Biało-czerwone, narodowe barwy były motywem przewodnim obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak nasz kraj długi i szeroki, 11 listopada br. odbywały się uroczystości z tym związane. Nie inaczej było w naszym regionie.
W Przemyślu, co od lat należy już do tradycji, główna ceremonia odbyła się przed pomnikiem Orląt Przemyskich, gdzie zgromadziły się setki mieszkańców miasta, w różnym wieku, z biało-czerwonymi flagami, chorągiewkami, kotylionami. Poprzedziła ją msza święta w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, z udziałem pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowej Wojska Polskiego. Po jej zakończeniu – jak co roku – uczestnicy przemaszerowali w dwa miejsca poświęcone jednemu z twórców polskiej niepodległości 1918 r. – marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu[paywall]. Pochodowi po raz kolejny towarzyszyła ogromna, długa na 50 m polska flaga, niesiona m.in. przez przemyskich harcerzy. Delegacje i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed popiersiem J. Piłsudskiego przy ul. Wodnej oraz przed tablicą znajdującą się na budynku przy wybrzeżu nazwanym jego imieniem. W drodze pod pomnik Orląt Przemyskich uczestnicy mogli podziwiać akcję przemyskich „morsów”, którzy uczcili rocznicę kąpielą w Sanie i zapaleniem biało-czerwonych rac.
Do zgromadzonych pod pomnikiem z okolicznościowymi wystąpieniami zwrócili się m.in.: posłowie na Sejm RP Marek Rząsa i Andrzej Zapałowski, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch czy zastępca prezydenta Przemyśla Bogusław Świeży.
Obchody 105. rocznicy w Jarosławiu także miały bardzo uroczysty charakter. Zaczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą na placu Mickiewicza, upamiętniającą wymarsz na I wojnę światową legionistów w 1914 r. oraz pod pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przy ul. Opolskiej. W mszy św. w jarosławskiej kolegiacie udział wzięli m.in.: władze miasta, powiatu, przedstawiciele władz samorządowych z Podkarpacia, poczty sztandarowe szkół podstawowych i średnich, harcerze, strzelcy, organizacje związkowe i służby mundurowe. Pod ratuszem, punktualnie w południe, zgromadzeni odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, nie mogło się oczywiście obyć bez okolicznościowych przemówień, złożenia kwiatów czy apelu poległych. Pamięć bohaterów uczczona została salwą honorową. Dodatkowym elementem obchodów była biało-czerwona parada motocyklistów, zorganizowana przez „Mototrasę Jarosław i Okolice” oraz pokaz sprzętu wojskowego.
W Przeworsku obchody zaczęły się od zbiórki uczestników przed budynkami miejskiego magistratu i starostwa powiatowego. W bazylice pw. Ducha Świętego odbyła się uroczysta eucharystia w intencji ojczyzny, połączona ze ślubowaniem kadetów klas mundurowych ZSZ im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku. Główne uroczystości odbyły się na przeworskim Rynku. Po odegraniu hymnu państwowego, okolicznościowych przemówieniach, m.in. burmistrza Przeworska Leszka Kisiela, przybyli złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz tablicą upamiętniającą gen. bryg. Jana Władysława Chmurowicza. Zebrani mieli przyjemność wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Lumen” z Przeworska pod dyrekcją Anny Marii Balawender.
W Lubaczowie uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem niepodległości. Po nich zebrani przemaszerowali do lubaczowskiej konkatedry, gdzie po uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru konkatedralnego – Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy”, chóru dziecięco-młodzieżowego „Canzonetta”. Do finału uroczystości doszło w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie. Tam świętowano 30-lecie parafowania umowy partnerskiej z niemieckim miastem Tostedt oraz węgierskim Erd podczas koncertu patriotycznego w wykonaniu teatru „Lentylki” i zespołu „Aquarius”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze