Reklama

„Życie” zwycięzcą w konkursie SGL Local Press 2022!

23/03/2023 17:24

Grono nominowanych było znamienite. Nadesłano 400 materiałów dziennikarskich. Tym bardziej cieszy i napawa dumą fakt, że „Życie Podkarpackie” zostało zauważone i docenione, w kategorii: dziennikarska akcja społeczna lub interwencyjna. Zostaliśmy nagrodzeni za akcję „Poinformuj i pomóż”. Jury doceniło sposób informowania i relacjonowania wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Nagrodę odebrał redaktor naczelny Artur Wilgucki, a wręczyła ją Katarzyna Świątkiewicz z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.


fot.Jacek Szwic
Od lewej siedzą: Joanna Dziadek, redaktor naczelny Artur Wilgucki, prezes spółki Ziemia Przemyska Wojciech Mikuła, Józef Frankiewicz, Janusz Kroczek. Od lewej stoją: Jacek Szwic, Mariusz Kościuk, Urszula Gielo, Maria Wojciechowska, Magda Junikiewicz, Monika Rusinek, Aneta Maślak, Stanisław Stępień, Mariusz Godos, Józef Zagulak, Dariusz Delmanowicz. W nagrodzonej akcji pomagali nam także nieobecni na zdjęciu: Sylwia Mikuła, Aleksandra Nowotyńska i Miłosz Wilgucki.

Konkurs, który organizowało Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, odbywał się w 10 kategoriach: publicystyka, wywiad, reportaż prasowy, dziennikarstwo specjalistyczne, dziennikarstwo śledcze i interwencyjne, fotografia, fotoreportaż, materiał wideo, portal internetowy oraz dziennikarska akcja społeczna lub interwencyjna.

Właśnie w tej kategorii zwyciężyło „Życie Podkarpackie”. Jest ona wyjątkowa z bardzo prostego powodu. Ma sprawić, by każdemu, niezależnie od tego, jakie reprezentuje pokolenie, jakie środowisko, jaką narodowość, poglądy lepiej się żyło.

Reklama

–  To wyróżnienie dla całej redakcji „Życia Podkarpackiego”, dla moich koleżanek, kolegów, którzy 24 lutego ubiegłego roku bez specjalnych odpraw, kolegiów, zastanowienia ruszyli z akcją informacyjną i pomocową dla uchodźców z Ukrainy – dziękował obecny na gali redaktor naczelny Artur Wilgucki.

– Państwo doskonale znają z relacji telewizyjnych to, co się działo na dworcu w Przemyślu w tych pierwszych dniach, jaka fala uchodźców od godziny dwunastej, 24 lutego zaczęła się pojawiać w pociągach ze wschodu, ze Lwowa, z Kijowa. Państwo znają te relację. My dotykaliśmy ich na co dzień – podkreślił.

– Staliśmy się wręcz  słupem informacyjnym i jako gazeta, i jako portal, bo informacja w pierwszych godzinach była kluczowa. Informacja rzetelna, sprawdzona, potwierdzona, niezależna. Wolna od pojawiającego się natychmiast hejtu, komentarzy, które trzeba było bardzo uważnie analizować i reagować na to, co było absolutną nieprawdą – przypominał wydarzenia sprzed roku redaktor naczelny ŻP.

– Ta nagroda to dla mnie ogromny zaszczyt. Dziękuję całej rzeszy wolontariuszy, tysiącom niewymienionym z nazwiska ludzi, którzy ruszyli z pomocą w Przemyślu. Gród nad Sanem to miasto o bogatej, wielokulturowej historii, jednak to, co się zdarzyło po 24 lutego w Przemyślu, jest czymś, co na stałe wpisze się w kartę historii miasta. Tego już nie da się wyrzucić z pamięci – zaznaczył A. Wilgucki. 

Reklama

Galę Local Press 2022 otworzył prezes SGL Andrzej Andrysiak. Podkreślił rolę niezależnych mediów lokalnych.

– Bezstronna dziennikarska ocena, szczególnie podczas zbliżających się wybów parlamentarnych, samorządowych a w dalszej perspektywie prezydenckich będzie miała ogromne znaczenie dla kondycji polskiej demokracji. Stowarzyszenie Gazet Lokalnych zrzesza ponad 50 niezależnych tygodników lokalnych i portali z całej Polski. – mówił Andrysiak.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz galą czuwały Magdalena Perkowska i Joanna Kowalska z SGL. Najwięcej nominacji otrzymała Kronika Beskidzka. Tym samym została Gazetą Roku 2022.

Reklama

Współwyróżnionym oraz nominowanym kolegom i koleżankom, broniącym wytrwale wolności słowa i reprezentującym niezależne tygodniki lokalne i portale z całej Polski serdecznie gratulujemy!





Stowarzyszenie Gazet Lokalnych zrzesza ponad 50 niezależnych tygodników lokalnych i portali z całej Polski.

Konkurs SGL Local Press 2022, którego uroczystym podsumowaniem była gala w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, wsparli: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Izba Wydawców Prasy, optAd360, Fundacja Batorego, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, MHŻP Polin, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Muzeum Powstania Warszawskiego, Iceland Liechtenstein Norway Active Citizens Fund, Biuro Reklamy Gazet Lokalnych, RMF oraz „Gazeta Wyborcza”.

Reklama


 


fot.Artur Wilgucki
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama