Sytuacja kadrowa w przeworskim szpitalu jest trudna. Brakuje lekarzy specjalistów, a co gorsza personel się starzeje i nie bardzo jest kim zastąpić odchodzących na emeryturę lekarzy. Władze powiatu postanowiły zaradzić tej sytuacji – pomysłem na ściągniecie młodych lekarzy do miasta jest ustanowienie atrakcyjnych stypendiów dla obecnych studentów medycyny.
– Sytuacja kadrowa w Naszym Szpitalu, biorąc pod uwagę zwłaszcza lekarzy specjalistów, jest trudna – przyznaje dyrektor SP ZOZ w Przeworsku Grzegorz Jedynak.
– Bardzo ważna jest zastępowalność zasobów w świetle upływającego czasu. Wielu lekarzy pracujących w zawodzie albo już osiągnęło wiek emerytalny, albo niebawem go osiągnie – dodaje.
– Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, chętnie zatrudnilibyśmy lekarzy specjalistów praktycznie z każdej specjalności, jakie prowadzimy w naszym szpitalu – zauważa dyrektor.
Trzeba podkreślić, że[paywall] przeworska placówka nie jest pod tym względem odosobniona, w obliczu problemu dostępności do lekarzy staje cała polska służba zdrowia. – Często na ten temat rozmawiam z dyrektorami szpitali powiatowych z Podkarpacia i wiem, że w innych szpitalach jest podobnie – mówi nam G. Jedynak, powagę sytuacji obrazując jeszcze danymi statystycznymi.
– W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada średnio 2,4 lekarza. Z raportu Eurostatu wynika, że to najniższy wynik w całej Unii Europejskiej i jeden z niższych spośród wszystkich krajów europejskich – zauważa. – Jeżeli do tego dodamy jeszcze fakt, że na Podkarpaciu wskaźnik ten jest jednym z niższych w kraju, to otrzymamy jasny obraz wyzwania, z jakim się mierzymy – stwierdza.
Zagrożenia płynące z tego faktu dla lokalnej służby zdrowia dostrzegły władze powiatu przeworskiego i problemowi postanowiły zaradzić. Jak? Ustanowiły program, który w pewnym uproszczeniu można nazwać stypendium teraz w zmian za podjęcie pracy w przyszłości.
– Pomysł uruchomienia programu przyznawania stypendiów dla studentów kształcących się na kierunku lekarz z budżetu powiatu przeworskiego został zaczerpnięty z doświadczeń innych samorządów – wyjaśnia Joanna Mordarska, naczelnik oświaty, kultury, promocji i ochrony zdrowia w Starostwie Powiatowym w Przeworsku.
– Uruchomienie programu wynika z potrzeby wzmocnienia kadrowego naszego szpitala. Na rynku pracy brakuje lekarzy i szpitale w różny sposób zabiegają, by pozyskać specjalistów. My wychodzimy z inicjatywą wsparcia studentów medycyny, którzy zdecydują się na podjęcie pracy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przeworsku – przekonuje.
Według założeń programu studenci IV roku medycyny na kierunku lekarskim będą mogli otrzymać stypendium w kwocie 2 tys. zł miesięcznie. Kwotą taką powiat zasilał będzie każdego chętnego studenta do końca studiów, czyli maksymalnie 6 semestrów.
To ważne, bo od tego, jak długo student będzie pobierał stypendium, uzależniona będzie druga część umowy. Studenci objęci programem będą musieli się zobowiązać do podjęcia pracy w przewoskim szpitalu. W zależności od okresu pobierania stypendium młodzi lekarze zwiążą się z SP ZOZ na okres co najmniej 2, 3 albo 4 lat. To jednak nie wszystko.
– Oprócz stypendium przewidzieliśmy wypłatę „dodatku na zagospodarowanie” w kwocie 1500 miesięcznie dla młodych lekarzy w czasie odbywania stażu podyplomowego – wylicza J. Mordarska.
Na razie nie są znane dalsze szczegóły dotyczące programu. Starostwo póki co nie określiło puli środków, jakie ma zamiar przekazać na ten cel. – Jest to uzależnione od wielu czynników, głównie od zainteresowania studentów medycyny – wyjaśnia J. Mordarska.
Na razie nie określono też, kiedy ostatecznie program wystartuje. Jest bowiem na tyle nowatorski, że w starostwie nie chcą przesądzać, czy uchwała powołująca go do życia zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego, dzięki czemu nabrałaby mocy prawnej. Niemniej jednak, jak przyznaje J. Mordarska, starostwo nie zasypia gruszek w popiele.
– Przygotowujemy niezbędne dokumenty związane z wdrażaniem programu stypendialnego, Zarząd Powiatu Przeworskiego ogłosi nabór wniosków od studentów, jak tylko będzie to możliwe pod względem formalnym – zapewnia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze