Reklama

17 stycznia ruszyła kolejna odsłona tarczy antykryzysowej

Ważna wiadomość dla przedsiębiorców! Od poniedziałku, 17 stycznia, można składać wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2021 r. oraz o świadczenie postojowe. Pomoc w ramach kolejnej tarczy antykryzysowej adresowana jest dla określonych branż, które ucierpiały z powodu COVID-19.

Przepisy dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek, które weszły w życie 17 stycznia br., to element nowej odsłony rządowej tarczy antykryzysowej.

– Przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu występowania w Polsce COVID-19, mogą wystąpić o[paywall]  zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie sześć razy. Wnioski można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – precyzuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.


Pomoc jest możliwa po spełnieniu określonych warunków i dotrzymaniu koniecznych terminów. Wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2021 r. musi trafić doZUS najpóźniej do 28 lutego br.

O tego rodzaju pomoc mogą wystąpić wyłącznie podmioty: zajmujące się przygotowywaniem i podawaniem napojów (kod Polskiej Klasyfikacji Działalności 56.30.Z; podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje); prowadzące działalność typu pokój zagadek, dom strachu, miejsce do tańczenia oraz w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (kod PKD 93.29.A) oraz podmiotów prowadzących pozostałą działalność rozrywkową i rekreacyjną (kod PKD 93.29.Z).

– Aby skorzystać z tego wsparcia, przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do 28 lutego 2022 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów – przypomina rzecznik ZUS.

Reklama

Na jakich zasadach postojowe?

Jak wspomnieliśmy, przedsiębiorcy z określonych branż mogą liczyć też na świadczenie postojowe, może być ono przyznane maksymalnie sześć razy.

Wniosek o to świadczenie również można składać od 17 stycznia br., a najpóźniej można to zrobić w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii. Na ten rodzaj wsparcia mogą liczyć te same podmioty, które zostały wymienione wyżej.

Ważną informacją jest również ta, że jeśli przedsiębiorca składał wniosek o postojowe i otrzymał je już wcześniej, to teraz liczba świadczeń postojowych, o które można wystąpić, zostanie pomniejszona.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama