Reklama

2000 zł stypendium dla studenta medycyny

01/05/2021 15:13

Sytuacja kadrowa w przeworskim szpitalu jest trudna. Brakuje lekarzy specjalistów, a co gorsza personel się starzeje i nie bardzo jest kim zastąpić odchodzących na emeryturę lekarzy. Władze powiatu postanowiły zaradzić tej sytuacji – pomysłem na ściągniecie młodych lekarzy do miasta jest ustanowienie atrakcyjnych stypendiów dla obecnych studentów medycyny.

– Sytuacja kadrowa w Naszym Szpitalu, biorąc pod uwagę zwłaszcza lekarzy specjalistów, jest trudna – przyznaje dyrektor SP ZOZ w Przeworsku Grzegorz Jedynak.

–  Bardzo ważna jest zastępowalność zasobów w świetle upływającego czasu. Wielu lekarzy pracujących w zawodzie albo już osiągnęło wiek emerytalny, albo niebawem go osiągnie – dodaje.

– Biorąc  pod uwagę wszystkie czynniki, chętnie zatrudnilibyśmy lekarzy specjalistów praktycznie z każdej specjalności, jakie prowadzimy w naszym szpitalu – zauważa dyrektor.

Trzeba podkreślić, że[paywall] przeworska placówka nie jest pod tym względem odosobniona, w obliczu problemu dostępności do lekarzy staje cała polska służba zdrowia. – Często na ten temat rozmawiam z dyrektorami szpitali powiatowych z Podkarpacia i wiem, że w innych szpitalach jest podobnie – mówi nam G. Jedynak, powagę sytuacji obrazując jeszcze danymi  statystycznymi.

– W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada średnio 2,4 lekarza. Z raportu Eurostatu wynika, że to najniższy wynik w całej Unii Europejskiej i jeden z niższych spośród wszystkich krajów europejskich – zauważa. – Jeżeli do tego dodamy jeszcze fakt, że na  Podkarpaciu wskaźnik ten jest jednym z niższych w kraju, to otrzymamy jasny obraz wyzwania, z jakim się mierzymy – stwierdza.

 Chcą zaradzić problemowi

Zagrożenia płynące z tego faktu dla lokalnej służby zdrowia dostrzegły władze powiatu przeworskiego i problemowi postanowiły zaradzić. Jak? Ustanowiły program, który w pewnym uproszczeniu można nazwać stypendium teraz w zmian za podjęcie pracy w przyszłości.

– Pomysł uruchomienia programu przyznawania stypendiów dla studentów kształcących się na kierunku lekarz z budżetu powiatu przeworskiego został zaczerpnięty z doświadczeń innych samorządów – wyjaśnia Joanna Mordarska, naczelnik oświaty, kultury, promocji i ochrony zdrowia w Starostwie Powiatowym w Przeworsku.

– Uruchomienie programu wynika z potrzeby wzmocnienia kadrowego naszego szpitala. Na rynku pracy brakuje lekarzy i szpitale w różny sposób zabiegają, by pozyskać specjalistów. My wychodzimy z inicjatywą wsparcia studentów medycyny, którzy zdecydują się na podjęcie pracy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przeworsku – przekonuje.

Reklama

Na czym to polega?

Według założeń programu studenci IV roku medycyny na kierunku lekarskim będą mogli otrzymać stypendium w kwocie 2 tys. zł miesięcznie. Kwotą taką powiat zasilał będzie każdego chętnego studenta do końca studiów, czyli maksymalnie 6 semestrów.

To ważne, bo od tego, jak długo student będzie pobierał stypendium, uzależniona będzie druga część umowy. Studenci objęci programem będą musieli się zobowiązać do podjęcia pracy w przewoskim szpitalu. W zależności od okresu pobierania stypendium młodzi lekarze zwiążą się z SP ZOZ na okres co najmniej 2, 3 albo 4 lat. To jednak nie wszystko.

– Oprócz stypendium przewidzieliśmy wypłatę „dodatku na zagospodarowanie” w kwocie 1500 miesięcznie dla młodych lekarzy w czasie odbywania stażu podyplomowego – wylicza J. Mordarska.

Na razie nie są znane dalsze szczegóły dotyczące programu. Starostwo póki co nie określiło puli środków, jakie ma zamiar przekazać na ten cel. – Jest to uzależnione od wielu czynników, głównie od zainteresowania studentów medycyny –  wyjaśnia J. Mordarska.

Na razie nie określono też, kiedy ostatecznie program wystartuje. Jest bowiem na tyle nowatorski, że w starostwie nie chcą przesądzać, czy uchwała powołująca go do życia zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego, dzięki czemu nabrałaby mocy prawnej. Niemniej jednak, jak przyznaje J. Mordarska, starostwo nie zasypia gruszek w popiele.

– Przygotowujemy niezbędne dokumenty związane z wdrażaniem programu stypendialnego, Zarząd Powiatu Przeworskiego ogłosi nabór wniosków od studentów, jak tylko będzie to możliwe pod względem formalnym – zapewnia.

Warto trzymać kciuki

Skuteczności programu stypendialnego warto się przyglądać. Tym bardziej, że przeworski szpital nie jest jedynym, który zabiega o pracowników, a wobec swojej specyfiki, nie uwłaczając mu bynajmniej, może być mniej atrakcyjny niż placówki zlokalizowane w dużych miastach. Zainteresowane strony nie kryją jednak nadziei i entuzjazmu.

–  Wychodzimy z założenia, że inwestycja w kształcenie młodych lekarzy będzie korzystna dla mieszkańców powiatu, a przede wszystkim dla przyszłych pacjentów szpitala. Zależy mam na wysokim poziomie świadczenia usług medycznych. Do tego potrzebna jest odpowiednia kadra medyczna – zauważa reprezentująca starostwo J. Mordarska.

– Uważam, że istnieją spore szanse na pozyskanie kandydatów na lekarzy do naszego szpitala przy jednoczesnym braku zagrożeń – zdradza nam dyrektor. G. Jedynak. – Każdy student, który zdecyduje się wziąć udział w naszym programie, a w konsekwencji jako lekarz dołączy do naszego zespołu, będzie sukcesem – puentuje.
pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama