Reklama

180 rocznica urodzin patrona miasta Pruchnik

Mieszkańcy Pruchnika nie zapominają o postaci, która oręduje nad miastem. 17 lipca odbyły się uroczyste obchody z okazji 180 rocznicy jego urodzin. Rozpoczęła je msza święta w kościele parafialnym.

Następnie, na mieszkańców czekał „Kiermasz książki ze słodką niespodzianką” i „Malinowe zabawy Bystrzaka”.

W Centrum Kultury Sportu i Turystyki uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 wystawili spektakl słowno- muzyczny pt,” Garść malin”, który przybliżył zebranym[paywall] życie i dzieła bł. ks. Bronisława Markiewicza.  


fot.CKSiT Pruchnik

Ksiądz Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 roku w Pruchniku jako szóste z jedenastu dzieci burmistrza miasta- Jana Markiewicza. Przez całą młodość i pierwsze lata kapłaństwa przebywał głównie na Podkarpaciu, lecz w 1885 roku udał się do Włoch. Tam został uczniem obecnie już świętego Jana Bosko i rok później salezjaninem.

Reklama

Do Polski wrócił w 1892 roku, gdzie objął parafię w Miejscu Piastowym, gdzie dwie dekady później zmarł. Ksiądz Markiewicz był filantropem. Zajmował się m.in. opuszczoną i zaniedbaną młodzieżą, założył trzy przytułki wychowawcze, zapoczątkował miesięcznik „Powściągliwość i Praca”, a także starał się uzyskać pozwolnie na założenie Zgromadzenia Michała Archanioła. Stało się to jednak dopiero po jego śmierci.

Jak podają źródła, proces beatyfikacyjny syna pruchnickiej ziemi rozpoczął się w 1958 roku, lecz, aby Kościół oficjalnie ogłosił go błogosławionym, trzeba było czekać do 19 czerwca 2005 roku.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama