29 lipca, w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu odbyła się 51. sesja rady powiatu jarosławskiego, którą poprowadził przewodniczący Marian Fedor. W obradach uczestniczył także starosta powiatu Stanisław Kłopot. Spotkanie dotyczyło zmian budżetowych, sektora edukacji i oświaty oraz Centrum Opieki Medycznej.
Posiedzenie rozpoczęło się propozycją radnego Zbigniewa Piskorza ponownego głosowania nad uchwałą podjętą na ostatniej sesji. Zakwestionował on sposób, w jaki została wyłoniona Rada Społeczna Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Rada ta ma pełnić funkcję doradczą przy miejskim szpitalu. Nieścisłość, o którą chodziło, to nieznana w momencie głosowania pełna lista członków.
Radca prawny, obecny przy głosowaniu nie stwierdził żadnych uchyleń w kwestii przepisów prawnych. Ponowne głosowanie nie odbyło się, a przewodniczący rady powiatu oraz sam starosta zasugerowali radnemu Piskorzowi rozwiązanie „ostateczne”, mianowicie złożenie oficjalnej skargi, co prowadzi na drogę sądową.
Pierwszym właściwym punktem obrad było przedstawienie przez starostę raportu dotyczącego prac w okresie międzysesyjnym. Najważniejszym i najbardziej „na czasie” był temat oświaty. Starostwo powiatowe odpowiedzialne jest za szkoły ponadpodstawowe. S. Kłopot podał, że w pierwszym etapie rekrutacji, która zakończyła się 28 lipca, udział wzięło 1788 uczniów, co daje wynik wyższy niż w 2021, kiedy do szkół średnich aplikowało 1209 uczniów. Starosta poinformował, że w uśrednieniu[paywall], klasy będą liczyć średnio po 33 osoby.
Ponadto starosta przekazał informacje o otrzymanej promesie z Funduszu Leśnego z Lasów Państwowych w kwocie 1 mln 719 tys. 900 zł na przebudowę drogi powiatowej Pruchnik – Kramarzówka – Helusz. Ważną informacją z sektora kultury było ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora Powiatowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu oraz nominacje na stanowisko dyrektora w Muzeum Kamienica Orsettich.
Rada powiatu zdecydowała, że w nadchodzącym roku szkolnym o stypendium będzie mógł się starać każdy uczeń, który zdobędzie średnią ocen 4,75 i bardzo dobry stopień z zachowania (nie dobry – jak dotychczas) i jest laureatem olimpiady przedmiotowej.
Co ważne, w tym roku stypendyści otrzymają o 40 złotych więcej - nie 80, lecz 120 złotych. Wzrosną ceny za nocleg w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym.
Noc w pokoju czteroosobowym będzie kosztować 40 złotych. Podwyżki szykują się w Bursie Międzyszkolnej- od nowego roku szkolnego miesięczna opłata za miejsce w niej będzie wynosić 90 złotych. Jak określił starosta, jest to kwota „społecznie akceptowalna”, a wszystkie zmiany są podyktowane ogólnoświatowym wzrostem cen, ale także standardu miejsc noclegowych.
Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot przedstawił sytuację ekonomiczno-finansową Centrum Opieki Medycznej za 2021 rok. Raport ekonomiczno-finansowy jest składany przez COM każdego roku oraz udostępniany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej do ogólnego wglądu. Rok 2021 świadczy, że sytuacja jarosławskiego szpitala jest ustabilizowana. Mówi o tym specjalny system punktowy, w którym instytucja uzyskała 89 punktów na 100 możliwych.
Prognoza na kolejne trzy lata wygląda równie optymistycznie. Jedynym, co może wpłynąć niekorzystnie na szpital, są tak zwane „nieprzewidziane czynniki zewnętrzne”. Radny Andrzej Wysocki zwrócił uwagę, że dokument w jego opinii jest nieprecyzyjny, podobnie jak wspomniane „nieprzewidziane czynniki zewnętrzne”. Zaznaczył, że z danych, którymi dysponuje, przez ostatnich pięć miesięcy szpital dorobił się prawie dwumilionowej straty, a przychody wciąż spadają.
Ze strony radnego Tomasza Kuleszy padły słowa, że obecny dyrektor COM, jest złym dyrektorem i menedżerem, zasugerował mu podanie się do dymisji. Jednocześnie podkreślił, że to jest opinia krytyczna i analizująca, a nie krytykancka. T. Kulesza nalegał na powołanie specjalnej komisji, która przeprowadzi audyt i przeanalizuje nie tylko kwestie finansowe, ale także realizację innych zadań. Dyrektor Piotr Pochopień, nie miał okazji odpowiedzieć na te uwagi, ponieważ na obradach rady powiatu był nieobecny.
W odpowiedzi na krytykę i wątpliwości, radny Kamil Dziukiewicz przekazał świeżą informację na temat pozyskania środków finansowych z Ministerstwa Zdrowia. COM Jarosław otrzymał 2 miliony złotych i jest w gronie 30 szpitali w Polsce, które dostały taką subwencję. Radny zaznaczył, że nie udałoby się to, gdyby nie wsparcie posła Tadeusza Chrzana, byłego starosty powiatu oraz zaangażowanie dyrektora P. Pochopnia. Środki mają zostać przeznaczone na diagnostykę: aparaty RTG, 2 aparaty USG, respirator, 2 komory i 2 mikroskopy do laboratorium.
Przy końcowym punkcie obrad, to jest przy wnioskach, oświadczeniach i zapytaniach, radny Tomasz Kulesza wrócił uwagę, że ostatnie dane z Ministerstwa Zdrowia jednoznacznie wskazują na wzrost zachorowań na Covid-19. Zwrócił się z pytaniem do starosty, jak sytuacja wygląda w powiecie: jaka jest liczba zachorowań, w jaki sposób powiat jest przygotowany do pomocy pacjentom, czy mieszkańcy są poinformowani o rosnącym zagrożeniu i czy są wyznaczone odpowiednie punkty szczepień.
S. Kłopot oświadczył, że jarosławski szpital jest w pełni przygotowany logistycznie na wzrost zachorowań, podobnie jak wszystkie inne podległe jednostki. Wytłumaczył także, że organizacja punktów szczepień nie leży po stronie powiatu, a ośrodków zdrowia, jednak z jego wiedzy wynika, że zainteresowanie szczepieniami jest niewielkie. Nie przedstawił danych dotyczących zachorowań na Covid-19 w powiecie, jednak zapewnił, że nie są one jeszcze alarmujące, choć widać tendencję wzrostową. Specjaliści szacują, że w drugiej połowie sierpnia będzie można mówić o kolejnej fali zachorowań na koronawirusa w Polsce.
Drugie pytanie radnego Kuleszy dotyczyło oświaty, a raczej funkcji kierowniczych (wicedyrektorów) w szkołach ponadpodstawowych. Zarządzono, że w tej chwili szkoły mogą mieć maksymalnie jednego wicedyrektora. Starosta zaznaczył wyraźnie, że nie jest to efekt złego nastawienia bądź niedoceniania pracy zastępców dyrektorów, a konieczność ograniczania kosztów. Podobna sytuacja tyczy się bibliotekarzy –- od nowego roku szkolnego na tym stanowisku może pozostać wyłącznie jedna osoba na jednostkę.
Zmiany dotykają także kształcenia zawodowego –- stanowisko kierownika szkoleń praktycznych przestaje funkcjonować. Starosta rozpoczął także audyt, który ma sprawdzić stanowiska administracyjne w szkołach. To także sposób na szukanie oszczędności, ponieważ istnieje realne zagrożenie, że w budżecie może zabraknąć środków na najważniejsze wydatki w sektorze oświaty. Zakładana suma zaoszczędzonych pieniędzy może opiewać nawet na milion złotych, a redukcja etatów administracyjnych nie wpłynie na jakość edukacji. Starosta Stanisław Kłopot konieczność zmian tłumaczył tym, że aktualnie powiat wciąż funkcjonuje w sytuacji kryzysowej i takie działania są niezbędne do właściwego gospodarowania budżetem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze