Reklama

6 września w programie sesji: obwodnica

Mieszkańcy Lipowicy i Węgierskiej zwrócili się do przewodniczącego Rady Miasta Przemyśla o zwołanie nadzwyczajnej sesji w trybie otwartym i umożliwienie im spotkania z radnymi przemyskimi w sprawie planowanej zachodniej obwodnicy Przemyśla.

Nie słabną protesty mieszkańców przemyskiego osiedla Lipowica i ulicy Węgierskiej oraz uliczek przyległych do Węgierskiej w sprawie planowanej zachodniej obwodnicy Przemyśla. Od 15 lipca br., gdy przedstawiciele Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowali robocze plany przeprowadzenia zachodniej obwodnicy, zdążyły się zawiązać dwa komitety protestacyjne. Komitety Społeczne „Stop dla obwodnicy przez miasto Przemyśl (Węgierska i uliczki boczne) oraz Komitet Społeczny Lipowica – Obwodnica. Ich przedstawiciele prowadzą akcje informacyjne na portalach internetowych, organizują spotkania z mieszkańcami. Trzy tygodnie temu przemierzyli całą trasę, przez którą planowana jest zachodnia nitka[paywall] obwodnicy Przemyśla, biegnąca w granicach miasta. Przy realizacji zamierzenia od Radymna, Żurawicy, przez Lipowicę w kierunku Węgierskiej, przez San w kierunku Prałkowiec konieczne będzie wyburzenie co najmniej kilkunastu domów.

15 lipcabr. w spotkaniu z mieszkańcami Przemyśla brał udział m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS). Po wysłuchaniu prezentacji przedstawicieli RDDKiA przyznał, że jest zaskoczony wersją biegnącą w granicach miasta. – Uważałem, że – jak sama nazwa wskazuje – obwodnica ominie miasto, a nie przetnie je w zachodniej części.

Reklama

Przewodniczący M. Kamiński zaapelował jednocześnie, aby jeszcze we wrześniu RDDKiA zaproponowała alternatywne rozwiązania. Przed tą ewentualną prezentacją komitety społeczne obu osiedli oczekują szerszej konsultacji z radnymi miejskimi. Stąd petycja do przewodniczącego rady miasta.

 

Możliwe wyburzenia domów i pomieszczeń gospodarczych

„W imieniu Społecznych Komitetów „Stop dla obwodnicy przez miasto Przemyśl” i „Lipowica – Obwodnica” wnosimy o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta w trybie stacjonarnym z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności, wynikających z sytuacji sanitarnej. Planowana budowa zachodniej obwodnicy miasta Przemyśla może w równym stopniu przyczynić się do rozwoju miasta, jak i do powiększenia jego i tak już poważnych problemów transportowych, środowiskowych i finansowych. Zaniechanie publicznej dyskusji w gronie osób, które mogą mieć wpływ na tak istotną strategiczną decyzję w sprawie przebiegu obwodnicy przez miasto lub w jego okolicy byłoby niewybaczalnym błędem. Przebieg planowanej obwodnicy może spowodować określone konsekwencje dla właścicieli nieruchomości z wyburzeniem budynków mieszkalnych i gospodarczych włącznie. Należy w jak najszybszym tempie dokonać analizy proponowanych wariantów przebiegu obwodnicy i być może zaproponować nowe rozwiązania, możliwości” – piszą przedstawiciele komitetów społecznych. Sygnatariusze pisma przypominają o możliwości uczestnictwa w otwartej sesji 150 osób z zachowaniem reżimów sanitarnych. Ich zdaniem nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taką sesję zwołać.

Reklama

 

 Co na to przewodniczący rady miasta?


– Do tej pory wpłynęły do mnie dwa pisma dotyczące budowy obwodnicy. Ponadto spotkałem się i rozmawiałem bezpośrednio z przedstawicielami mieszkańców z różnych części miasta. Temat jest bardzo ważny. Obwodnica jest bardzo potrzebna, natomiast należy nadal rozmawiać o jej przebiegu z mieszkańcami. Sądzę, że uda się to wszystko pogodzić, tym bardziej, że taka inwestycja to tylko plus dla miasta i regionu. Na najbliższej sesji, która odbędzie się 6 września, będzie punkt poświęcony właśnie budowie obwodnicy i to właśnie na wniosek mieszkańców. Po tej sesji sprawa może być skierowana na najbliższą komisję gospodarki, a co potem, czas pokaże. Na pewno nie będę robił problemu odnośnie rozmów na ten temat podczas sesji rady miejskiej. Jeśli chodzi o rodzaj sesji nadzwyczajnej, to uzależniona ona będzie od sytuacji epidemiologicznej – informuje przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński.


AW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama