Reklama

Zmarł ks. Bronisław Żołnierczyk – honorowy obywatel Przemyśla

04/11/2020 12:03

W wieku 80 lat zmarł ks. prałat Bronisław Żołnierczyk – pierwszy dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, założyciel schroniska dla bezdomnych w Przemyślu oraz asystent kościelny dla wszystkich kół Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Polsce. W 2006 r. otrzymał honorowe obywatelstwo Przemyśla.

Ks. Żołnierczyk zmarł w sobotę, 24 października. Pogrzeb odbył się we wtorek, 27 października, w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku-Posadzie. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek.

– Chciałbym podziękować w imieniu całej diecezji księdzu prałatowi za jego wielkie serce i oddanie. Św. Paweł w Liście do Galatów pisze, że dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim, a szczególnie naszym braciom w wierze. Ksiądz prałat potrafił to pięknie odczytać i to realizował – powiedział bp Jamrozek.

Reklama

Kazanie wygłosił ks. Marian Bocho, proboszcz kolegiaty jarosławskiej i były dyrektor Caritas. – Ksiądz prałat dostrzegał biednych i zagubionych, jak[paywall] dobry pasterz. To spotkania z ludźmi zagubionymi, rozmowy, modlitwa z nimi i za nich, organizowane rekolekcje, spotkania, podawanie dłoni upadłym, budzenie i przywracanie nadziei w sercach. Tak wielkie poświęcenie ludziom ubogim. Bo służąc im, miał świadomość, że służy samemu Chrystusowi – powiedział.

Głos zabrał również Emil Jurkiewicz, przedstawiciel Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. – To, że w Polsce przez te 40 lat powstało ponad 160 placówek; to, że poczucie bezpieczeństwa dach nad głową i miskę strawy na co dzień ma wiele tysięcy osób, to i jego zasługa. Wielka to sprawa móc współtworzyć z nim to dzieło, jakim jest dzieło świętego Brata Alberta – powiedział, przypominając ponad 30-letnią działalność ks. Żołnierczyka w zarządzie głównym tej instytucji.

Reklama

 

Pomagał komu mógł

Ks. prał. Bronisław Żołnierczyk ur. 21 marca 1940 r. w Sanoku. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1964 r. w katedrze w Przemyślu. Od 1986 r. pełnił funkcję dyrektora diecezjalnej komisji charytatywnej. Z jego inicjatywy w 1989 r. powstało Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Przemyślu oraz schronisko dla bezdomnych mężczyzn. Z ramienia Episkopatu Polski i zarządu głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w 2001 r. został mianowany asystentem kościelnym dla wszystkich kół Towarzystwa w Polsce.

Reklama

W 1990 r. został pierwszym dyrektorem Caritas Archidiecezji Przemyskiej, tworząc struktury tej organizacji. „Opieką materialną i duchową obejmował rodziny wielodzietne oraz ludzi z domów spokojnej starości przy ulicy Jasińskiego i Basztowej oraz pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej na Lipowicy oraz wspierał Braci Albertynów w Przemyślu w ich pracy opiekuńczo-charytatywnej nad ludźmi psychicznie chorymi. W okresie stanu wojennego i kryzysu gospodarczego, doposażył w nowoczesny sprzęt, lekarstwa i żywność oraz w środki czystości szpitale w Przemyślu i Szpital Psychiatryczny w Żurawicy” – czytamy w biogramie na stronie internetowej archidiecezji przemyskiej.

Założył też Dom Matki i Dziecka w Przemyślu, który pod auspicjami Caritas funkcjonuje po dziś dzień.

Reklama

Ściśle współpracował z innymi organizacjami niosącymi pomoc chorym i niepełnosprawnym. Podejmował szereg inicjatyw na terenie Przemyśla i całej diecezji. Był także inicjatorem powstania w wielu miastach Ruchu Wiara-Światło „Muminki”, który skupiał dzieci i młodzież niepełnosprawną psychicznie oraz ich rodziców.

W 2006 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla oraz Złoty Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jasio - niezalogowany 2020-11-04 15:55:46

    Szpak ty lajzo pt,wstań śpiewać, Kret ty błaźnie idź już na emeryture

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jasio - niezalogowany 2020-11-04 17:25:23

    Trzej królowie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Dagmara - niezalogowany 2020-11-05 12:00:23

    co ty Jasiu głuptasku wiesz o życiu, do pięt im nie dorastasz. Żebyś choć jedną dobrą rzecz zrobił dla potrzebujących.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama