26 kwietna odbyło się podsumowane konkursu Zlot Gwiaździsty. W tegorocznej edycji młodzież z Jarosławia i okolic przygotowywała opracowania na temat wydarzeń września ’39. Konkurs zorganizowany został już po raz 18.
Zlot Gwiaździsty to jedno z ważniejszych jarosławskich wydarzeń poświęconych historii. Podobnie jak w latach ubiegłych młodzież z regionu zachęcana jest to zgłębiania historii lokalnej i tworzenia opracowań historycznych głównie w oparciu o materiały z rodzinnych archiwów. W tym roku eksplorowała okres II wojny światowej, zgłębiając temat : „Wrzesień 1939 w pamięci moich przodków i dokumentach rodzinnych”. Jak zwykle konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem, a jego rangę podkreśliła tradycyjna ceremonia wręczenia statuetek w jarosławskim opactwie[paywall].kpt. Zbigniewa Moszyńskiego, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Tadeusza Słowika, Tomasza Berezy z IPN Oddział w Rzeszowie, nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Tu odmówiono modlitwę, delegacje złożyły kwiaty, Kompania Honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach odebrali efektowne statuetki.
gimnazjalistów najwyżej oceniono pracę Amelii Babiś (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu). Wśród najstarszych uczestników jury nie zdecydowało się wyłonić zwycięzcy, a jedynie przyznać wyróżnienia. Te przypadły w udziale wielokrotnej laureatce Zlotu Gwiaździstego w poprzednich latach Julii Olbrycht (I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie) oraz Nikodemowi Wiprzyckiemu (Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące Parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu). Ceremonię wręczenia nagród zakończyło jeszcze jedno wydarzenie stanowiące o wyjątkowości konkursu. Wręczony został Puchar Przechodni Dowódcy Garnizonu Jarosław przyznawany szkole, której uczniowie zdobyli w nim największą liczbę punktów. W tym roku już po raz drugi z kolei trofeum to powędrowało do Szkoły Podstawowej nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu. Dla porządku dodajmy, że jeśli jej uczniowie równie dobrze spiszą się w konkursie w przyszłym roku, puchar na stałe już trafi do gabloty jarosławskiej podstawówki.
Nagrodzeni:
W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:
I miejsce – Adrian Filanowski (Szkoła Podstawowa im. ks. Franciszka Wosia w Świętoniowej),
II miejsce – Julia Stęchły (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu),
III miejsce – Jagoda Sinoń (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu).
Wyróżnienia:
Julia Wojtowicz (Szkoła Podstawowa nr 4 im. S. Żeromskiego w Jarosławiu),,
Paulina Bieniasz (Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Janka Bytnarów w Ostrowie).
W KATEGORII SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH:
I miejsce – Amelia Babiś (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu),
II miejsce – Maja Cęcora (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu),
III miejsce – Bartosz Żurawski (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu).
W KATEGORII SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH:
Wyróżnienia:
Julia Olbrycht (I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie),
Nikodem Wiprzycki (Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące Parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze