Niedziela, 11 stycznia, stała się pamiętnym dniem dla mieszkańców Pawłosiowa – a zwłaszcza dla tych, którzy szczególne zainteresowanie przejawiają wobec tradycji i muzyki. Zorganizowany w tym dniu 26. Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych ,,Kolędy i Pastorałki” jak co roku zgromadził wielu miłośników wspólnego śpiewania i pielęgnowania dziedzictwa przekazywanego z pokolenia na pokolenie.
Organizatorami wydarzenia byli: wójt gminy Pawłosiów Mariusz Reń, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa, Parafia Rzymskokatolicka w Pawłosiowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie. Nasza redakcja z przyjemnością udzieliła patronatu medialnego.
Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc, członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk oraz członek zarządu powiatu jarosławskiego Andrzej Wyczawski. Tegoroczna edycja przyciągnęła 15 zespołów śpiewaczych z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego a każdy przywiózł ze sobą nie tylko muzykę, lecz także fragment historii swojej miejscowości, rodzinnego kolędowania i lokalnego obyczaju.
Wydarzenie poprzedziła tradycyjna, uroczysta msza św. Program wydarzenia wzbogaciło wystąpienie Stowarzyszenia Rekonstrukcyjno-Historycznego ,,Pąsowa róża” z Jarosławia, które zaprezentowało ,,Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa.
„Obecność teatru historycznego w naturalny sposób poszerzyła formułę przeglądu, wpisując literacką opowieść o wigilijnej przemianie w świąteczny i refleksyjny charakter spotkania”
– podkreślili organizatorzy.
Jury w składzie: Katarzyna Ignas, Agata Hemon i Bartosz Gałązka z ogromną uważnością i życzliwością oceniało wszystkie prezentacje. Nagrodę finansową Grand Prix, ufundowaną przez wójta gminy Pawłosiów, otrzymał Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej. Pierwsze miejsce z nagrodą finansową ufundowaną przez GOK Pawłosiów otrzymał Zespół Śpiewaczy z Kisielowa. Drugie miejsce z nagrodą finansową ufundowaną przez Parafię w Pawłosiowie odebrali członkowie Zespołu Folklorystycznego „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa, a trzecie miejsce z nagrodą finansową ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu – członkowie Zespołu Śpiewaczego przy KGW Jawornik Przedmieście. Wyróżnienia powędrowały do Zespołu Śpiewaczego „Studzienczanki” ze Studziana oraz Zespołu Śpiewaczego „Dębowianie” z Dębowa. Ponadto każdy z uczestników, decyzją organizatorów, otrzymał nagrodę finansową, stanowiącą wyraz podziękowania za uczestnictwo i realny wkład w pielęgnowanie tradycji kolędniczej. Byli to: „Galicjanki z Roztocza” z Narola, Zespół Śpiewaczy z Maćkówki, Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa, „Stokrotki” działające przy KGW w Cewkowie, „Wierzbianie” z Wierzbnej, Zespół Pieśni Ludowej „Biesiada” z Tuczemp, „Grzęszczanie” z Grzęski, „Cantus” z Gorliczyny oraz „Wietlinianie” z Wietlina.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze