Reklama

12 milionów dla przemyskiego szpitala


12 mln zł trafiło do budżetu Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu z przeznaczeniem na rozwój usług cyfrowych. Ta niemała kwota to efekt dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Dodatkowe 2 mln 760 tys. zł na ten cel przekaże też z dotacji celowej Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.


Przemyski szpital znalazł się na liście beneficjentów środków z Ministerstwa Zdrowia z przeznaczeniem na inwestycje w ramach naboru „Przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia poprzez dalszy rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia”. Dzięki temu będzie mógł zrealizować projekt pod nazwą „Poprawa funkcjonowania Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu poprzez rozwój usług cyfrowych”, który oszacowany został na łączną kwotę 14 mln 760 tys. zł. Dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności to wspomniane już 12 mln zł. Jak poinformował szpital, dodatkowe fundusze w kwocie 2 mln 760 tys. zł przekaże też z dotacji celowej Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, jak i dla placówki, dla której realizacja rozwój informatyzacji będzie ważnym krokiem w rozwoju.

Założeniem inwestycji realizowanych w ramach przyznanych podmiotom leczniczym dofinansowań z KPO jest poprawa ich funkcjonowania, zwiększenie efektywności udzielania świadczeń, a przede wszystkim zapewnienie pacjentowi właściwej opieki i lepszego dostępu do informacji na temat swojego stanu zdrowia poprzez wsparcie procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia. Wprowadzenie nowych usług cyfrowych i dalszy rozwój istniejących rozwiązań cyfrowych ma się m.in. przyczynić do poprawy dostępności i jakości usług e-zdrowia.

Reklama

Korzyści i dla pacjenta, i dla lekarzy

W przemyskim szpitalu planowany rozwój usług cyfrowych obejmie kilka obszarów. Po pierwsze założeniem jest integracja i rozbudowa systemów informatycznych, w tym integracja systemów szpitalnych z platformą P1 (e-zdrowie), ale też digitalizacja dokumentacji medycznej istotnej z punktu widzenia leczenia i profilaktyki. Realizacja projektu przewiduje też działania zwiększające poziom cyberbezpieczeństwa szpitala, w tym zabezpieczenie przetwarzania elektronicznej dokumentacji medycznej potwierdzone audytem bezpieczeństwa. Wdrożone mają też zostać rozwiązania AI. Ponadto przewidziane jest też podłączenie do centralnego repozytorium danych medycznych, w tym do Platformy Usług Inteligentnych w Centrum e-Zdrowia.

Jakie korzyści przyniesie realizacja inwestycji? Przede wszystkim ma pozwolić na kompleksowy i szybszy dostęp do informacji medycznej i dla pacjenta, i dla lekarza, ale też poszerzyć możliwości szybszej analizy, diagnozy, a następnie leczenia pacjenta. Nowości mają też wpłynąć na zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa przemyskiego szpitala.

Reklama

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/01/2026 17:42
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama