Od 1 lipca br. właściciele lub zarządcy domów, bloków czy obiektów usługowych mają obowiązek złożenia deklaracji dotyczącej tego, czym są one ogrzewane. Mają na to rok.
Obowiązek zgłoszenia, czym jest ogrzewany dom bądź blok, wynika z nowelizacji ustawy termomodernizacyjnej, która zakłada stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Ma ona pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie będą gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.
– Obowiązek dotyczy źródeł ciepła nieprzekraczających jednego megawata – powiedziała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska[paywall].
W tym przypadku chodzi np. o przydomowe kotłownie opalane węglem, gazem. Jeśli budynek jest ogrzewany za pomocą OZE, np. pompy ciepła, to również trzeba będzie to zgłosić.
Dotyczy to również sytuacji, kiedy energia do budynku dostarczana jest za pośrednictwem sieci ciepłowniczej. Deklaracje można złożyć w dwóch formach – elektronicznej i papierowej.
W tym pierwszym przypadku wniosek należy złożyć za pośrednictwem strony www.zone.gunb.gov.pl oraz posiadać profil zaufany bądź elektroniczny dowód osobisty. W przypadku papierowej formy trzeba będzie go złożyć do właściwego urzędu (miasta/gminy) ze względu na lokalizację naszego budynku.
Następnie urzędnik uwierzytelni wniosek i wprowadzi odpowiednią informację do CEEB.
D. Cabańska, w rozmowie z PAP, wyjaśniła, że zgłoszenia muszą złożyć właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków wielolokalowych (np. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) oraz właściciele czy zarządcy lokali usługowych, handlowych.
W przypadku bloków, budynków wielolokalowych deklaracji nie będą musieli indywidualnie składać poszczególni właściciele mieszkań
– Może to zrobić zarządca budynku za wszystkich mieszkańców, gdy budynek jest ogrzewany na przykład za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej. Jeśli jednak w budynku są lokale, które mają indywidualne źródło ciepła, na przykład kominki, to właściciele takich mieszkań muszą to zgłosić do zarządcy bądź indywidualnie złożyć deklarację – wyjaśniła D. Cabańska.
Właściciele budynków mają rok na złożenie deklaracji, czyli czas do 1 lipca 2022 roku. Tyle, że ten czas dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021 r. Jeśli dom będzie miał nowe źródło ogrzewania i zostanie ono zainstalowane i uruchomione po 1 lipca br., zgłoszenia trzeba będzie dokonać w ciągu 14 dni.
Szefowa Nadzoru Budowlanego poinformowała ponadto, że w drugiej połowie 2022 roku w CEEB ma zostać uruchomiony formularz inwentaryzacyjny, który wypełniać będą np. kominiarze dokonujący regularnych przeglądów. W tym samym czasie ma ruszyć też moduł przeznaczony dla właścicieli budynków, gdzie będą oni mogli online zamówić np. przegląd kominiarski.
Pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego wyjaśniła, że za pomocą tego modułu będzie można zgłosić chęć przeprowadzenia uproszczonego tzw. audytu energetycznego.
– Dzięki tej funkcjonalności będzie można się dowiedzieć, jaka jest efektywność energetyczna budynku. Co można zrobić, żeby ją poprawić. Mieszkańcy znajdą również informację, z jakich programów można skorzystać, choćby dopłat do termomodernizacji. Docelowo w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków znajdą się również informacje o przyznanych środkach pomocowych na wyminę kopciucha, czy też termomodernizację – zapewniła D. Cabańska.
Wiadomo już, że w 2023 r. ruszy moduł analityczny, który – na podstawie danych o źródłach emisji, a także udzielonej pomocy – pozwoli zobaczyć, gdzie trzeba jeszcze interweniować, gdzie niska emisja jest największa i jak się ona rozkłada.
Jak sobie radzimy z usuwaniem kopciuchów i ile tak naprawdę ich jest. Budowa CEEB zakończy się w sierpniu 2023 r. i będzie to narzędzie, z którego korzystać będą mieszkańcy, urzędnicy gminni oraz administracja centralna.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
asfd
Jebańce wszystko chcą wiedzieć