W bazylice archikatedralnej odbył się inauguracyjny koncert 19. edycji Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu „Salezjańskie Lato”, nawiązującego do tradycji Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej i będącego kontynuacją wielowiekowej działalności muzycznej kultywowanej w Przemyślu.
W czwartkowy wieczór, 18 lipca, przed przemyską i przyjezdną (turyści) publicznością wystąpił znakomity organista prof. dr hab. Dariusz Bąkowski-Kois. Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Występował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Rosji, Meksyku, a także Brazylii (jako pierwszy polski organista, na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w São Paulo). Jest laureatem kilku konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Schuberta w Cremolino (Włochy, 2001). W repertuarze koncertu znalazły się utwory Ferenca Liszta, Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Sigfrida Karg-Elerta, Dymitra Szostakowicza oraz Gabriela Verschraegena.
Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonali: ks. Piotr Obłaski (bazylika archikatedralna), ks. Wojciech Strzelecki (kościół Salezjanów) oraz Tomasz Ślusarczyk (dyrektor artystyczny festiwalu).
Drugi w kolejności koncert tegorocznej edycji festiwalu odbył się w niedzielny wieczór, 21 lipca w foyer Zamku Kazimierzowskiego. Wszystkich przybyłych na to muzyczne wydarzenie – głównie miłośników muzyki fortepianowej – przywitał dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Ślusarczyk. Zamiłowanie do dawnych instrumentów (pianoforte) i swój kunszt muzyczny zaprezentowała Katarzyna Drogosz, pianistka specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu, Conservatorium van Amsterdam w klasie fortepianu historycznego oraz Musikhochschule Freiburg w klasie klawesynu. Studiowała także dyplomację kulturalną w Collegium Civitas w Warszawie. W repertuarze koncertu znalazły się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Franza Xavera Wolfganga Mozarta.
Festiwal organizowany jest corocznie od 2001 roku i jako jedna z najważniejszych imprez muzycznych na Podkarpaciu zdążył zaskarbić sobie wśród przemyskich melomanów szerokie grono wiernych słuchaczy. Długoletnia historia, różnorodność repertuaru i[paywall] gatunków muzycznych prezentowanych podczas koncertów sprawia, że każda edycja festiwalu jest wyjątkowo ciekawa. Tegoroczna, dziewiętnasta już edycja składa się z ośmiu koncertów i trwa od 18 lipca do 7 sierpnia. Prezentacje muzyczne odbywają się w bazylice archikatedralnej, na Zamku Kazimierzowskim i w kościele Salezjanów.
Organizatorami festiwalu są: Parafia pw. św. Józefa – Salezjanie oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek, zaś współorganizatorem Parafia Archikatedralna w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze