Reklama

Zlot Gwiaździsty już po raz 18. W tym roku tematyka września 1939

10/05/2019 14:00

26 kwietna odbyło się podsumowane konkursu Zlot Gwiaździsty. W tegorocznej edycji młodzież z Jarosławia i okolic przygotowywała opracowania na temat wydarzeń września ’39. Konkurs zorganizowany został już po raz 18.

Zlot Gwiaździsty to jedno z ważniejszych jarosławskich wydarzeń poświęconych historii. Podobnie jak w latach ubiegłych młodzież z regionu zachęcana jest to zgłębiania historii lokalnej i tworzenia opracowań historycznych głównie w oparciu o materiały z rodzinnych archiwów. W tym roku eksplorowała okres II wojny światowej, zgłębiając temat : „Wrzesień 1939 w pamięci moich przodków i dokumentach rodzinnych”. Jak zwykle konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem, a jego rangę podkreśliła tradycyjna ceremonia wręczenia statuetek w jarosławskim opactwie[paywall].

kpt. Zbigniewa Moszyńskiego, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Tadeusza Słowika, Tomasza Berezy z IPN Oddział w Rzeszowie, nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Tu odmówiono modlitwę, delegacje złożyły kwiaty, Kompania Honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach odebrali efektowne statuetki.

gimnazjalistów najwyżej oceniono pracę Amelii Babiś (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu). Wśród najstarszych uczestników jury nie zdecydowało się wyłonić zwycięzcy, a jedynie przyznać wyróżnienia. Te przypadły w udziale wielokrotnej laureatce Zlotu Gwiaździstego w poprzednich latach Julii Olbrycht (I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie) oraz  Nikodemowi Wiprzyckiemu (Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące Parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu). Ceremonię wręczenia nagród zakończyło jeszcze jedno wydarzenie stanowiące o wyjątkowości konkursu. Wręczony został Puchar Przechodni Dowódcy Garnizonu Jarosław przyznawany szkole, której uczniowie zdobyli w nim największą liczbę punktów. W tym roku już po raz drugi z kolei trofeum to powędrowało do Szkoły Podstawowej nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu. Dla porządku dodajmy, że jeśli jej uczniowie równie dobrze spiszą się w konkursie w przyszłym roku, puchar na stałe już trafi do gabloty jarosławskiej podstawówki.

Reklama

Nagrodzeni:
W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:
I miejsce – Adrian Filanowski (Szkoła Podstawowa im. ks. Franciszka Wosia w Świętoniowej),
II miejsce – Julia Stęchły (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu),
III miejsce – Jagoda Sinoń (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu).

Wyróżnienia:
Julia Wojtowicz (Szkoła Podstawowa nr 4 im. S. Żeromskiego w Jarosławiu),,
Paulina Bieniasz (Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Janka Bytnarów w Ostrowie).

W KATEGORII SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH:
I miejsce – Amelia Babiś (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu),
II miejsce – Maja Cęcora (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu),
III miejsce – Bartosz Żurawski (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu).

W KATEGORII SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH:

Reklama

Wyróżnienia:
Julia Olbrycht (I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie),
Nikodem Wiprzycki (Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące Parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu).


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama