15 września br. w wypełnionym po brzegi Klubie Piwnice w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyły się uroczystości jubileuszowe związane z 35-leciem pracy twórczej przemyskiej poetki Teresy Paryny.
Na benefis poetki licznie przybyli nie tylko pasjonaci jej twórczości, ale również oficjele, na czele z członkiem Zarządu Województwa Podkarpackiego Anną Huk. I ci wielokrotnie podkreślali, że Teresa Paryna to postać niezwykła, artystka renesansowego formatu na miarę XXI wieku. A co najważniejsze – jako człowiek to osobowość wyjątkowa, o niespotykanej skromności, wielkim sercu i wrażliwości. Niezwykle oddana Przemyślowi i ubogacająca go swoją aktywnością[paywall].
T. Paryna jest poetką znaną i cenioną, o ugruntowanej recepcji twórczości, laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Złote Pióro, Książka Roku 2021 Związku Literatów Polskich, Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla NSZZ Solidarność Region Ziemia Przemyska, Tytuł Człowiek Podkarpacia, Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego – to tylko niektóre laury. Teksty poetki publikowane są zarówno w kraju, jak i poza granicami oraz tłumaczone na wiele języków, m.in. angielski, arabski, białoruski, czeski, niemiecki, rosyjski, rumuński, słowacki i ukraiński. Chociaż jej domeną jest poezja, to jest także autorką felietonów, opowiadań, recenzji, uprawia z powodzeniem rękodzieło artystyczne i malarstwo.
30 lat od debiutu książkowego
Podczas benefisu, który prowadziła dr Bernardyna Banaś, Małgorzata Stankiewicz i Jerzy Markowicz zaprezentowali własne aranżacje utworów poetki, a zespoły klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich wystawiły spektakl poetycko-muzyczny, złożony z tekstów T. Paryny.
B. Banaś, autorka posłowia do jubileuszowego tomu „W galerii zdarzeń”, przypomniała, że w br. mija 30 lat od debiutu książkowego autorki. W 1992 r. poetka wydała zbiór poezji „Ziarnkiem prochu”. Podczas uroczystości jubileuszowej miały miejsce wystąpienia prezesów związków i stowarzyszeń, w których aktywnie uczestniczy jubilatka. Swoje laudacje wygłosili: Stanisława Żak (prezes Związku Sybiraków oddział Przemyśl), Małgorzata Żurecka (prezes Związku Literatów Polskich oddział Rzeszów) czy Mieczysław Szabaga (prezes Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Przemyślu). Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja prac malarskich artystki oraz promocja jubileuszowego zbioru „W galerii zdarzeń”. Gospodarzem czuwającym nad całością przedsięwzięcia i jego dobrym duchem była Jolanta Nowak z CK w Przemyślu.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze