W jednej z największych miejscowości gminy Jarosław – Wólce Pełkińskiej – odbyła się uroczysta msza święta z okazji jubileuszu 100-lecia parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Eucharystii przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Po mszy św. poświęcił pamiątkowy obelisk, który stanął w miejscu pierwszego kościoła parafialnego. Wraz z mieszkańcami i strażą grobową w uroczystościach uczestniczyło wielu gości. Wśród nich był m.in. starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz. Na pamiątkę tego pięknego jubileuszu złożył na ręce proboszcza parafii ks. Roberta Drążka grafikę świętej Kingi – patronki polskich samorządów[paywall].
Początkowo mieszkańcy Wólki Pełkińskiej należeli do parafii farnej w Jarosławiu. W 1852 r., gdy prepozytem jarosławskiej kolegiaty był ks. Antoni Żelazny, zaadaptowano drewniany budynek z 1830 r. na kaplicę filialną, w której posługiwali księża z Jarosławia. W 1924 r. zbudowano drewniany kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, a następnie została erygowana parafia, która objęła: Wólkę Pełkińską (807 wiernych) i Wielgosy – przysiółek Manasterza (141 wiernych). W 1927 r. parafia była już większa, bo wcześniej dołączyły dwie wsie z parafii gniewczyńskiej: Niechciałka – przysiółka Jagiełły (270 wiernych) i Wola Buchowska (610 wiernych). W 1927 r. na terenie parafii było też 340 grekokatolików i 60 Żydów. W latach 1982 – 1983 zbudowano obecny kościół murowany, według projektu arch. J. Olecha, który został poświęcony 6 listopada 1983 r. przez bpa Ignacego Tokarczuka. Od sierpnia 1983 r. w parafii posługują siostry zakonne felicjanki. W 1990 r. polichromię wykonał Zygmunt Wiglusz. 9 września 1990 r. odbyła się konsekracja kościoła.
Patron parafii św. Stanisław biskup urodził się w Szczepanowie w okolicach 1034 r., w rodzinie drobnej szlachty. Był ważną postacią dla dawnych władców Polski. Wg Władysława Jagiełły to właśnie jego wstawiennictwo zaowocowało zwycięstwem polskich wojsk podczas bitwy pod Grunwaldem. Z kolei Zygmunt I Stary wybrał sobie św. Stanisława na patrona swoich rządów. Już w 1253 r., dzięki wysiłkom dwóch biskupów krakowskich, a także panującego wówczas Bolesława Wstydliwego i jego żony św. Kingi, biskup Stanisław ze Szczepanowa został uznany za świętego. Starania o kanonizację trwały ok. 50 lat. Fakt ten został ogłoszony w polskim kościele 8 maja 1254 r. Krótko po swojej kanonizacji został otoczony kultem. W efekcie jego imię nosi m.in. Katedra Wawelska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze