Żołnierze przemyskiego garnizonu znaleźli się wśród najlepszych jednostek w 18 Dywizji Zmechanizowanej.
Ogłoszenie wyników i podsumowanie minionego roku szkoleniowego odbyło się podczas dorocznej gali 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. Wśród najlepszych pododdziałów dywizji w kategorii wojsk pancernych zmechanizowanych znalazły się jednostki z przemyskiego garnizonu. W prestiżowej kategorii pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych drugie miejsce zajął 1 batalion czołgów z Żurawicy, a trzecie miejsce przypadło 5 batalionowi strzelców podhalańskich z Przemyśla[paywall]. Laury z rąk szefostwa dywizji odebrali dowódcy wspomnianych formacji z naszego regionu, czyli ppłk Rafał Kluz (1 bcz z Żurawicy) i ppłk Marcin Zalewski (5 bsp z Przemyśla). Galę tradycyjnie zakończył koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Największą wojskową formacją (związkiem operacyjnym) w naszym kraju jest oczywiście armia. Drugim co do wielkości tzw. związkiem taktycznym jest korpus. Potem jest dywizja. Ta formacja liczy od 5 do 15 tys. żołnierzy, więc miejsca, jakie zajęły wspomniane dwie jednostki z naszego regionu są naprawdę znakomite.
18 Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka została sformowana w 2018 r. w Siedlcach. Docelowo składać się będzie z czterech brygad: 1 Warszawska Brygada Pancerna w Warszawie-Wesołej (wchodzi w skład dywizji istnieje od 29 sierpnia 2019 r.), 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie (od 29 sierpnia.2019 r.), 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana w Lublinie oraz planowanej „czwartej” brygady zmechanizowanej. Jednostki wsparcia i zabezpieczenia dywizji, w tym batalion rozpoznawczy, brygada artylerii, pułk przeciwlotniczy i logistyczny są właśnie tworzone. Proces ten będzie realizowany do 2026 r. W trakcie formowania są: 18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu, 8 Pułk Artylerii w Nowej Dębie oraz 18 Pułk Logistyczny w Łomży.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze