Jeżeli adept wydziału politologii lub socjologii szuka tematu pracy licencjackiej, służę podpowiedzią: spór posła Marka Rząsy z dyrektorami Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio na Monte Cassino w Przemyślu. Poseł PO za punkt honoru postawił sobie obronę placówki przed „niecnymi zakusami” dyrektorów, reprezentujących władze marszałkowskie w Rzeszowie, a więc władzę obecnie nam panującą. I na tym żartobliwy ton zakończę, ponieważ temat absolutnie wesoły nie jest.
Od kilkudziesięciu lat wszyscy dyrektorzy szpitala na Monte zmagali się z gigantycznym zadłużeniem. Jedni radzili sobie lepiej, inni gorzej. Najwięcej kontrowersji wzbudzał, nie tylko w opinii posła Rząsy, ale też części przemyskiego środowiska lekarskiego, poprzedni dyrektor Piotr Ciompa.
To za jego kadencji doszło do najbardziej kontrowersyjnej decyzji: połączenia miejskiego szpitala (dawniej wojskowego) oraz przychodni kolejowej w jeden organizm ze szpitalem wojewódzkim. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem, oprócz ekonomicznego, była gwarancja wysokiego poziomu usług medycznych oraz zachowanie liczby łóżek szpitalnych. Szybko okazało się jednak, że z różnych powodów ten warunek nie został zachowany.
Poseł Rząsa na konferencji prasowej uderzył w alarmistyczny ton. W dzisiejszym wydaniu Życia Podkarpackiego w artykule zatytułowanym „W szpitalu na Monte Cassino ubywa łóżek” piszemy m.in.: „(…) Gdy w Przemyślu istniały dwa szpitale, łącznie dysponowały one 1170 łóżkami (900 w wojewódzkim i 270 w miejskim). – Mówiono wtedy o obłożeniu 70 procent. Kiedy łączono, czyli likwidowano szpital miejski, jednym z podnoszonych wówczas argumentów było, że nie mogą dwa szpitale ze sobą konkurować, bo obłożenie łóżek nie było stuprocentowe. Twierdzono, że jeżeli będzie jeden potężny, dobrze zarządzany szpital, to wszystkie łóżka będą obłożone, a pacjenci bezpieczni. I co się dzieje? Ginie 270 łóżek szpitala miejskiego. W marcu 2019 r. dyrektor szpitala Piotr Ciompa wydaje zarządzenie w sprawie rzeczywistej liczby łóżek i określa ją na 768 – mówił poseł. Dalej podawał, że w sierpniu 2019 r. informowano już, że szpital dysponuje 742 łóżkami. Z kolei na początku br. pełniąca obowiązki dyrektora szpitala Barbara Stawarz liczbę łóżek określiła na poziomie 612, a więc 130 mniej niż 5 miesięcy wcześniej. – W ciągu niecałych trzech lat w Przemyślu ubyło ponad 500 łóżek – podkreślił M. Rząsa”.
Pełniąca obowiązki dyrektora Barbara Stawarz podaje mocne argumenty, oparte na liczbach, uzasadniające decyzję zmniejszenia liczby łóżek. Zdaniem pani dyrektor została ona dopasowana do realnych potrzeb, a szpital w tym roku uzyskał wyższy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zapewnia jednocześnie, że nie będzie gwałtownych zwolnień, chociaż – jak mówi – w niektórych grupach zawodowych jest przerost zatrudnienia.
Zatem dyrekcja szpitala swoje, poseł swoje…
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nie ma się co czepiać poprzedniego jak tez obecnego dyrektora szpitala.Oni jedynie wykonuja lepiej lub gorzej wole naszego Marszałka wojewódzkiego.jego posunięcia są jednoznaczne.Udupic pomoc medyczna w naszym mieście na wszystkich możliwych kierunkach.Oczywiscie wykorzystał do tego naszych lokalnych dyżurnych idiotów,zdolnych za kasę do nawiększej podłości ale to juz historia.Na każdym kroku widać,że pan Marszałek jest uprzedzony do naszego miasta.nawet emocjonalnie.Czyni więc wszystko co jest możliwe by nasze miasto sprowadzic do poziomu przygranicznej mieściny.Oczywiscie przy zaangażowaniu naszych lokalnych struktur partyjnych.I popatrzcie tylko.To naprawdę sie mu udaje.Zadziwiajace jest,ze w stosunku do innych szpitali w naszym regionie takiej wyniszczającej gry się nie prowadzi.Tak dla ciekawości .Obecny rząd co roku obniża kwoty na pomoc ambulatoryjną .Średnio 20% rocznie./raport INFARAMA/W naszym wijewództwie prawdopodobnie cała obnizka zostanie zrealizowana w byłym województwie przemyskim.Dotknie Przemyśla,Jarosławia i Lubaczowa.Czekamy z niecierpliwościa na realizację.Pierwsze sygnały już są ze szpitala w Przemyślu.-grudzień 2019 wstrzymane przyjecia do szitala-wyrzucenie szefowej zwiazkow zawodowych z pracy-redukcja łóżek szpitalnych,- drastyczna redukcja etatow ponieważ nie ma łóżek.Czego nam trzeba więcej.
Drastyczna redukcja etatów? Jakieś przykłady zwolnień? Czy to tylko takie bicie piany by komentarz groźnie wyglądał?
Trzeba było być na ogólnopolskim proteście przy szpitalu Nr.2 Rzeszowie w sobotę.Tam też było bicie piany.Pianę bije w temacie kto inny i nie tylko pianę.
Madrego az warto posluchac ! Panie Tadeuszu pisz pan i pokazuj ta hipokryzje ""dojnej zmiany "" oni wiecznie nie beda u wladzy i ktos ich za to rozliczy !!
A wdzięczny suweren nie gaśnie w staraniach aby wymoszczone sobie gniazdka PISoBOLSZEWIA zachowała na kolejne lata.Pacjenci pozostawieni sami sobie w kolejkach oczekujących umierają nie uzyskawszy pomocy przykładem chorzy nowotworowi.Złodzieje zajmują się w tym czasie niszczeniem sądownictwa .
''Gdy w kraju nad WisłąChorować ci przyszłoW szpitalu na wszystko znajdą lekOpieka lekarza, jak grabarza senW zaświaty zaprowadzi cięDaleko od noszyOd noszy najdalejNajlepiej nie choruj, omijaj szpitale''YOUTUBE.COM - CZARNO CZARNI - NIE CHORUJtudzież wersja bardziej czadowa:YOUTUBE.COM - DALEKO OD NOSZY/NIE CHORUJ (METAL COVER)
YOUTUBE.COM - DEBATA: ZWIERZĘTA NALEŻY WYKLUCZYĆ Z MEMUNIE DAJ ZAROBIĆ LEKARZOM - WOLNA-POLSKA.PLYOUTUBE.COM - NIE KOP SOBIE GROBU WIDELCEMWEGETARIANIE I WEGANIE RZESZÓW - FACEBOOK.COMZOSTANWEGE.PLPUSZKA.PL
Nie ma się co czepiać poprzedniego jak tez obecnego dyrektora szpitala.Oni jedynie wykonuja lepiej lub gorzej wole naszego Marszałka wojewódzkiego.jego posunięcia są jednoznaczne.Udupic pomoc medyczna w naszym mieście na wszystkich możliwych kierunkach.Oczywiscie wykorzystał do tego naszych lokalnych dyżurnych idiotów,zdolnych za kasę do nawiększej podłości ale to juz historia.Na każdym kroku widać,że pan Marszałek jest uprzedzony do naszego miasta.nawet emocjonalnie.Czyni więc wszystko co jest możliwe by nasze miasto sprowadzic do poziomu przygranicznej mieściny.Oczywiscie przy zaangażowaniu naszych lokalnych struktur partyjnych.I popatrzcie tylko.To naprawdę sie mu udaje.Zadziwiajace jest,ze w stosunku do innych szpitali w naszym regionie takiej wyniszczającej gry się nie prowadzi.Tak dla ciekawości .Obecny rząd co roku obniża kwoty na pomoc ambulatoryjną .Średnio 20% rocznie./raport INFARAMA/W naszym wijewództwie prawdopodobnie cała obnizka zostanie zrealizowana w byłym województwie przemyskim.Dotknie Przemyśla,Jarosławia i Lubaczowa.Czekamy z niecierpliwościa na realizację.Pierwsze sygnały już są ze szpitala w Przemyślu.-grudzień 2019 wstrzymane przyjecia do szitala-wyrzucenie szefowej zwiazkow zawodowych z pracy-redukcja łóżek szpitalnych,- drastyczna redukcja etatow ponieważ nie ma łóżek.Czego nam trzeba więcej.
Drastyczna redukcja etatów? Jakieś przykłady zwolnień? Czy to tylko takie bicie piany by komentarz groźnie wyglądał?
Trzeba było być na ogólnopolskim proteście przy szpitalu Nr.2 Rzeszowie w sobotę.Tam też było bicie piany.Pianę bije w temacie kto inny i nie tylko pianę.