Reklama

13 gmin sięgnęło po pieniądze z programu „Senior+”. Jarosław prymusem

15/03/2020 08:43

Nieco ponad 1,7 mln złotych pozyskały gminy naszego regionu na politykę senioralną w ramach tegorocznej edycji programu „Senior +”. Mogły się ubiegać o fundusze na utworzenie nowych domów i klubów seniora lub na utrzymanie tych już działających. Królem „polowania” okazał się Jarosław, który zgarnął blisko 410 tys. zł.

3 marca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki tegorocznej edycji konkursu w ramach programu wieloletniego „Senior+” na lata 2015 – 2020. Na liście beneficjentów dofinansowania znalazło się 13 gmin – 4 zdobyły dotację na założenie nowej placówki, 10 udało się uzyskać finansowanie ośrodków już funkcjonujących. Warto tu podkreślić, że z projektów „Senior+” w ten czy inny sposób dofinansowanych zostanie łącznie[paywall] 16 przedsięwzięć, bo Jarosław i Pruchnik złożyły więcej niż jedną aplikację. 

4 nowe placówki

I to właśnie Jarosław można nazwać królem „polowania”, bo pula środków, jakie udało się pozyskać miastu, jest największa. 108 tys. zapewnił sobie jarosławski ratusz na funkcjonowanie już istniejących placówek – domu seniora przy Dolnoleżajskiej i klubu przy ul. 3 Maja. Prawdziwym sukcesem jest jednak przyznanie grantu w wysokości 300 tys. zł na zaadoptowanie kolejnego budynku na potrzeby domu seniora. W 2021 r. trzecia już placówka tego typu powstanie w Jarosławiu przy pl. Mickiewicza, a miejsce w niej znajdzie 20 osób. Równie ambitne plany mają w gminach Kańczuga oraz Rokietnica, gdzie powstaną domy dzienne dla w sumie 30 seniorów, zaś gmina Tryńcza chce uruchomić klub seniora, w którym czas będzie mogło spędzać 15 osób w podeszłym wieku.

680 tys. na działalność

Gminy sięgały też po pieniądze pozwalające utrzymać ośrodki dla seniorów na swoim terenie. Największy dom dzienny w ramach programu „Senior +” funkcjonuje od niedawna w Przeworsku. Miejsce na co dzień znajduje w nim 30 seniorów, stąd też miasto dostało największy jednorazowy grant w wysokości 108 tys. zł. Podobną kwotę, ale na dwa swoje ośrodki, uzyskał Jarosław, a nienaznaczanie mniejszą (90 tys. zł) Pruchnik, który także utrzymuje na swoim terenie dwie placówki dla osób starszych. Dotacje na utrzymanie swoich ośrodków „Senior+” otrzymały jeszcze gminy: Gać, Cieszanów, Wiązownica (wszystkie trzy zdobyły po około 72 tys. zł), Narol, Dubiecko, Żurawica (kwoty od 36 do 54 tys.), a najmniejsze potrzeby wykazał klub seniora w gminie Roźwienica, który sięgnął po 28 tys. zł.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Z nadzieją przemyski obserwato - niezalogowany 2020-03-15 14:25:23

    Jak zwykle dzięki młodej i niezwykle operatywnej posłance  Szmidt-Rodziewicz zawsze nie tylko w polityce senioralnej Jarosław +, moje niestety zawsze nie tylko obecnie przez wirusa opuszczałe przemyskie zadupie Przemyśl-. Wstyd kolejni posłańcy z Wiekim Marszałkiem Lotnictwa na czele i pośle na Sejm RP Bakun, jako suweren pytam co przez 3 lata  posłowania zrobił pan dobrego dla upadłej mieściny, jakie inwestycje, pieniądze próbował pan jako poseł, przynajmniej próbował pan przez 3 lata "posłowania" zdobyć na  rozwój Przemyśla. O innych np. Matusiewiczu czy  Rząsie szkoda pisać, szkoda czasu i słów, Rząsa ożywia się głównie miesiąc przed wyborami i miesiąc po wyborach, a w pozostałych miesiącach i latach ani be ani me chyba że, że pojawi się w Rzeszowie Kidawa, czy inna europejska gwiazda PO, głównie zaprezentować przed kolejnymi wyborami nowy uśmiech Łukacijewska. I nie ma co panie pośle opowiadać  że obwodnice, most,  park na zamku, biblioteka, to  przebrzmiała nuta, stary bajer dla naiwnego suwerena. Panie Bakun już niestety prezydencie, po przeczytaniu na stronie Życia artykuł nt współpracy z Pilchem a raczej braku kontaktów radzę się opamiętać i zapomnieć o jakichkolwiek animozjach i próbować wspólnie razem z nową wicewojewodą pochodzącą z Przemyśla próbować coś rozwiązać a pieniądzmi w województwie rządzi nie Kukiz czy Bakun ale PIS i jak widać i czuć po działaniach tzw opozycji niestety PIS porządzi jeszcze długie lata, i  jak nadal będzie pan się stawiać, unosić pychą i nadmierną ambicją doprowadzi pan królewskie niegdyś miasto do totalnej ruiny, nie będzie czego ratować, nie pomoże na razie jeszcze fikcyjna szwalnia która ponoć ma zatrudnić 100 osób, pana poprzednik podobne bajki opowiadał przez 16 lat, a kogo najlepiej po 4 kadencjach zatrudnił? Podpowiem  ciekawskim i zainteresowanym, siebie, po prostu kolejne miękkie lądowanie. I nie pomoże udawane zainteresowanie po 1, 5 roku czystością Przemyśla który nie tylko wg mnie należy do grona najbrudniejszych, najbardziej zaniedbanych  małych miast, tu potrzeba w zbliżających się trudnych czasach działań radykalnych,  nie kolejnych pokazówek i fikcji to już pokazał pana poprzednik na urzędzie, w innym przypadku rozłoży pan Przemyśl na tzw łopatki bo ten proces rozkładu, gnicia ekonomicznego już niestety trwa. Ale jak zwykle na koniec,  jacy wyborcy taka "wadza", jak pan taki kram. Piszę to ze smutkiem w smutnym okresie Wielkiego Postu i  wirusa, piszę dlatego jak zawsze w największym skrócie, jako przemyski od ponad 60 lat obserwator bo szkoda mi Przemyśla, pięknego niegdyś miasta wojewódzkiego, obecnie opustoszałego co dzisiaj od rana widziałem nie tylko przez koronowirusa ale wirusa olewajstwa,  niegospodarności i zaniechania działań kolejnych  rad - bezrad, włodarzy, posłów i obecnie niestety obserwuję niemal działania identyczne,  działania fikcyjne i pozoranctwo władz  gołych i bosych. Może pan Marszałku Pilch sam bez większych uzgodnień coś więcej spróbuje, może jednak bo jak widać partyjne przepychanki i puste dyskusje kto lepszy czy bardziej ambitny dają tyle że 38 tysięczny  mój ulubiony Jarosław zawsze +, a niemal jeszcze 60 tysięczny, dawniej wojewódzki Przemyśl zawsze od lat - . A że mi nieustannie wstyd proszę Panią poseł i zarazem Minister Joasię Szmidt Rodziewicz również o ratowanie mojego wolnego i królewskiego dawniej miasta Przemyśla,  przecież wielu z nas mieszkańców głosowała właśnie  na Pania Poseł Szmidt Rodziewicz. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama