Ważna wiadomość dla przedsiębiorców! Od poniedziałku, 17 stycznia, można składać wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2021 r. oraz o świadczenie postojowe. Pomoc w ramach kolejnej tarczy antykryzysowej adresowana jest dla określonych branż, które ucierpiały z powodu COVID-19.
Przepisy dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek, które weszły w życie 17 stycznia br., to element nowej odsłony rządowej tarczy antykryzysowej.
– Przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu występowania w Polsce COVID-19, mogą wystąpić o[paywall] zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie sześć razy. Wnioski można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – precyzuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
Pomoc jest możliwa po spełnieniu określonych warunków i dotrzymaniu koniecznych terminów. Wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2021 r. musi trafić doZUS najpóźniej do 28 lutego br.
O tego rodzaju pomoc mogą wystąpić wyłącznie podmioty: zajmujące się przygotowywaniem i podawaniem napojów (kod Polskiej Klasyfikacji Działalności 56.30.Z; podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje); prowadzące działalność typu pokój zagadek, dom strachu, miejsce do tańczenia oraz w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (kod PKD 93.29.A) oraz podmiotów prowadzących pozostałą działalność rozrywkową i rekreacyjną (kod PKD 93.29.Z).
– Aby skorzystać z tego wsparcia, przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do 28 lutego 2022 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów – przypomina rzecznik ZUS.
Jak wspomnieliśmy, przedsiębiorcy z określonych branż mogą liczyć też na świadczenie postojowe, może być ono przyznane maksymalnie sześć razy.
Wniosek o to świadczenie również można składać od 17 stycznia br., a najpóźniej można to zrobić w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii. Na ten rodzaj wsparcia mogą liczyć te same podmioty, które zostały wymienione wyżej.
Ważną informacją jest również ta, że jeśli przedsiębiorca składał wniosek o postojowe i otrzymał je już wcześniej, to teraz liczba świadczeń postojowych, o które można wystąpić, zostanie pomniejszona.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze