Mieszkańcy Lipowicy i Węgierskiej zwrócili się do przewodniczącego Rady Miasta Przemyśla o zwołanie nadzwyczajnej sesji w trybie otwartym i umożliwienie im spotkania z radnymi przemyskimi w sprawie planowanej zachodniej obwodnicy Przemyśla.
Nie słabną protesty mieszkańców przemyskiego osiedla Lipowica i ulicy Węgierskiej oraz uliczek przyległych do Węgierskiej w sprawie planowanej zachodniej obwodnicy Przemyśla. Od 15 lipca br., gdy przedstawiciele Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowali robocze plany przeprowadzenia zachodniej obwodnicy, zdążyły się zawiązać dwa komitety protestacyjne. Komitety Społeczne „Stop dla obwodnicy przez miasto Przemyśl (Węgierska i uliczki boczne) oraz Komitet Społeczny Lipowica – Obwodnica. Ich przedstawiciele prowadzą akcje informacyjne na portalach internetowych, organizują spotkania z mieszkańcami. Trzy tygodnie temu przemierzyli całą trasę, przez którą planowana jest zachodnia nitka[paywall] obwodnicy Przemyśla, biegnąca w granicach miasta. Przy realizacji zamierzenia od Radymna, Żurawicy, przez Lipowicę w kierunku Węgierskiej, przez San w kierunku Prałkowiec konieczne będzie wyburzenie co najmniej kilkunastu domów.
15 lipcabr. w spotkaniu z mieszkańcami Przemyśla brał udział m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS). Po wysłuchaniu prezentacji przedstawicieli RDDKiA przyznał, że jest zaskoczony wersją biegnącą w granicach miasta. – Uważałem, że – jak sama nazwa wskazuje – obwodnica ominie miasto, a nie przetnie je w zachodniej części.
Przewodniczący M. Kamiński zaapelował jednocześnie, aby jeszcze we wrześniu RDDKiA zaproponowała alternatywne rozwiązania. Przed tą ewentualną prezentacją komitety społeczne obu osiedli oczekują szerszej konsultacji z radnymi miejskimi. Stąd petycja do przewodniczącego rady miasta.
„W imieniu Społecznych Komitetów „Stop dla obwodnicy przez miasto Przemyśl” i „Lipowica – Obwodnica” wnosimy o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta w trybie stacjonarnym z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności, wynikających z sytuacji sanitarnej. Planowana budowa zachodniej obwodnicy miasta Przemyśla może w równym stopniu przyczynić się do rozwoju miasta, jak i do powiększenia jego i tak już poważnych problemów transportowych, środowiskowych i finansowych. Zaniechanie publicznej dyskusji w gronie osób, które mogą mieć wpływ na tak istotną strategiczną decyzję w sprawie przebiegu obwodnicy przez miasto lub w jego okolicy byłoby niewybaczalnym błędem. Przebieg planowanej obwodnicy może spowodować określone konsekwencje dla właścicieli nieruchomości z wyburzeniem budynków mieszkalnych i gospodarczych włącznie. Należy w jak najszybszym tempie dokonać analizy proponowanych wariantów przebiegu obwodnicy i być może zaproponować nowe rozwiązania, możliwości” – piszą przedstawiciele komitetów społecznych. Sygnatariusze pisma przypominają o możliwości uczestnictwa w otwartej sesji 150 osób z zachowaniem reżimów sanitarnych. Ich zdaniem nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taką sesję zwołać.
– Do tej pory wpłynęły do mnie dwa pisma dotyczące budowy obwodnicy. Ponadto spotkałem się i rozmawiałem bezpośrednio z przedstawicielami mieszkańców z różnych części miasta. Temat jest bardzo ważny. Obwodnica jest bardzo potrzebna, natomiast należy nadal rozmawiać o jej przebiegu z mieszkańcami. Sądzę, że uda się to wszystko pogodzić, tym bardziej, że taka inwestycja to tylko plus dla miasta i regionu. Na najbliższej sesji, która odbędzie się 6 września, będzie punkt poświęcony właśnie budowie obwodnicy i to właśnie na wniosek mieszkańców. Po tej sesji sprawa może być skierowana na najbliższą komisję gospodarki, a co potem, czas pokaże. Na pewno nie będę robił problemu odnośnie rozmów na ten temat podczas sesji rady miejskiej. Jeśli chodzi o rodzaj sesji nadzwyczajnej, to uzależniona ona będzie od sytuacji epidemiologicznej – informuje przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze