Zespół powstał jesienią 1998 roku. Od tego czasu przez 20 lat promuje gminę Zarzecze, ale przede wszystkim kultywuje tradycje śpiewacze regionu, chroni podkarpacki folklor od zapomnienia. W listopadzie zespół obchodził swój jubileusz
Zespół powstał z inicjatywy ówczesnego kierownika Domu Kultury Anny Niemczak i początkowo głównym motorem napędowym przedsięwzięcia była Helena Kasperska, zwana przez wszystkich „Cioteczką”, która okazała się bodaj najzasobniejszą skarbnicą tradycyjnych piosenek, kolęd i pastorałek w okolicy[paywall] . Pierwszy sukces przyszedł już po roku w 1999 na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Panie z zespołu wyśpiewały pierwsze miejsce. Rok później skład zespołu uzupełnili panowie, których obecność w zespole trwa do dziś. Obecnie zespół z Rożniatowa to utytułowana i uznana marką, a w repertuarze bogaty zasób pieśni obrzędowych, zwyczajowych, piosenki biesiadne, kolędy i pastorałki.
Śpiewacy i lokalny samorząd świętowali 17 listopada w remizie OSP w Rożniatowie. Na spotkaniu byli obecni między innymi ustępujący wójt Wiesław Kubicki i podówczas jeszcze wójt elekt Tomasz Bury. Mieli oni okazję uczestniczyć, zwłaszcza w drugiej części imprezy, w prawdziwym święcie śpiewaczym. Zespoły z Maćkówki i Kisielowa wyśpiewały jubilatom życzenia w specjalnie przygotowanych na tę okazję piosenkach. Zespół z Rożniatowa nie pozostał dłużny i dał przyjęty aplauzem pokaz swoich możliwości. Do tańca przygrywali zaś muzycy z Zespołu Śpiewaczego z Łapajówki. Zwieńczeniem całej imprezy było wręczenie uczestnikom „urodzin” publikacji przygotowanej przez Centrum Kultury w Zarzeczu pt. „Dwadzieścia lat Zespołu Śpiewaczego z Rożniatowa”, w którym historię zespołu spisała Anna Niemczak.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze