Reklama

19. edycja Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu „Salezjańskie Lato”

29/07/2019 16:00

W bazylice archikatedralnej odbył się inauguracyjny koncert 19. edycji Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu „Salezjańskie Lato”, nawiązującego do tradycji Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej i będącego kontynuacją wielowiekowej działalności muzycznej kultywowanej w Przemyślu.

W czwartkowy wieczór, 18 lipca, przed przemyską i przyjezdną (turyści) publicznością wystąpił znakomity organista prof. dr hab. Dariusz Bąkowski-Kois. Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Występował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Rosji, Meksyku, a także Brazylii (jako pierwszy polski organista, na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w São Paulo). Jest laureatem kilku konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Schuberta w Cremolino (Włochy, 2001). W repertuarze koncertu znalazły się utwory Ferenca Liszta, Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Sigfrida Karg-Elerta, Dymitra Szostakowicza oraz Gabriela Verschraegena.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonali: ks. Piotr Obłaski (bazylika archikatedralna), ks. Wojciech Strzelecki (kościół Salezjanów) oraz Tomasz Ślusarczyk (dyrektor artystyczny festiwalu).

Drugi w kolejności koncert tegorocznej edycji festiwalu odbył się w niedzielny wieczór, 21 lipca w foyer Zamku Kazimierzowskiego. Wszystkich przybyłych na to muzyczne wydarzenie – głównie miłośników muzyki fortepianowej – przywitał dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Ślusarczyk. Zamiłowanie do dawnych instrumentów (pianoforte) i swój kunszt muzyczny zaprezentowała Katarzyna Drogosz, pianistka specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu, Conservatorium van Amsterdam w klasie fortepianu historycznego oraz Musikhochschule Freiburg w klasie klawesynu. Studiowała także dyplomację kulturalną w Collegium Civitas w Warszawie. W repertuarze koncertu znalazły się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Franza Xavera Wolfganga Mozarta.

Reklama

Festiwal organizowany jest corocznie od 2001 roku i jako jedna z najważniejszych imprez muzycznych na Podkarpaciu zdążył zaskarbić sobie wśród przemyskich melomanów szerokie grono wiernych słuchaczy. Długoletnia historia, różnorodność repertuaru i[paywall] gatunków muzycznych prezentowanych podczas koncertów sprawia, że każda edycja festiwalu jest wyjątkowo ciekawa. Tegoroczna, dziewiętnasta już edycja składa się z ośmiu koncertów i trwa od 18 lipca do 7 sierpnia. Prezentacje muzyczne odbywają się w bazylice archikatedralnej, na Zamku Kazimierzowskim i w kościele Salezjanów.
Organizatorami festiwalu są: Parafia pw. św. Józefa – Salezjanie oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek, zaś współorganizatorem Parafia Archikatedralna w Przemyślu.

Na wszystkie koncerty odbywające się w ramach Festiwalu – wstęp wolny.
Tomasz Beliński
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama