Reklama

ZUS zakwestionował zwolnienia lekarskie na prawie 900 tys. zł

31/08/2019 17:54

Wypłatę ponad 888 tys. zł z zasiłków chorobowych zakwestionował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w woj. podkarpackim. To efekt kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich w pierwszym półroczu br.

Od stycznia do czerwca ZUS na Podkarpaciu skontrolował 4839 osób. W efekcie wobec 433 osób cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 602,5 tys. zł. – Ponadto przeprowadzone zostały kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Na ich skutek [paywall]721 osób zostało uznanych za zdolnych do pracy i wobec nich cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 286 tys. złotych – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Sprawdzając czy orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy jest wystawione prawidłowo, lekarze orzecznicy ZUS weryfikują w trakcie badania czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. – Jeżeli uznają daną osobę za zdrową, skracają okres obowiązywania zwolnienia. W takim przypadku dzień badania przez lekarza orzecznika jest ostatnim dniem niezdolności – mówi W. Dyląg.

Reklama

Prowadzone są także kontrole prawidłowego wykorzystywania zwolnień. Uprawniony do nich jest nie tylko ZUS, ale i pracodawca, jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Jeśli okaże się, że chory pracownik nie wykorzystuje zwolnienia zgodnie z jego przeznaczeniem i np. pracuje zawodowo albo remontuje mieszkanie, zasiłek chorobowy zostanie cofnięty za cały okres objęty zwolnieniem.

W skali kraju w pierwszym półroczu 2019 r. ZUS zakwestionował świadczenia chorobowe na kwotę blisko dwukrotnie wyższą niż w 2017 r. Łącznie, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych od stycznia do końca czerwca tego roku, wyniosła 104,2 mln zł.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2019-08-31 18:58:20

    A w takich Niemczech pracodawca jest zobowiązany wypłacać pracownikowi 100 proc. jego średniego miesięcznego wynagrodzenia przez pierwsze 6 tygodni choroby. Jeżeli choruje dłużej to płaci ubezpieczalnia, a wysokość zasiłku zależy od tego jakie mamy wykupione ubezpieczenie. Można wyjść do sklepu, znajomych, na spacer itd. Na zwolnieniu nie można jechać na wczasy lub np. przesiadywać pubie. U nas 100% płatne zwolnienia są o ironio dla tych grup uprzywilejowanych które nie płacą składek ubezpieczeniowych! Co więcej nie podlegają również żadnej kontroli!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gorszy sort - niezalogowany 2019-08-31 21:49:36

    Jakos nie chwalili się kontrolami jak panowala psia grypa!! Najlepiej zabrać ta jalomuzne niech suweren zdycha! Te zwolnienia elektoniczne to po to żeby był bat na tch maluczkich!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Dagmara - niezalogowany 2019-08-31 22:35:05

    W Przemyślu zapomniał zakwestionować włączone oświetlenie w biały dzień przez weekend na swojej placówce i gdzie tu oszczędności i kto za to płaci.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama