Pod zarzutem przyjmowania łapówek od podróżnych funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 15 osób. Wśród nich są byli i obecni celnicy.
Zatrzymań dokonano 21 bm. na polecenie prokuratorów Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Zatrzymane osoby w latach 2013 – 2014 były zatrudnione w charakterze funkcjonariuszy Służby Celnej w Oddziale Celnym w Korczowej. Sześciu funkcjonariuszy nadal pracuje w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu.
Jak informuje Prokuratura Krajowa, w toku postępowania śledczy ustalili, że podejrzani, pracując na granicy, przyjmowali korzyści majątkowe od około 330 do 4000 złotych. Kwoty te stanowiły równowartość 2 proc. wartości podatku VAT związanego z kwotą netto towarów wskazanych na każdej z przedkładanych faktur – dokumentów „Zwrot VAT dla Podróżnych – Tax Free”.
Celnicy wykonywali czynności na drogowym przejściu granicznym na kierunku wywozowym z Polski na Ukrainę, na stanowisku TAX FREE. Potwierdzali wywóz poza terytorium Unii Europejskiej towarów wskazanych w przedłożonych im łącznie ponad tysiącu fakturach, wiedząc, że wywóz towarów nie następuje. Następnie, niezgodnie ze stanem faktycznym, potwierdzali wywiezienie towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, poświadczając w tym zakresie nieprawdę w systemie elektronicznego rejestru dokumentów. Według prokuratury podejrzani uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu.
Podczas przesłuchania usłyszeli zarzuty przestępstwa łapownictwa, poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pomocnictwa do oszustwa, skutkującego zwrotem podatku VAT za 2014 rok w kwocie 715 tys. zł na rzecz jednej z firm na terenie województwa podkarpackiego. Odpowiedzą także za przestępstwa karno-skarbowe. Wspomnianym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A kto w latach 2013 – 2014 był Kierownikiem na Korczowej ?
Dlaczego media, politycy społeczeństwo nie mówią o tym co dobrego robi służba celna na co dzień?czeka się tylko na afery kuropcyjne aby utwierdzić się w fałszywym przekonaniu że wszyscy celnicy biorą. Mam pytanie jaki jest odsetek osób w innych służbach zwolnionych, oskarżonych o nadużycia?myślę, iż jest to na podobnym poziomie jak w powyższej służbie. Polskie spoleczenstwo, media, itd. zdaja się przekazywać takie "newsy" bo to bulwersuje ludzi i skąd obiad słusznie ale zanim wyrazicie opinie na temat celnikow to musicie wiedziec, że w tej służbie jest wiele osób uczciwych, wykształconych, pracujących sumiennie, pod ogromna presją mając do czynienia na co dzień z ogromnymi pieniędzmi. Dlaczego nikt nie powie że służby celne są w tej chwili najsłabiej wynagradzana z wszystkich mundorowek?. W zachodnich krajach dobrze wiedzą że najlepszym antykorupcyjnym sposobem jest godne wynagradzanie i traktowanie służb odpowiedzialnych za obsługę finansowa krajów. Kończąc nie mam zamiaru bronić nikogo kto dopuścił się czynów korupcyjnych i uważam się należy ich bewlocznie osadzić i uukarac, pamiętajmy,, że w każdym kraju i w każdej służbie zdarzają się czarne owce. Namawiam zatem gorąco do sprawiedliwego osądu naszej służby. A dla wszystkich uważających że za darmo bierzemy pieniądze zapraszam w nasze szeregi, zobaczycie jaki to "miód"
Do RosółNa pewno głos w obronie rzeszy uczciwych funkcjonariuszy jest słuszny i potrzebny, bo z pewnością nie wszyscy biorą i w każdym zawodzie są czarne owce. Ale... proszę mi wytłumaczyć, skoro jesteście najniżej zarabiającą służbą mundurową to skąd funkcjonariusze mają na drogie," wypasione fury" jakimi poruszają się po mieście, ekskluzywne wczasy , piękne , przebogate rezydencje i domki letniskowe- to jedno.Po drugie, dlaczego sami nie reagujecie na korupcję kolegów przecież nie możecie być aż tak krótkowzroczni, aby nie widzieć co robią wasi skorumpowani koledzy i koleżanki. Czekam na info, tylko czy się doczekam?
Biedny Rosołek jak to uczciwie zarabia najniższą krajową i gdyby znalazł coś za 3 tyś to pewnie zwolnił by się . Przestań człowieku pier...lić żeś biedny . Do kościoła i dziękować Bogu że załapałeś się do tej roboty , bo nic innego pewnie taka oferma nie potrafi robić . Żałosny rosół
Zamiast zadawać takie głupio retoryczne pytania nie lepiej napisać wprost kto z imienia i nazwiska był rzeczonym kierownikiem
Skończ pieprzyc, o aferach biznesmenów to się fajnie czyta co?, a przecież więcej pieniędzy wplacaja do budżetu niż wy i napewno i jest więcej uczciwych niż nieuczciwych, a poza tym celnicy to szczyt arogancji i chamstwa dlatego jesteście nielubianymi..... Dziadami
A kto w latach 2013 – 2014 był Kierownikiem na Korczowej ?
Dlaczego media, politycy społeczeństwo nie mówią o tym co dobrego robi służba celna na co dzień?czeka się tylko na afery kuropcyjne aby utwierdzić się w fałszywym przekonaniu że wszyscy celnicy biorą. Mam pytanie jaki jest odsetek osób w innych służbach zwolnionych, oskarżonych o nadużycia?myślę, iż jest to na podobnym poziomie jak w powyższej służbie. Polskie spoleczenstwo, media, itd. zdaja się przekazywać takie "newsy" bo to bulwersuje ludzi i skąd obiad słusznie ale zanim wyrazicie opinie na temat celnikow to musicie wiedziec, że w tej służbie jest wiele osób uczciwych, wykształconych, pracujących sumiennie, pod ogromna presją mając do czynienia na co dzień z ogromnymi pieniędzmi. Dlaczego nikt nie powie że służby celne są w tej chwili najsłabiej wynagradzana z wszystkich mundorowek?. W zachodnich krajach dobrze wiedzą że najlepszym antykorupcyjnym sposobem jest godne wynagradzanie i traktowanie służb odpowiedzialnych za obsługę finansowa krajów. Kończąc nie mam zamiaru bronić nikogo kto dopuścił się czynów korupcyjnych i uważam się należy ich bewlocznie osadzić i uukarac, pamiętajmy,, że w każdym kraju i w każdej służbie zdarzają się czarne owce. Namawiam zatem gorąco do sprawiedliwego osądu naszej służby. A dla wszystkich uważających że za darmo bierzemy pieniądze zapraszam w nasze szeregi, zobaczycie jaki to "miód"
Do RosółNa pewno głos w obronie rzeszy uczciwych funkcjonariuszy jest słuszny i potrzebny, bo z pewnością nie wszyscy biorą i w każdym zawodzie są czarne owce. Ale... proszę mi wytłumaczyć, skoro jesteście najniżej zarabiającą służbą mundurową to skąd funkcjonariusze mają na drogie," wypasione fury" jakimi poruszają się po mieście, ekskluzywne wczasy , piękne , przebogate rezydencje i domki letniskowe- to jedno.Po drugie, dlaczego sami nie reagujecie na korupcję kolegów przecież nie możecie być aż tak krótkowzroczni, aby nie widzieć co robią wasi skorumpowani koledzy i koleżanki. Czekam na info, tylko czy się doczekam?