Reklama

52 mln dla województwa, 10 mln dla powiatu

14/01/2022 13:45

Przeszło 52,7 mln zł trafi do samorządów województwa podkarpackiego z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Jednym z największych beneficjentów programu jest powiat jarosławski, który pozyskał 10 mln zł dla tutejszego PKS. Po środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym śmiało sięgnęły gminy. Grant z FRPA dostanie aż 16 samorządów tego szczebla z naszej części Podkarpacia.

– Rozstrzygnęliśmy nabór wniosków w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na łączną kwotę 52,7 mln zł. W wyznaczonym terminie zgłosiło się 49 organizatorów. Ich zapotrzebowanie opiewało na kwotę 66 milionów złotych, co przewyższało wartość środków alokowanych dla województwa podkarpackiego. Dostępna[paywall] kwota pozwoliła na zawarcie umów z 44 podmiotami – mówiła 4 stycznia, tuż po ogłoszeniu listy samorządów objętych dofinansowaniem, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. W całym województwie dofinansowanych zostanie 336 linii komunikacyjnych, a z przewozów skorzysta prawdopodobnie ponad 1 mln mieszkańców. Kwota dopłaty będzie wynosić nie więcej niż 3 zł do 1 tzw. wozokilometra przewozów o charakterze użyteczności publicznej, przy wkładzie własnym organizatora w wysokości nie mniejszej niż 10 procent ceny usługi.

 

Reklama

10 mln dla powiatu jarosławskiego

Największe pieniądze trafią do powiatu jarosławskiego. To tutaj funkcjonuje największy w regionie publiczny przewoźnik PKS Jarosław, obsługujący trasy w powiatach jarosławskim, przeworskim i lubaczowskim, a także w Bieszczadach. – Wniosek złożony przez powiat jarosławski jest drugim w kolejności, pod względem otrzymanego wsparcia na utrzymanie linii komunikacyjnych, tak istotnych dla mieszkańców, zresztą nie tylko naszego powiatu, ale także dwóch ościennych – komentuje sprawę starosta Stanisław Kłopot. Na terenie obsługiwanym przez jarosławskiego przewoźnika dofinasowaniem objętych zostanie 76 linii. – Przekłada się to na  814 tysięcy tak zwanych wozokilometrów do zrealizowania w 2022 roku – wyjaśnia prezes PKS Jarosław Witold Duszyński.

 

Reklama

Sporo gmin na liście

W tegorocznym naborze udział wzięło sporo gmin. Co ciekawe na 44 przyznanych grantów aż 16 trafi do naszej części Podkarpacia. Równie ciekawy jest rozkład terytorialny tych dofinansowań. Na liście nie ma żadnej gminy z powiatu przeworskiego i tylko jedna (Cieszanów) z lubaczowskiego. Najbardziej aktywne w pozyskiwaniu środków z FRPA okazały się gminy powiatu przemyskiego. Po środki z funduszy sięgnęło 10 z nich, a więc: Bircza, Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza, Medyka, Orły, Przemyśl, Stubno i Żurawica. Listę dopełnia 5 gmin z powiatu jarosławskiego – tu dofinasowania otrzymają gmina Chłopice, Radymno, Rokietnica, Roźwienica oraz Wiązownica.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama