Reklama

6 głosów wystarczyło. Bp Kocyłowski nie ma już ulicy

03/12/2019 18:00

Głosowanie za usunięciem nazwy bpa Kocyłowskiego było równie nietypowe, jak to za jej nadaniem. Większość radnych wstrzymała się od głosu lub nie wzięła udziału w głosowaniu. Zmianę nazwy poparło 6 osób. Decyzję skrytykowała ambasada Ukrainy w Polsce, a sprawa może mieć swój ciąg dalszy w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W czerwcu 2013 r. za nadaniem ulicy imienia bł. bpa Jozafata Kocyłowskiego zagłosowało 8 radnych: 6 z PO i 2 z SLD. Część radnych wstrzymała się od głosu, a część (w tym cały klub PiS) nie wziął udziału w głosowaniu. Ponieważ nie było głosów przeciwnych, to wystarczyło, aby uchwałę przyjąć.

Podobnie przebiegło głosowanie w czwartek, 28 listopada, br. Głosowano nad uchwałą zmieniającą bpa Kocyłowskiego na bpa Jana Śnigurskiego. Na sesji było 19 radnych. Zmianę poprało 6 z nich: cały klub Wspólnie dla Przemyśla (WdP) i jeden z Koalicji Obywatelskiej. Byli to zatem wnioskodawcy zmiany. 9 radnych wstrzymało się od głosu, a PiS nie wziął udziału w głosowaniu.

Reklama

Zanim jednak doszło do głosowania[paywall], Mirosław Majkowski (WdP) przekonywał radę, dlaczego zmiana nazwy jest uzasadniona. Twierdził, że bp Kocyłowski wielokrotnie wykazał się antypolską działalnością w latach 1918 – 1943, a co najmniej dwukrotnie dopuścił się zdrady stanu w lipcu 1941 r. i w lipcu 1943 r.

 

Sprawa w ABW

– Wiem, że ta sprawa budzi wielkie zainteresowanie nie tylko wśród radnych i mieszkańców miasta, ale budzi też zainteresowanie na zewnątrz. Budzi zainteresowanie dyplomatów obcego państwa, którzy próbują wywierać naciski na polskich parlamentarzystów, którzy próbują to przenieść na szczeble poniższe – mówił M. Majkowski. Zapowiedział, że w piątek złoży zawiadomienie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w tej sprawie, określając to „ingerencją w wewnętrzne sprawy polskie”.

Reklama

W piątek zapytaliśmy M. Majkowskiego o jakie konkretnie działania chodzi. Nie chciał tego ujawnić, ale potwierdził, że wysyła zawiadomienie do ABW. Prawdopodobnie chodzi m.in. o pisma konsulatu i ambasady Ukrainy do władz miasta, które apelowały, aby pozostawić dotychczasową nazwę ulicy.

 

„Nie ma usprawiedliwienia”

Już po głosowaniu, ambasada Ukrainy na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych określiła decyzję rady „pochopną i nieprzemyślaną”. Autorom uchwały zarzucono manipulację argumentami wyrwanymi z kontekstu. „Podniesiona ręka na dobre imię Błogosławionego, a więc na decyzję kościoła katolickiego i Św. Jana Pawła II, który beatyfikował Biskupa Jozafata w roku 2001, jest rzeczą bezprecedensową w Polsce i nie może być usprawiedliwiona!” – czytamy (pisownia oryginalna).

Reklama

Inicjatorzy wstępnie proponowali nazwę bł. bpa Grzegorza Chomiszyna, jednak po burzliwej dyskusji i sprzeciwie ze strony przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, wniesiono poprawkę, aby nadać ulicy imię bpa Śnigurskiego, który patronuje sąsiedniej ulicy. Ta poprawka zyskała akceptację radnych, jednak nie społeczności ukraińskiej.

„Ukraińcy żyją w Przemyślu od zawsze. To miasto współtworzyliśmy, razem je budowaliśmy, napełnialiśmy treścią” – napisali przedstawiciele ZuwP Igor Horków, Michał Pulkowski i Jarosław Wujcik. „Oceniamy to też jako próbę usunięcia z przestrzeni miejskiej obecności współtwórców naszego wspólnego miasta” – dodali.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Adc - niezalogowany 2019-12-03 18:26:49

    Pis dal swiadectwo swojego wazeliniarstwa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-12-03 18:28:56

    Byle siac ferment i to najczęściej jak możliwe a powód zawsze sie znajdzie .Tym razem powodem był" niewłaściwy" patron jednej z ulic .Kto głosował.Jak było się można spodziewać  w głównej mierze rekonstruktorzy bitwy pod Petersburgiem tak hojnie opłaceni przez Rosjan za udział w tej rekonstrukcji.Czekamy niecierpliwie na następny "incydent" związany z niewłaściwą nazwą lub niewłaściwym nagrobkiem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Szok - niezalogowany 2019-12-03 18:29:27

    1. Platformo jesteście śmieszni i nic nie warcie totalne dno, w 2013 r. głosowaliście za, a teraz głowa w piasek i nie zajeliście stanowiska? Ten wasz śmieszny koalicjant robi z was sobie takie jaja że głowa mała !2. Majkowski i Zapałowski, czy wy weźmiecie sie do jakiejś rzetenej pracy oprócz skłócania Przemyślan i zmieniania tabluczek z nazwami ulic. W kampanii mieliście usta pełne pomysłów, co to Wy nie zrobicie. Minął rok - jesteśnie przeciętniakami w tej Radzie szkoda nawet mówić.3. Rada ta powinna natychmiast ustąpić, jej poziom to jest dno, zero merytoryki, elokwencji. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama