Reklama

W Przemyślu pamiętają o ofiarach Holocaustu

27 stycznia br. – w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz – w całej Polsce odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Nie inaczej było w naszym regionie. W Przemyślu symboliczne zapalenie zniczy i modlitwa odbyły się przy tablicy znajdującej się przy ul. Kopernika.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz czternasty. We współorganizację tych dni w 2012 r. włączył się rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Przed pandemią uroczystości odbywały się w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach regionu. Modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie, prezentacje filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń – to najważniejsze punkty wielu z nich[paywall].

Wszystkie podejmowane inicjatywy były wyrazem głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, także za granicą. Świadczy o tym liczba gości z zagranicy – potomków ocalałych z Holocaustu i ich rodzin, którzy przybywali na Podkarpacie, aby uczestniczyć w obchodach. 

Reklama

W br., ze względu na trwającą pandemię, odbyły się one w ograniczonej formie w 17 miejscowościach regionu.

W Przemyślu władze miasta, zaproszeni goście i mieszkańcy spotkali się przy tablicy znajdującej się przy ul. Kopernika, upamiętniającej zamordowanych Żydów – mieszkańców Przemyśla i okolic. W uroczystości udział wzięli m.in.: prezydent miasta Wojciech Bakun, przewodniczący rady miejskiej Maciej Kamiński, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu Bogda Pieczyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 Dorota Wiech-Iwaneczko, dyrektor Zespoły Szkół Ogólnokształcących na 2 im. Markiana Szaszkewycza Piotr Pipka oraz młodzież przemyskich szkół. Wspólną modlitwę poprowadził ks. prał. Stanisław Czenczek, zaś kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Wacław Wierzbieniec odczytał psalm 130. Na koniec wszystkie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą znajdującą się pod opieką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-02-04 20:14:08

    ''Przemoc jest przemocą. Nie ma znaczenia czy ma ona miejsce w obozach koncentracyjnych czy w rzeźni'' - Charles Patterson

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-02-04 20:16:00

    WIECZNA TREBLINKA - ZB.ECO.PL *YOUTUBE.COM - MISTRO - THE HOLOCAUST

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama