W niedzielę, 14 czerwca, już po raz 27. miał miejsce w Zarzeczu Przegląd Grup Śpiewaczych „Festyn pod Platanem”. To cykliczne wydarzenie promujące muzyczne dziedzictwo kultury ludowej Podkarpacia, ukazujące jego różnorodność i bogactwo. Ideą tego wydarzenia, co podkreślają organizatorzy (Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Centrum Kultury w Zarzeczu), jest upowszechnianie i kultywowanie ludowej tradycji wspólnego śpiewania pieśni zwyczajowych i obrzędowych.
W tej edycji zespoły śpiewacze obracały się w tematyce pieśni zalotnych, które dawniej śpiewane były przy miłosnych zalotach (lub o nich opowiadały) oraz pieśni dziadowskich/odpustowych, które pochodzą z repertuaru wędrownych śpiewaków. W tę słoneczną niedzielę w Zespole Pałacowo-Parkowym w Zarzeczu zaprezentowało się 20 zespołów śpiewaczych z powiatów: jarosławskiego, przeworskiego, lubaczowskiego, dębickiego, łańcuckiego, leżajskiego i rzeszowskiego: „Dębowianie” z Dębowa, „Niezapominajki” z Cieszanowa, „Biesiada” z Tuczemp, „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa, „Wierzbianie” z Wierzbnej, „Studzienczanki” ze Studziana, Zespół Śpiewaczy z Kisielowa, Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa, Zespół Śpiewaczy z Maćkówki, „Dolanie” z Gniewyczyny Trynieckiej, „Po naszemu” z Żyrakowa, „Wietlinianie” z Wietlina, „Sami swoi” z Markowej, „Pogórzanki” z Pawłokomy, „Stokrotki” z Cewkowa, „Łowczanki” z Łowiec, „Wesołe kumoszki” z Rzeszowa, „Piganeczki” z Pigan oraz „Leszczynka” z Wólki Grodziskiej.
Po wysłuchaniu i obejrzeniu 20 prezentacji konkursowych, kierując się postanowieniami regulaminu, komisja w składzie Bartosz Gałązka – folklorysta, pedagog, etnomuzykolog, Magdalena Fołta – etnolog, antropolog i muzealnik oraz Agata Hemon – folklorysta, postanowiła nagrodzić: „Pogórzanki” z Pawłokomy (pierwsze miejsce i nagroda pieniężna 2000 zł ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu), „Stokrotki” z Cewkowa (drugie miejsce i nagroda pieniężna 1700 zł ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu) oraz zespół śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej. Dwa równorzędne wyróżnienia i nagrody finansowe w wysokości po 700 zł każda powędrowały do zespołu pieśni biesiadnej „Wierzbianie” oraz Zespołu Śpiewaczego z Rożniatowa. Dodatkową nagrodą, jaka została przyznana podczas 27. „Festynu pod Platanem”, jest wyprodukowanie płyty, która będzie materiałem promującym twórczość wybranego zespołu oraz promującym dziedzictwo muzyczne i kulturowe województwa podkarpackiego. Tę nagrodę otrzymał ludowy zespół śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze