Mimo niesprzyjającej aury, kultowe polskie danie, czyli pierogi przyciągnęły tłumy z całej gminy. Kolejki do stanowisk zdawały się nie mieć końca. Między sołectwami toczyła się wyrównana rywalizacja w duchu fair play.
Podobnie jak w poprzednich edycjach Urząd Gminy Przemyśl przygotował, zorganizował i przeprowadził Olimpiadę o tytuł Najlepszego Sołectwa Gminy Przemyśl 2018. Honory gospodarza 12. edycji Święta Pieroga pełnił wójt Gminy Wiejskiej Przemyśl Andrzej Huk.
W Olimpiadzie wzięły udział wszystkie sołectwa obecne na święcie pieroga. Rywalizowały w konkurencjach: prezentacja stoisk, lepienie pierogów na czas, występy[paywall] artystyczne, jedzenie pierogów na czas oraz konkurencje sprawnościowe. W zawodach rywalizowały zespoły z Ostrowa, Grochowiec, Kuńkowiec, Łętowni, Nehrybki, Ujkowic, Hermanowic, Rożubowic, Stanisławczyka, Wapowiec, Witoszyniec i Pikulic. Za zdobycie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej przewidziana została nagroda w wysokości 3 tys. złotych, natomiast dodatkowe nagrody pieniężne można było zdobyć także za konkurencje lepienia pierogów na czas. To właśnie te zawody tradycyjnie wywołały najwięcej emocji oraz najgłośniejszy doping.
– Czuło się dużą rywalizację podczas konkurencji, oczywiście w duchu fair play oraz dobrej zabawy. Zwykle robię pierogi dla rodziny więc robienie dużej ilości to dla mnie nie pierwszyzna, co innego na czas, tu trzeba trochę poćwiczyć. Przed zawodami ćwiczyłyśmy czterokrotnie, więc wiedziałyśmy na co nas stać. Ilość zrobionych podczas prób pierogów jest bardzo zbliżona do tej z zawodów więc utrzymałyśmy formę. Nie spodziewałyśmy się zwycięstwa bo drużyny były naprawdę mocne ale się udało i jesteśmy szczęśliwi – mówi w Katarzyna Drymajło, reprezentantka drużyny z Nehrybki, która zwyciężyła konkurencję lepienia pierogów na czas i otrzymała nagrodę dodatkową w wysokości tysiąca złotych.
Niedzielne popołudnie nie dopisało pogodą, która bardziej przypominała jesień niż środek lata, lecz rozpalone kuchenki pełne gotujących się pierogów oraz inne punkty programu ogrzewały płytę boiska w Ostrowie, na którym odbyło się tegoroczne święto pieroga. Pogoda nie odstraszyła i mieszkańcy gminy tłumnie przybyli, aby smakować jedno z najpopularniejszych dań w Polsce. Pierogi z ziemniaków, kaszy, szpinaku, czekolady czy z bananem? – to żadna nowość, każde sołectwo miało szeroką gamę składników z jakich zostały zrobione. Nasyceni goście święta niecierpliwie oczekiwali gwiazdy wieczoru – zespołu „Łzy”. Po energetycznym, rockowym koncercie zaczęła się zabawa taneczna przy zespole „Dobra Zabawa”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Najlepsze pierogi były z Witoszyniec z farszem z kebaba
Brawo dla pomysłodawców tej imprezy :)