Jak poinformował jarosławski ratusz, obecna kadencja ławników Sądu Rejonowego w Jarosławiu kończy się 31 grudnia br. Rada Miasta Jarosławia jesienią dokona wyboru 4 osób na kolejną 4-letnią kadencję. Termin składania zgłoszeń upływa 30 czerwca.
Jakie warunki należy spełnić, aby móc się ubiegać o tę funkcję?
Wyjaśniamy. Ławnikiem może zostać osoba, która: ma obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, odznacza się nieskazitelnym charakterem, ukończyła 30 lat i nie przekroczyła lat 70, jest zatrudniona, prowadzi[paywall] działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku.
Ponadto musi być zdolna do pełnia obowiązków ławnika (chodzi o stan zdrowia) i posiadać co najmniej średnie wykształcenie.
Istotna jest jeszcze kwestia związana z zatrudnieniem bądź pełnieniem określonej funkcji publicznej. W gronie ławników nie mogą bowiem zasiadać: osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach bądź prokuraturze, osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, a także funkcjonariusze policji i inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń, adwokaci i aplikanci adwokaccy, radcy i aplikanci radcowscy, duchowni, żołnierze w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusze Służby Więziennej, radni gminy, powiatu lub województwa.
Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca i mogą ich dokonywać: prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe (z wyłączeniem partii politycznych) lub co najmniej 50 obywateli zamieszkujących stale na terenie gminy i mających czynne prawo wyborcze.
Wypełnione karty z załącznikami można przesłać pocztą na adres Rady Miasta Jarosławia (Rynek 1) albo złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta Jarosławia. Wyboru ławników radni miejscy dokonają w głosowaniu tajnym do końca października br.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze