Na XXI Walnym Zebraniu Delegatów Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” związkowcy wystosowali apel do władz rządowych, wojewódzkich oraz samorządowych. Żądają w nim konkretnych działań na rzecz ratowania Przemyśla przed całkowitą zapaścią gospodarczą.
Apel zwraca uwagę na ponadtysiącletnią historię miasta. Na wysoką pozycję, którą miał Przemyśl w przeszłości. Delegaci podkreślili przepaść wizerunkową oraz znaczeniową pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.
„Trwająca od blisko trzech dekad degradacja mniejszych ośrodków miejskich naszego kraju jest zjawiskiem coraz dotkliwiej społecznie odczuwalnym. W naszym regionie Przemyśl, w świetle kompleksowego raportu Polskiej Akademii Nauk z listopada 2016 znajdują się w czołówce listy 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. (…) Apelujemy o[paywall] wykorzystanie wszelkich zasobów społecznych do zaktywizowania przedsięwzięć rozwojowych. Nie mamy wątpliwości, że działania te są potrzebą chwili, a ich dalsze zaniedbanie pchnie miasto Przemyśl i region w zapaść cywilizacyjną” – piszą związkowcy.
„Postępujący od 1990 roku upadek zakładów przemysłowych ściśle związany z regresem społeczno-gospodarczym, utrata wielu funkcji administracyjnych, spadek liczby ludności, starzenie się społeczeństwa, drenaż intelektualny związany z wyjazdami ludzi młodych i przedsiębiorczych, nasilające się problemy społeczne jak bezrobocie, bieda i patologie, to codzienność naszych miejscowości. Przyczyny takiego stanu rzeczy tkwią w błędnej polityce władz centralnych ignorujących problemy zrównoważonego rozwoju , ale także często, co należy z przykrością stwierdzić, inercji i bezmyślności władz wojewódzkich i lokalnych samorządów. (…)
Również w Przemyślu przez wiele ostatnich lat, to władze samorządowe skutecznie rozmontowywały szkolnictwo, zwłaszcza na poziomie średnim, jednocześnie inwestując w infrastrukturę sportową o wątpliwej przydatności. Pomimo olbrzymich środków na infrastrukturę drogową i kolejową, między południowo-wschodnią a północno-zachodnią częścią województwa podkarpackiego istnieje ogromna przepaść. Do rangi problemu „cywilizacyjnego” urasta remont mostu kolejowego w Przemyślu, który pozwoliłby włączyć region w sieć szybkiej kolei. Brak ciągłości tej linii do Przemyśla, jak i granic państwa, a zarazem UE jest przejawem jego marginalizowania i niewiązania przyszłości z tą częścią kraju, jak i jego potencjału wynikającego z kontaktów z Ukrainą.” – czytamy dalej w apelu.

Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Szymon Wawrzyszko podziękował trzem wieloletnim działaczom „S”: Teresie Kroczykowskiej, Bronisławowi Beńce oraz Kazimierzowi Szagańcowi. W obradach Walnego Zebrania Delegatów uczestniczyli zaproszeni goście, m.in.: Marek Kamiński pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność” Ziemi Przemyskiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Trzeba było myśleć wcześniej, kiedy inwestor chciał postawić hotel z galerią w centrum miasta...Dziś byłoby tam 1500 miejsc pracy i tysiące gości z innych krajów co dnia...Więc kilkadziesięt mln wpływów do lokalnych firm - Miesięcznie
Rzeczywiście , obudzili się ze snu zimowego i udają że martwią się o wolny królewski Przemyśl. Teraz , co teraz można , najwyżej ugryść się w przysłowiową dupę. A gdzie byliście wybitni działacze przez całe lata , ostatnie 16 lat , co robiliście dla miasta obecnie zdegradowanego zadupia. Osobiście nie pamiętam by kiedykolwiek solidarność ściśle powiązana różnymi więzami miłosnymi z PIS starała się o uzyskanie jakichkolwiek dotacji dla miasta , jakieś propozycje , krytykę Chomy i kolejnych bezradnych rad , tego nigdy nie było , a teraz wylewają krokodyle łzy że Przemyśl niemal nie istnieje jako poważne miasto , raczej jest bliżej zdegradowanej pod każdym względem mieściny , bliżej Przeworska czy Lubaczowa niż np. Krosna , czy Jarosławia , o Rzeszowie szkoda pisać bo to porównanie nie ma sensu , po prostu kompromitacja. Pytam czy jako działacze chodziliście na sesje tych beznadziejnych rad , co zaproponowaliście by uzdrawiać choć w części miasto a apelować od picu o ratunek przed zapaścią jest komiczne , pod publikę , a dlaczego ?, Przemyśl już upadł i nie ma co reanimować trupa. Proponuję jednak ściągnąć do Przemyśla ok. 10 tysięcy młodych , dać im pracę , wyższe studia , mieszkania , czasem rozrywkę , czy sport ( hale sportową m otwarty basen , lodowisko itd. ) może coś da ale spróbujcie to zrobić , może wrócą, a więc zamiast biadolić i płakać nad rozlanym mlekiem , próbujecie działać a nie JEDYNIE apelować do próżnego trzosu. I PAMIĘTAJCIE DRODZY DZIAŁACZE manna unijna dzięki waszemu prezesowi się skończyła , nic nie będzie, po opustoszałych budynkach , starych obdartych z tynków kamienicach hula jedynie wiatr , a wasze apele teraz są jedynie pyłkiem na tym wietrze. Dołączam swój ostatni wpis dotyczący stanu obecnego Przemyśla , z oczywistych względów w największym skrócie .Pozdrawiam działaczy , dzięki temu apelowi dowiedziałem się że w Przemyślu jest i istniej coś takiego jak solidarność.
O tak , tak po 16 latach nierządu tego jegomościa w zawsze dobranym krawacie , lubującego się w czarnych Wolvach i popierających go zawsze i nieustannie bezradnych kolesi zobaczymy podziemny parking jak zobaczyliśmy do tej pory : rewitalizację czy nawet poprawę stanu tego paskudztwa w centrum mieściny jakim jest coś co brzmi dumnie "zielonym rynkiem " jak nazywam niewyobrażanym siedliskiem brudu i wstydu i wstydu dla tej "wadzy", halę sportową ( posiadają hale Żurawica , Bircza, Huwniki) a Przemyśl przebudowaną przedwojenną ujeżdżalnie koni przy ul. Mickiewicza , zobaczymy zespoły basenów za ok. 50 milionów kiedy przez 16 lat nie potrafił wybudować zwykłego prostego otwartego basenu dla przemyślan , ba nie potrafił wygospodarować kawałek zwyklej plaży nad Sanem , kiedy wszystkie małe mieściny takie plaże posiadają , zobaczymy podziemne parkingi kiedy przez 16 lat nie potrafił sprowadzić do naszego już niestety zadupia ani jednej większej firmy , ani jednego poważniejszego inwestora za wyjątkiem budowanej wiaty w tej pustej a wybudowanej i uzbrojonej za niemal 23 mln zł podstrefy zwanej inwestycyjną. Fajne nie , strefa od ponad 10 lat niby inwestycyjna sprawia wrażenie pustyni i powinna się nazywać anty inwestycyjną . A chwalił się tą budowaną halą jako inwestycja milionowa , ba odbył nawet gospodarczą wizytację i co , jak wybuduję w co wątpię podobno zatrudni ten anonimowy przedsiębiorca ok. 20 osób , dużo nie. Przypominam że w mieleckiej strefie zatrudniono ok. 35 tysięcy ludzi , wartość setek inwestycji liczyć należy w miliardach zł , ba podobno w strefie ekonomicznej w Orłach jest już kilku inwestorów zewnętrznych. No cóż można gospodarzyć i tak wciskając ludziom ciemnotę że potrzebna była na od początku deficytowym zjeździe narciarskim buda-wiata za podobno 2,5 mln. zł która i tak nie będzie dokończona , bo "frajera" nie znajdą bo to dziadostwo zagospodarował , po co były 2 drogie , za drogie boiska do siatkówki nad Sanem , nieustannie puste , nie użytkowane , jak można wierzyć w jakieś fantazy o podziemnym parkingu kiedy nie potrafi od lat pomalować przejścia podziemnego na ul. Borelowskiego , ostatnio przechodziłem i widziałem , coś okropnego, wstyd. No cóż można pisać wiele , obdartych z tynku całych połaci kamienic w mieścinie , krzywych i obesranych chodnikach , pustych dziesiątek mieszkań , ba całych kamienic i budynków które za niedługo będą samoczynnie się rozpadać i grozić katastrofą budowlaną , o jeżdżących po Przemyślu autobusowych gratach, po pustych dziesiątkach dawnych lokalach handlowo- usługowych z napisami "lokal do wynajęcia". "wynajmę "itd. Każdy widzi jak wygląda zabytkowy most kolejowy , boisko Polonii zwane stadionem , park w centrum przy Jagielońskiej zwany Placem Witolda Pileckiego , Aby pozbyć się konieczności utrzymywania porządku pozbyto się kolejne ładnego placu rekreacyjnego w centrum zwanego św. Floriana sprzedano teren pod myjnię samochodową , obecnie ludzie starsi , zmęczeni nie mają gdzie spokojnie usiąść , wypocząć. No cóż można nieustannie chwalić się 2 krótkimi drogami obwodowymi zwanymi buńczucznie obwodnicami , kilkoma wybrukowanymi uliczkami , parkiem na Wzgórzu Zamkowym, mały stadionem Juwenia czy jednym placem ale jak na 16 lat dużo czy mało kto zgadnie ? A jeśli to tego dojdzie szwejk , piesek , konik , ułan , huzar , kilka pomniczków czy tablic pamiątkowych , nieustanne święta jak manewry szwejkowskie , wincencjady , dnie ulic ,fajki , zamku , jarmarki galicyjskie , zakończenie lata , mianowanie na króla , turnieje rycerskie itp. to dopełnia to radość rządzących z dobrze spełnionego obowiązku. Pytam jak klasyk z Torunia , tak czy nie? I dodam od siebie kiedy wyłożono wreszcie pod długim ciężkim oczekiwaniu i de facto wymuszeniu przez kierowców kostką ten parking nadziemny czy ktoś jeszcze uwierzy że w PRZEMYŚLU BĘDZIE PARKING PODZIEMNY. Strałem się w skrócie uzasadnić dlaczego w to nie wierzę i nie uwierzę pomimo że jestem osobą wierzącą. Jeśli napisałem coś nieprawdziwego czy złośliwie z chęcią udowodnię swoje krytyczne aczkolwiek życzliwe uwagi i stwierdzenia , łącznie z lustracją miejsc o których napisałem oczywiście z konieczności w największym skrócie. Pozdrawiam
Spokojnie to tylko skowyt podnóżka PISoBOLSZEWII. Przemyśl tak jak i cały PRL + wstaje z kolan a suwerenowi żyje się dostatnio.
Czyżby związkowa przybudówka PiS obudziła się z "dojnego" letargu?
Solidarność-a tak nie dawno popierali PiS,coś się zmienia?
www.youtube.com/watch?v=qj0MLobbCjYTrzeba działać, a nie być tylko biernym obserwatorem, krytykiem.
http://www.youtube.com/watch?v=qj0MLobbCjYTrzeba działać, a nie być tylko biernym obserwatorem, krytykiem.
Widzicie wszystko w czarnych barwach.Szkoda,ze Solidarność nie widzi,ze to właśnie ona i wybrani przez nią przydupasy zniszczyli Przemyśl.Nie ma sie zresztą co dziwić.Kto pchał się do władzy w solidarnosci to wszyscy wiemy.Nie grzeszyli ani umiarem ani postawą a szczególnie z jakomkolwiek wiedzą byli na bakier.Chcieli tylko rządzić i trzeba przyznać w naszym mieście się im to udało a skutki zaczynamy boleśnie odczuwać.Teraz najwyższy czas też przy pomocy solidarnosci miasto to zaorać.I to też się uda.
No tak Kaminski moze przypomni swój zyciorys i pokaze teczke z IPN
W Przemyślu już jest ZAPAŚĆ !!!! i WIEMY KOMU ZA TO MAMY DZIĘKOWAĆ ..!!
najwięcej kopalni gazu ziemnego jest w okolicy Przemysla, a miasto z tego nic n ie m a
Jak pamietem poczatki Solidarnosci tej prawdziwej to nazywała sie Region Południowo Wschodni i nie jakiś tam Kaminski tylko Kijanka był przewodniczacym Ubek z Birczy mieszkajacy obecnie W Sietle
odpowidzialnych z urzedu za NIC robienie przez dekady rozliczyc surowo! odciac pepowine czarnym a gdzie PRAWDZIWE baseny,lodowisko kryte, wodny park a nie podtarcie dupska i perelka.... stoczyc sie mozna na stoku i ten bunkier bar .... kto na tym zarobil? bo my stracilismy! teraz chca zasyfic miasto pociagiem przemysl-berlin!!!! brudasy tylko na to czekaja!!!! STOP dla takich POlaczen!!!!
Trzeba było myśleć wcześniej, kiedy inwestor chciał postawić hotel z galerią w centrum miasta...Dziś byłoby tam 1500 miejsc pracy i tysiące gości z innych krajów co dnia...Więc kilkadziesięt mln wpływów do lokalnych firm - Miesięcznie
Rzeczywiście , obudzili się ze snu zimowego i udają że martwią się o wolny królewski Przemyśl. Teraz , co teraz można , najwyżej ugryść się w przysłowiową dupę. A gdzie byliście wybitni działacze przez całe lata , ostatnie 16 lat , co robiliście dla miasta obecnie zdegradowanego zadupia. Osobiście nie pamiętam by kiedykolwiek solidarność ściśle powiązana różnymi więzami miłosnymi z PIS starała się o uzyskanie jakichkolwiek dotacji dla miasta , jakieś propozycje , krytykę Chomy i kolejnych bezradnych rad , tego nigdy nie było , a teraz wylewają krokodyle łzy że Przemyśl niemal nie istnieje jako poważne miasto , raczej jest bliżej zdegradowanej pod każdym względem mieściny , bliżej Przeworska czy Lubaczowa niż np. Krosna , czy Jarosławia , o Rzeszowie szkoda pisać bo to porównanie nie ma sensu , po prostu kompromitacja. Pytam czy jako działacze chodziliście na sesje tych beznadziejnych rad , co zaproponowaliście by uzdrawiać choć w części miasto a apelować od picu o ratunek przed zapaścią jest komiczne , pod publikę , a dlaczego ?, Przemyśl już upadł i nie ma co reanimować trupa. Proponuję jednak ściągnąć do Przemyśla ok. 10 tysięcy młodych , dać im pracę , wyższe studia , mieszkania , czasem rozrywkę , czy sport ( hale sportową m otwarty basen , lodowisko itd. ) może coś da ale spróbujcie to zrobić , może wrócą, a więc zamiast biadolić i płakać nad rozlanym mlekiem , próbujecie działać a nie JEDYNIE apelować do próżnego trzosu. I PAMIĘTAJCIE DRODZY DZIAŁACZE manna unijna dzięki waszemu prezesowi się skończyła , nic nie będzie, po opustoszałych budynkach , starych obdartych z tynków kamienicach hula jedynie wiatr , a wasze apele teraz są jedynie pyłkiem na tym wietrze. Dołączam swój ostatni wpis dotyczący stanu obecnego Przemyśla , z oczywistych względów w największym skrócie .Pozdrawiam działaczy , dzięki temu apelowi dowiedziałem się że w Przemyślu jest i istniej coś takiego jak solidarność.
O tak , tak po 16 latach nierządu tego jegomościa w zawsze dobranym krawacie , lubującego się w czarnych Wolvach i popierających go zawsze i nieustannie bezradnych kolesi zobaczymy podziemny parking jak zobaczyliśmy do tej pory : rewitalizację czy nawet poprawę stanu tego paskudztwa w centrum mieściny jakim jest coś co brzmi dumnie "zielonym rynkiem " jak nazywam niewyobrażanym siedliskiem brudu i wstydu i wstydu dla tej "wadzy", halę sportową ( posiadają hale Żurawica , Bircza, Huwniki) a Przemyśl przebudowaną przedwojenną ujeżdżalnie koni przy ul. Mickiewicza , zobaczymy zespoły basenów za ok. 50 milionów kiedy przez 16 lat nie potrafił wybudować zwykłego prostego otwartego basenu dla przemyślan , ba nie potrafił wygospodarować kawałek zwyklej plaży nad Sanem , kiedy wszystkie małe mieściny takie plaże posiadają , zobaczymy podziemne parkingi kiedy przez 16 lat nie potrafił sprowadzić do naszego już niestety zadupia ani jednej większej firmy , ani jednego poważniejszego inwestora za wyjątkiem budowanej wiaty w tej pustej a wybudowanej i uzbrojonej za niemal 23 mln zł podstrefy zwanej inwestycyjną. Fajne nie , strefa od ponad 10 lat niby inwestycyjna sprawia wrażenie pustyni i powinna się nazywać anty inwestycyjną . A chwalił się tą budowaną halą jako inwestycja milionowa , ba odbył nawet gospodarczą wizytację i co , jak wybuduję w co wątpię podobno zatrudni ten anonimowy przedsiębiorca ok. 20 osób , dużo nie. Przypominam że w mieleckiej strefie zatrudniono ok. 35 tysięcy ludzi , wartość setek inwestycji liczyć należy w miliardach zł , ba podobno w strefie ekonomicznej w Orłach jest już kilku inwestorów zewnętrznych. No cóż można gospodarzyć i tak wciskając ludziom ciemnotę że potrzebna była na od początku deficytowym zjeździe narciarskim buda-wiata za podobno 2,5 mln. zł która i tak nie będzie dokończona , bo "frajera" nie znajdą bo to dziadostwo zagospodarował , po co były 2 drogie , za drogie boiska do siatkówki nad Sanem , nieustannie puste , nie użytkowane , jak można wierzyć w jakieś fantazy o podziemnym parkingu kiedy nie potrafi od lat pomalować przejścia podziemnego na ul. Borelowskiego , ostatnio przechodziłem i widziałem , coś okropnego, wstyd. No cóż można pisać wiele , obdartych z tynku całych połaci kamienic w mieścinie , krzywych i obesranych chodnikach , pustych dziesiątek mieszkań , ba całych kamienic i budynków które za niedługo będą samoczynnie się rozpadać i grozić katastrofą budowlaną , o jeżdżących po Przemyślu autobusowych gratach, po pustych dziesiątkach dawnych lokalach handlowo- usługowych z napisami "lokal do wynajęcia". "wynajmę "itd. Każdy widzi jak wygląda zabytkowy most kolejowy , boisko Polonii zwane stadionem , park w centrum przy Jagielońskiej zwany Placem Witolda Pileckiego , Aby pozbyć się konieczności utrzymywania porządku pozbyto się kolejne ładnego placu rekreacyjnego w centrum zwanego św. Floriana sprzedano teren pod myjnię samochodową , obecnie ludzie starsi , zmęczeni nie mają gdzie spokojnie usiąść , wypocząć. No cóż można nieustannie chwalić się 2 krótkimi drogami obwodowymi zwanymi buńczucznie obwodnicami , kilkoma wybrukowanymi uliczkami , parkiem na Wzgórzu Zamkowym, mały stadionem Juwenia czy jednym placem ale jak na 16 lat dużo czy mało kto zgadnie ? A jeśli to tego dojdzie szwejk , piesek , konik , ułan , huzar , kilka pomniczków czy tablic pamiątkowych , nieustanne święta jak manewry szwejkowskie , wincencjady , dnie ulic ,fajki , zamku , jarmarki galicyjskie , zakończenie lata , mianowanie na króla , turnieje rycerskie itp. to dopełnia to radość rządzących z dobrze spełnionego obowiązku. Pytam jak klasyk z Torunia , tak czy nie? I dodam od siebie kiedy wyłożono wreszcie pod długim ciężkim oczekiwaniu i de facto wymuszeniu przez kierowców kostką ten parking nadziemny czy ktoś jeszcze uwierzy że w PRZEMYŚLU BĘDZIE PARKING PODZIEMNY. Strałem się w skrócie uzasadnić dlaczego w to nie wierzę i nie uwierzę pomimo że jestem osobą wierzącą. Jeśli napisałem coś nieprawdziwego czy złośliwie z chęcią udowodnię swoje krytyczne aczkolwiek życzliwe uwagi i stwierdzenia , łącznie z lustracją miejsc o których napisałem oczywiście z konieczności w największym skrócie. Pozdrawiam