2023 rok jest wyjątkowy dla Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy, bo obchodzi 25-lecie istnienia. Wyjątkowy więc musiał być koncert zaprezentowany przez tę formację pod batutą Jana Łaskarzewskiego w sali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy. Bożonarodzeniowy muzyczny spektakl na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych.
A tych w sobotnie, 30 grudnia br., popołudnie przybyły setki. – Ta orkiestra jest nie tylko skarbem gminy Żurawica, ale perłą całego powiatu przemyskiego – stwierdził podczas składania noworocznych życzeń starosta przemyski Jan Pączek. Zarówno on, jak i cała rzesza zaproszonych gości, których nie sposób wymienić wszystkich, by kogoś nie pominąć, była pod wielkim wrażeniem tego, co muzyczna formacja J. Łaskarzewskiego zaprezentowała.
W koncercie bożonarodzeniowym znalazło się wszystko, co mogło zadowolić gusta słuchaczy. Spektakl podzielony został na dwie części. W pierwszej muzycy kilku pokoleń zaprezentowali wzruszającą wiązankę tradycyjnych polskich kolęd, by potem przypomnieć kilka wielkich muzycznych przebojów przeplatanych zagranicznymi utworami, jak choćby „All I want for Christmas is You” Mariah Carey.
Formacja ta to ewenement na skalę ogólnopolską. Korzenie orkiestry sięgają 24 grudnia 1946 r., kiedy harcerze 1. drużyny śpiewaków przemyskiego hufca zebrali się w Domu Harcerza w Przemyślu i postanowili założyć tę grupę. Pierwsza liczyła 41 członków. Kadrę instruktorską tworzyli druhowie: ks. W. Dec, W. Malec, E. Wardęga, J. Jurewicz i M. Przygórski.
W późniejszych latach jej losy były bardzo zawiłe, ale wciąż trwała. W latach 1967 – 1980 należało do niej aż 181 osób. Wśród nich był także Jan Łaskarzewski, grający na kornecie. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Jan Palczewski, Jan Niemiec i Zdzisław Strzępek. W 1981 r., z okazji jubileuszu 35-lecia orkiestry, odbył się zjazd wszystkich jej członków od 1946 r., na czele z ks. Władysławem Decem. Całość uroczystości została zwieńczona koncertem galowym, który odbył się w sali Wojewódzkiego Domu Kultury w Przemyślu (obecnie Centrum Kulturalne).
Z czasem szeregi zespołu zaczęli opuszczać starsi członkowie, podejmując studia w ośrodkach akademickich, a chętnej młodzieży do podjęcia się tego trudnego zadania było coraz mniej. Pomimo usilnych starań i prób ze strony ówczesnego kapelmistrza Jana Niemca, druhów Przemysława Niemca czy Zdzisława Sabramowicza oraz innych członków, orkiestra była zmuszona zawiesić działalność w 1985 r. Ostatnią jej siedzibą był Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu.
W 1998 r. z inicjatywy druhów Jana Łaskarzewskiego oraz Jana Semkowa nastąpiła reaktywacja formacji. To właśnie dzięki determinacji tej dwójki w maju 1998 r. został przeprowadzony nabór, głównie wśród uczniów ówczesnej 8-klasowej Szkoły Podstawowej w Żurawicy, której dyrektorem był właśnie J. Semków i przygotowanie do rozpoczęcia nauki pierwszych adeptów.
Budynek szkoły stał się miejscem ćwiczeń orkiestry oraz przechowalnią dla instrumentów, które przekazała Komenda Hufca w Przemyślu. Od tego momentu nastąpił, okraszany systematycznymi ogólnopolskimi sukcesami, rozkwit formacji. Obecnie orkiestra liczy 61 osób. Promocją, ale przede wszystkim pomocą finansową, zajmuje się Stowarzyszenie „Viento”, którego prezesem jest Witold Beer.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze