Reklama

27. „Festyn pod Platanem” przeszedł do historii [ZOBACZ ZDJĘCIA]


W niedzielę, 14 czerwca, już po raz 27. miał miejsce w Zarzeczu Przegląd Grup Śpiewaczych „Festyn pod Platanem”. To cykliczne wydarzenie promujące muzyczne dziedzictwo kultury ludowej Podkarpacia, ukazujące jego różnorodność i bogactwo. Ideą tego wydarzenia, co podkreślają organizatorzy (Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Centrum Kultury w Zarzeczu), jest upowszechnianie i kultywowanie ludowej tradycji wspólnego śpiewania pieśni zwyczajowych i obrzędowych.


W tej edycji zespoły śpiewacze obracały się w tematyce pieśni zalotnych, które dawniej śpiewane były przy miłosnych zalotach (lub o nich opowiadały) oraz pieśni dziadowskich/odpustowych, które pochodzą z repertuaru wędrownych śpiewaków. W tę słoneczną niedzielę w Zespole Pałacowo-Parkowym w Zarzeczu zaprezentowało się 20 zespołów śpiewaczych z powiatów: jarosławskiego, przeworskiego, lubaczowskiego, dębickiego, łańcuckiego, leżajskiego i rzeszowskiego: „Dębowianie” z Dębowa, „Niezapominajki” z Cieszanowa, „Biesiada” z Tuczemp, „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa, „Wierzbianie” z Wierzbnej, „Studzienczanki” ze Studziana, Zespół Śpiewaczy z Kisielowa, Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa, Zespół Śpiewaczy z Maćkówki, „Dolanie” z Gniewyczyny Trynieckiej, „Po naszemu” z Żyrakowa, „Wietlinianie” z Wietlina, „Sami swoi” z Markowej, „Pogórzanki” z Pawłokomy, „Stokrotki” z Cewkowa, „Łowczanki” z Łowiec, „Wesołe kumoszki” z Rzeszowa, „Piganeczki” z Pigan oraz „Leszczynka” z Wólki Grodziskiej.

Laureaci  

Po wysłuchaniu i obejrzeniu 20 prezentacji konkursowych, kierując się postanowieniami regulaminu, komisja w składzie Bartosz Gałązka – folklorysta, pedagog, etnomuzykolog, Magdalena Fołta – etnolog, antropolog i muzealnik oraz Agata Hemon – folklorysta, postanowiła nagrodzić: „Pogórzanki” z Pawłokomy (pierwsze miejsce i nagroda pieniężna 2000 zł ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu), „Stokrotki” z Cewkowa (drugie miejsce i nagroda pieniężna 1700 zł ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu) oraz zespół śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej. Dwa równorzędne wyróżnienia i nagrody finansowe w wysokości po 700 zł każda powędrowały do zespołu pieśni biesiadnej „Wierzbianie” oraz Zespołu Śpiewaczego z Rożniatowa. Dodatkową nagrodą, jaka została przyznana podczas 27. „Festynu pod Platanem”, jest wyprodukowanie płyty, która będzie materiałem promującym twórczość wybranego zespołu oraz promującym dziedzictwo muzyczne i kulturowe województwa podkarpackiego. Tę nagrodę otrzymał ludowy zespół śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/06/2026 19:40
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości