Reklama

Związkowcy z „Solidarności” apelują: Ratujcie Przemyśl przed zapaścią!

06/07/2018 18:30

Na XXI Walnym Zebraniu Delegatów Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” związkowcy wystosowali apel do władz rządowych, wojewódzkich oraz samorządowych. Żądają w nim konkretnych działań na rzecz ratowania Przemyśla przed całkowitą zapaścią gospodarczą.

Apel zwraca uwagę na ponadtysiącletnią historię miasta. Na wysoką pozycję, którą miał Przemyśl w przeszłości. Delegaci podkreślili przepaść wizerunkową oraz znaczeniową pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

„Trwająca od blisko trzech dekad degradacja mniejszych ośrodków miejskich naszego kraju jest zjawiskiem coraz dotkliwiej społecznie odczuwalnym. W naszym regionie Przemyśl, w świetle kompleksowego raportu Polskiej Akademii Nauk z listopada 2016 znajdują się w czołówce listy 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. (…) Apelujemy o[paywall] wykorzystanie wszelkich zasobów społecznych do zaktywizowania przedsięwzięć rozwojowych. Nie mamy wątpliwości, że działania te są potrzebą chwili, a ich dalsze zaniedbanie pchnie miasto Przemyśl i region w zapaść cywilizacyjną” – piszą związkowcy.

Postępujący upadek

„Postępujący od 1990 roku upadek zakładów przemysłowych ściśle związany z regresem społeczno-gospodarczym, utrata wielu funkcji administracyjnych, spadek liczby ludności, starzenie się społeczeństwa, drenaż intelektualny związany z wyjazdami ludzi młodych i przedsiębiorczych, nasilające się problemy społeczne jak bezrobocie, bieda i patologie, to codzienność naszych miejscowości. Przyczyny takiego stanu rzeczy tkwią w błędnej polityce władz centralnych ignorujących problemy zrównoważonego rozwoju , ale także często, co należy z przykrością stwierdzić, inercji i bezmyślności władz wojewódzkich i lokalnych samorządów. (…)

Również w Przemyślu przez wiele ostatnich lat, to władze samorządowe skutecznie rozmontowywały szkolnictwo, zwłaszcza na poziomie średnim, jednocześnie inwestując w infrastrukturę sportową o wątpliwej przydatności. Pomimo olbrzymich środków na infrastrukturę drogową i kolejową, między południowo-wschodnią a północno-zachodnią częścią województwa podkarpackiego istnieje ogromna przepaść. Do rangi problemu „cywilizacyjnego” urasta remont mostu kolejowego w Przemyślu, który pozwoliłby włączyć region w sieć szybkiej kolei. Brak ciągłości tej linii do Przemyśla, jak i granic państwa, a zarazem UE jest przejawem jego marginalizowania i niewiązania przyszłości z tą częścią kraju, jak i jego potencjału wynikającego z kontaktów z Ukrainą.” – czytamy dalej w apelu.

Reklama

Co zrobiliście dla regionu?

Delegaci w swoim apelu podkreślają, że „(…) jesteśmy codziennie zapewniani o niezwykłych sukcesach regionalnej i lokalnej władzy. Miarą tych sukcesów są nagrody, statuetki, wyróżnienia honorowe członkostwa i tytuły. Szkoda tylko, że poza samozadowoleniem obdarowanych, są to gesty bez wymiernego znaczenia dla mieszkańców. (…) Polityków „dobrej zmiany” pytamy, o wasze odwoływanie się do etosu służby. Pytamy zaś w kontekście widocznego w ostatnim czasie exodusu lokalnych polityków do Rzeszowa.

Czy w ślad za tym macie jakąkolwiek ofertę adresowaną do wyborców? Od miejscowych parlamentarzystów obecnej koalicji rządzącej, jak i reprezentujących poprzednią oczekujemy publicznego przedstawienia wykazów z wymiernymi korzyściami waszej pracy na rzecz regionu” – apelują dalej delegaci. Apel w ich imieniu podpisał Przewodniczący Prezydium WZD Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Edward Rokosz.


Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Szymon Wawrzyszko podziękował trzem wieloletnim działaczom „S”: Teresie Kroczykowskiej, Bronisławowi Beńce oraz Kazimierzowi Szagańcowi. W obradach Walnego Zebrania Delegatów uczestniczyli zaproszeni goście, m.in.: Marek Kamiński pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność” Ziemi Przemyskiej.


MiW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jarek - niezalogowany 2018-07-06 20:05:17

    Trzeba było myśleć wcześniej, kiedy inwestor chciał postawić hotel z galerią w centrum miasta...Dziś byłoby tam 1500 miejsc pracy i tysiące gości z innych krajów co dnia...Więc kilkadziesięt mln wpływów do lokalnych firm - Miesięcznie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    przemyski obserwator - niezalogowany 2018-07-06 20:45:07

    Rzeczywiście , obudzili się  ze snu zimowego i udają że martwią się o wolny królewski Przemyśl. Teraz , co teraz można , najwyżej ugryść się w przysłowiową dupę. A gdzie byliście wybitni działacze przez całe lata , ostatnie 16 lat , co robiliście dla miasta obecnie  zdegradowanego zadupia. Osobiście nie pamiętam by kiedykolwiek solidarność ściśle powiązana różnymi więzami miłosnymi z PIS starała się o uzyskanie jakichkolwiek dotacji dla miasta , jakieś propozycje , krytykę Chomy i kolejnych bezradnych rad , tego nigdy nie było , a teraz wylewają krokodyle łzy że Przemyśl niemal  nie istnieje jako poważne  miasto , raczej jest bliżej zdegradowanej pod każdym względem mieściny , bliżej Przeworska czy Lubaczowa niż np. Krosna , czy Jarosławia  , o Rzeszowie szkoda pisać bo to porównanie nie ma sensu ,  po prostu kompromitacja.  Pytam czy jako działacze chodziliście na sesje  tych beznadziejnych rad , co zaproponowaliście by uzdrawiać choć w części miasto a apelować  od picu o ratunek przed zapaścią jest komiczne , pod publikę , a dlaczego  ?, Przemyśl już upadł i nie ma co reanimować  trupa. Proponuję jednak ściągnąć do Przemyśla ok. 10 tysięcy młodych , dać im pracę , wyższe studia , mieszkania , czasem rozrywkę ,  czy sport ( hale sportową m otwarty basen , lodowisko itd. ) może coś da ale spróbujcie to zrobić , może wrócą, a więc zamiast biadolić i płakać nad rozlanym mlekiem , próbujecie działać a nie JEDYNIE  apelować do próżnego trzosu.  I PAMIĘTAJCIE DRODZY DZIAŁACZE manna unijna dzięki waszemu prezesowi się skończyła , nic nie będzie,  po opustoszałych budynkach , starych obdartych z tynków kamienicach hula jedynie wiatr  , a wasze apele teraz są jedynie pyłkiem na tym wietrze. Dołączam swój ostatni wpis dotyczący stanu obecnego Przemyśla , z oczywistych względów w największym skrócie .Pozdrawiam  działaczy , dzięki temu apelowi dowiedziałem się że w Przemyślu  jest i istniej coś takiego jak solidarność.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    c.d. przemyski obserwator - niezalogowany 2018-07-06 20:49:11

    O tak , tak po 16 latach nierządu tego jegomościa w zawsze dobranym krawacie , lubującego się w czarnych Wolvach i popierających go zawsze i nieustannie bezradnych kolesi zobaczymy podziemny parking jak zobaczyliśmy do tej pory : rewitalizację czy nawet poprawę stanu tego paskudztwa w centrum mieściny jakim jest coś co  brzmi  dumnie "zielonym rynkiem " jak nazywam niewyobrażanym  siedliskiem  brudu  i wstydu i wstydu dla tej "wadzy",  halę sportową ( posiadają hale Żurawica , Bircza, Huwniki) a Przemyśl przebudowaną przedwojenną  ujeżdżalnie  koni przy ul. Mickiewicza , zobaczymy  zespoły basenów za ok. 50 milionów kiedy przez 16 lat nie potrafił wybudować zwykłego prostego otwartego basenu dla przemyślan , ba nie potrafił wygospodarować kawałek zwyklej plaży nad Sanem , kiedy wszystkie małe mieściny takie plaże posiadają , zobaczymy podziemne parkingi kiedy przez 16 lat nie potrafił sprowadzić do naszego już niestety  zadupia ani jednej większej firmy , ani jednego poważniejszego inwestora za wyjątkiem budowanej wiaty w tej pustej a wybudowanej i uzbrojonej za niemal 23 mln zł podstrefy zwanej inwestycyjną. Fajne nie , strefa od ponad 10 lat niby inwestycyjna sprawia wrażenie pustyni  i powinna się nazywać anty inwestycyjną  .  A chwalił się tą budowaną halą jako inwestycja milionowa , ba odbył nawet gospodarczą wizytację i co , jak wybuduję w co wątpię podobno zatrudni ten  anonimowy przedsiębiorca ok. 20 osób , dużo nie. Przypominam że w mieleckiej strefie zatrudniono ok. 35 tysięcy ludzi , wartość setek inwestycji liczyć należy w miliardach zł , ba podobno w strefie ekonomicznej w Orłach jest już kilku inwestorów zewnętrznych. No cóż można gospodarzyć i tak wciskając ludziom ciemnotę że potrzebna była na od początku deficytowym zjeździe narciarskim buda-wiata za podobno 2,5 mln.  zł która  i tak nie będzie  dokończona , bo "frajera"  nie znajdą bo to  dziadostwo zagospodarował , po co były 2 drogie , za drogie boiska do siatkówki nad Sanem , nieustannie puste , nie użytkowane ,  jak można wierzyć w jakieś fantazy o podziemnym parkingu kiedy nie potrafi od lat pomalować przejścia podziemnego na ul. Borelowskiego , ostatnio  przechodziłem i widziałem  , coś okropnego, wstyd.  No cóż można pisać wiele , obdartych z tynku całych połaci kamienic w mieścinie , krzywych i obesranych chodnikach , pustych  dziesiątek mieszkań , ba całych kamienic i budynków  które za niedługo  będą samoczynnie się rozpadać i  grozić katastrofą budowlaną , o jeżdżących   po  Przemyślu autobusowych gratach,  po pustych dziesiątkach dawnych lokalach handlowo- usługowych z napisami "lokal do wynajęcia". "wynajmę "itd. Każdy widzi jak wygląda zabytkowy most kolejowy , boisko Polonii zwane stadionem ,  park w centrum przy Jagielońskiej  zwany Placem Witolda Pileckiego , Aby pozbyć się konieczności utrzymywania porządku pozbyto się kolejne ładnego placu  rekreacyjnego w centrum zwanego św. Floriana sprzedano teren pod myjnię samochodową  , obecnie ludzie starsi , zmęczeni nie mają gdzie spokojnie usiąść , wypocząć. No cóż można nieustannie  chwalić się 2 krótkimi  drogami  obwodowymi zwanymi buńczucznie obwodnicami , kilkoma wybrukowanymi uliczkami  , parkiem na Wzgórzu Zamkowym,  mały stadionem  Juwenia czy jednym placem ale jak na 16 lat dużo czy mało kto zgadnie ? A jeśli to tego dojdzie szwejk , piesek , konik , ułan ,  huzar , kilka pomniczków czy tablic pamiątkowych , nieustanne święta jak manewry szwejkowskie , wincencjady , dnie ulic ,fajki , zamku , jarmarki galicyjskie , zakończenie lata , mianowanie na króla ,  turnieje rycerskie itp.  to dopełnia to radość rządzących z dobrze spełnionego obowiązku. Pytam jak klasyk z Torunia , tak czy nie? I dodam od siebie kiedy wyłożono  wreszcie pod długim ciężkim oczekiwaniu i de facto wymuszeniu przez kierowców  kostką ten parking nadziemny czy ktoś jeszcze uwierzy że w PRZEMYŚLU BĘDZIE PARKING PODZIEMNY.  Strałem się w skrócie uzasadnić dlaczego  w to nie wierzę i  nie uwierzę pomimo że jestem osobą wierzącą. Jeśli napisałem coś nieprawdziwego czy złośliwie  z chęcią udowodnię swoje krytyczne aczkolwiek życzliwe uwagi i stwierdzenia  , łącznie z lustracją miejsc o których napisałem oczywiście z konieczności  w największym skrócie. Pozdrawiam    

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama