27 stycznia br. – w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz – w całej Polsce odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Nie inaczej było w naszym regionie. W Przemyślu symboliczne zapalenie zniczy i modlitwa odbyły się przy tablicy znajdującej się przy ul. Kopernika.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz czternasty. We współorganizację tych dni w 2012 r. włączył się rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Przed pandemią uroczystości odbywały się w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach regionu. Modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie, prezentacje filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń – to najważniejsze punkty wielu z nich[paywall].
Wszystkie podejmowane inicjatywy były wyrazem głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, także za granicą. Świadczy o tym liczba gości z zagranicy – potomków ocalałych z Holocaustu i ich rodzin, którzy przybywali na Podkarpacie, aby uczestniczyć w obchodach.
W br., ze względu na trwającą pandemię, odbyły się one w ograniczonej formie w 17 miejscowościach regionu.
W Przemyślu władze miasta, zaproszeni goście i mieszkańcy spotkali się przy tablicy znajdującej się przy ul. Kopernika, upamiętniającej zamordowanych Żydów – mieszkańców Przemyśla i okolic. W uroczystości udział wzięli m.in.: prezydent miasta Wojciech Bakun, przewodniczący rady miejskiej Maciej Kamiński, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu Bogda Pieczyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 Dorota Wiech-Iwaneczko, dyrektor Zespoły Szkół Ogólnokształcących na 2 im. Markiana Szaszkewycza Piotr Pipka oraz młodzież przemyskich szkół. Wspólną modlitwę poprowadził ks. prał. Stanisław Czenczek, zaś kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Wacław Wierzbieniec odczytał psalm 130. Na koniec wszystkie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą znajdującą się pod opieką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.''Przemoc jest przemocą. Nie ma znaczenia czy ma ona miejsce w obozach koncentracyjnych czy w rzeźni'' - Charles Patterson
WIECZNA TREBLINKA - ZB.ECO.PL *YOUTUBE.COM - MISTRO - THE HOLOCAUST
''Przemoc jest przemocą. Nie ma znaczenia czy ma ona miejsce w obozach koncentracyjnych czy w rzeźni'' - Charles Patterson
WIECZNA TREBLINKA - ZB.ECO.PL *YOUTUBE.COM - MISTRO - THE HOLOCAUST