Reklama

Żurawiccy czołgiści na najwyższym podium

07/05/2018 20:00

Reprezentacja 1 Batalionu Czołgów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nie miała sobie równych podczas zawodów w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Zwycięskim plutonem czołgów z 4 kompanii dowodził ppor. Mateusz Kulicki.

Pod koniec kwietnia br. w poznańskim ośrodku odbyły się zawody pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych. Ich celem było wyłonienie najlepszego plutonu[paywall] w szkoleniu bojowym. W czasie zawodów rozegrano następujące konkurencje: sprawdzian ze szkolenia bojowego, pętla taktyczna (obejmowała m.in.: obronę punktu amunicyjnego, działanie w rejonie skażonym, wykonywanie zadań inżynieryjno – saperskich, pokonywanie niebezpiecznego odcinka terenu, pokonywanie przeszkody wodnej, ewakuację uszkodzonego pojazdu z drogi marszu, zajmowanie punktu oporu), marsz na orientację, kierowanie wozami bojowymi, tor przeszkód, bieg patrolowy ze strzelaniem, strzelanie z wozów bojowych w nocy. Ponadto plutony czołgów wykonywały strzelanie z broni pokładowej wozów bojowych (PT–91, T–72, Leopard), a także ćwiczenia w kierowaniu ogniem plutonu w obronie. W zawodach oprócz reprezentantów jednostki z Żurawicy uczestniczyli przedstawiciele z 1 batalionu czołgów 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa wchodzącej w skład 16 Dywizji Zmechanizowanej, a także pluton czołgów z batalionu czołgów 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania wchodzącej w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Po podsumowaniu wyników wszystkich przeprowadzonych konkurencji w kategorii plutonów czołgów, żurawiccy czołgiści z zajęli I miejsce.

– Zawody użyteczno-bojowe są doskonałym sprawdzianem wyszkolenia, przygotowania kondycyjnego oraz umiejętności posługiwania się przydzielonym uzbrojeniem i sprzętem bojowym – podkreślono. – Czas trwania zawodów, kolejne sprawdziany i zadania do wykonania stanowiły prawdziwy sprawdzian dla sprzętu, ale przede wszystkim dla żołnierzy. Sprzęt może być starszej generacji niż ten, który rywal posiada, ale w ręku żołnierza – władcy sprzętu, wyszkolonego, zgranego w swoim zespole, mądrego, odpornego na trudy, zawziętego, śmiałego, wierzącego w wykonanie zadania w myśl idei: „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą”, symbioza tych dwóch elementów, tj. sprzętu i takiego właśnie żołnierza odnosi sukces. Tak było z naszymi czołgistami, którzy kolejny raz udowodnili, że są najlepsi w Wojskach Lądowych – chwalono pancernych z Żurawicy.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Wir. - niezalogowany 2018-05-07 22:20:55

    Najlepszych którzy służyli w tej jednostce niestety już tam nie ma.  Albo zostali zwolnieni albo sami odeszli. W większości zostali sami wazeliniarze. I taka jest niestety prawda.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    AXD - niezalogowany 2018-05-08 12:29:42

    Chyba ci się zdaje. Odeszły relikty, które nie były sobie wstanie poradzić w obecnej rzeczywistości.  Najzwyczajniej zostali z tyłu

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    anty-syf - niezalogowany 2018-05-08 13:17:02

    A Komorek nadal tam jest?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama