Reklama

300 koncentratorów tlenu dla chorych na COVID-19

300 koncentratorów tlenu wspomoże pacjentów zmagających się z COVID-19. – To unikatowe rozwiązanie w naszym regionie i myślę, że zostanie dobrze przyjęte przez pacjentów, ułatwiając lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej opiekę nad osobami chorymi, wymagającymi wsparcia tlenowego – powiedziała podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Informacja dotarła do nas  4 listopada br. Koncentratory, zakupione ze środków RPO, pochodzą z zasobów wypożyczalni sprzętu Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Zostaną rozdysponowane wśród[paywall] pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz pacjentów placówek opiekuńczych i leczniczych.

Dla części z nich terapia przy pomocy domowego leczenia tlenem będzie ogromnym wsparciem i pozwoli w pewnym stopniu zmniejszyć liczbę osób hospitalizowanych.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop stwierdził, że WUP od kilku lat tworzy i wspiera wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego w województwie (takowe są m.in. w Przemyślu i Jarosławiu), pięć z nich dysponuje koncentratorami tlenu. Wypożyczyć koncentratory będzie można po otrzymaniu skierowania od lekarza rodzinnego.

Respiratorów może zabraknąć

Zarówno w Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio w Przemyślu, jak i w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu większość respiratorów, niezbędnych do leczenia osób chorych na COVID-19, jest zagospodarowanych. W placówce na Monte Cassino jest ich 12 i 6 listopada br. wszystkie były zajęte. Ale już 9 listopada br. trzy były do dyspozycji. Sytuacja jest dynamiczna.

Reklama

Od początku trwania pandemii przemyski szpital przyjmuje pacjentów zarówno z podejrzeniem i potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2, jak i tych, którzy trafiają tu z innymi dolegliwościami. Dla pacjentów tzw. covidowych jest łącznie 256 łóżek. Oddział obserwacyjno-zakaźny przy ul. Rogozińskiego jest w stanie przyjąć tylko 30 osób, więc należało przygotować odpowiednie warunki na Monte Cassino.

Niektóre oddziały stały się oddziałami „zakaźnymi covidowymi”. W pierwszej kolejności została nim pulmonologia. Następnie przystosowywano kolejne oddziały: reumatologiczny, chorób wewnętrznych i diabetologii, gastroenterologiczny i częściowo chirurgii ogólnej. Z kolei pacjenci z tych oddziałów trafili do innych części budynku, gdzie stworzono swoiste pododdziały. Odrębne oddziały specjalistyczne „covidowe” stworzono dla pacjentów po zabiegach. Niektóre oddziały zostały tak podzielone, że przyjmują zarówno pacjentów z COVID-19, jak i bez tej choroby (ginekologia i położnictwo, neonatologia, kardiologia inwazyjna i chirurgia naczyniowa).

– To wszystko wymaga dużych zmian organizacyjnych i ogromnej pracy. Jestem dumna z moich pracowników, którzy ze zrozumieniem przyjęli decyzję wojewody o zabezpieczeniu łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Pracują z wielkim oddaniem, niejednokrotnie ponad siły, za co im serdecznie dziękuję. Te wszystkie zmiany organizacyjne w szpitalu nie byłyby możliwe bez ich zrozumienia i oddania drugiemu człowiekowi – powiedziała dyrektor przemyskiego szpitala Barbara Stawarz.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama