300 koncentratorów tlenu wspomoże pacjentów zmagających się z COVID-19. – To unikatowe rozwiązanie w naszym regionie i myślę, że zostanie dobrze przyjęte przez pacjentów, ułatwiając lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej opiekę nad osobami chorymi, wymagającymi wsparcia tlenowego – powiedziała podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Informacja dotarła do nas 4 listopada br. Koncentratory, zakupione ze środków RPO, pochodzą z zasobów wypożyczalni sprzętu Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Zostaną rozdysponowane wśród[paywall] pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz pacjentów placówek opiekuńczych i leczniczych.
Dla części z nich terapia przy pomocy domowego leczenia tlenem będzie ogromnym wsparciem i pozwoli w pewnym stopniu zmniejszyć liczbę osób hospitalizowanych.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop stwierdził, że WUP od kilku lat tworzy i wspiera wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego w województwie (takowe są m.in. w Przemyślu i Jarosławiu), pięć z nich dysponuje koncentratorami tlenu. Wypożyczyć koncentratory będzie można po otrzymaniu skierowania od lekarza rodzinnego.
Zarówno w Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio w Przemyślu, jak i w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu większość respiratorów, niezbędnych do leczenia osób chorych na COVID-19, jest zagospodarowanych. W placówce na Monte Cassino jest ich 12 i 6 listopada br. wszystkie były zajęte. Ale już 9 listopada br. trzy były do dyspozycji. Sytuacja jest dynamiczna.
Od początku trwania pandemii przemyski szpital przyjmuje pacjentów zarówno z podejrzeniem i potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2, jak i tych, którzy trafiają tu z innymi dolegliwościami. Dla pacjentów tzw. covidowych jest łącznie 256 łóżek. Oddział obserwacyjno-zakaźny przy ul. Rogozińskiego jest w stanie przyjąć tylko 30 osób, więc należało przygotować odpowiednie warunki na Monte Cassino.
Niektóre oddziały stały się oddziałami „zakaźnymi covidowymi”. W pierwszej kolejności została nim pulmonologia. Następnie przystosowywano kolejne oddziały: reumatologiczny, chorób wewnętrznych i diabetologii, gastroenterologiczny i częściowo chirurgii ogólnej. Z kolei pacjenci z tych oddziałów trafili do innych części budynku, gdzie stworzono swoiste pododdziały. Odrębne oddziały specjalistyczne „covidowe” stworzono dla pacjentów po zabiegach. Niektóre oddziały zostały tak podzielone, że przyjmują zarówno pacjentów z COVID-19, jak i bez tej choroby (ginekologia i położnictwo, neonatologia, kardiologia inwazyjna i chirurgia naczyniowa).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze