W piątek, 22 sierpnia, Straż Miejska w Przemyślu obchodziła jubileusz 35-lecia swojej działalności w mieście.
Uroczystości jubileuszowe zaczęły się mszą św. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela. Następnie w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się uroczysty apel, w którym – oprócz strażników i ich rodzin – udział wzięli zaproszeni goście: wojewoda podkarpacki, parlamentarzyści, komendanci służb mundurowych i straży miejskich z Jarosławia i Rzeszowa, księża, prezydent miasta Przemyśla, konsul honorowy Ukrainy, samorządowcy, delegaci spółek miejskich oraz organizacji społecznych.
Komendant SM Jan Geneja w swoim wystąpieniu, nawiązując do dewizy „W służbie społeczności lokalnej” umieszczonej na sztandarze SM, przypomniał historię tej formacji, jej rozwój i osiągnięcia, a także podkreślił znaczenie współpracy z instytucjami samorządowymi i służbami działającymi na terenie miasta. Kolejni mówcy, składając życzenia strażnikom, zaznaczali, jak ważna jest ich praca na rzecz bezpieczeństwa i porządku, a mecenas Andrzej Matusiewicz przypomniał, jak na początku lat 90. rodził się pomysł o powołaniu SM i jak doszło do jego realizacji. Miłym akcentem apelu było wręczenie resortowego medalu „Na straży miasta” zasłużonym strażnikom oraz gościom wyróżnionym za współpracę ze SM. Medale resortowe „Na straży miasta” otrzymali: płk Robert Kielar – z-ca Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, nadkomisarz Waldemar Kolczak – z-ca komendanta Komendy Miejskiej Policji, mjr SG Bartłomiej Galanty reprezentujący Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Wojciech Bakun – prezydent miasta Przemyśla, Robert Choma – Honorowy Strażnik Straży Miejskiej, płk Daniel Błotko – dowódca 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Przemyślu, st. brygadzista Bogusław Szczurko z KM PSP w Przemyślu , gen. bryg. Straży Granicznej Tomasz Zybiński – komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Anna Sawicka, mecenas Andrzej Matusiewicz oraz strażnicy: st. insp. Piotr Trybała, st. insp. Robert Pudysz, st. insp. Ryszard Kowalik, st. insp. Ireneusz Żybura, st. insp. Marek Śmietana i Stanisław Marmura. Jubileusz był także okazją do awansów. W związku z wzorowym wykonywaniem obowiązków służbowych awansowani na wyższe stopnie zostali strażnicy: Norbert Krowiak, Marcin Łabuński, Witold Mulczyński i Czesław Kocyła.
J.S
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze