,5 euro na osobę (dane z 2015 r.), podczas gdy np. w Słowenii jest to 23 euro, w Austrii 30 euro, a w Belgii 33,5 euro Panie redaktorku , niech pan będzie do końca konsekwentny w swym wywodzie, kto w tamtych latach rządził POlską , co zabolało ,że to nie tak , albo nie to '. TAK , TO JEST WŁAŚNIE POKŁOSIE TYCH "RZĄDÓW NA KOLANACH W STOSUNKU DO UNII NIEMIECKIEJ , TAK , TAK NIEMIECKIEJ , BO "EUROPEJSKA JUZ DAWNO SIĘ SKOŃCZYŁA"
NIE DAJ ZAROBIĆ LEKARZOM - HARMONICA.PL
YOUTUBE.COM - DLACZEGO ZWIERZĘTA NALEŻY WYKLUCZYĆ Z MENU? [INSPIRUJĄCY WYKŁAD KTÓRY ODMIENI TWOJE ŻYCIE]
YOUTUBE.COM - JANUSZ REICHEL - NIE JEM MIĘSA