W dniach 26 – 27 listopada w Jarosławiu odbyły się uroczystości rocznicowe związane z siedemsetleciem istnienia najstarszej parafii w mieście. Kolegiata pod wezwaniem Bożego Ciała to również jedna z największych parafii, a ze względu na bogatą historię można określić ją jako Alma Mater innych wspólnot parafialnych w Jarosławiu.
W wydarzeniach, poza proboszczami i wiernymi z całego Jarosławia, brał udział arcybiskup Józef Michalik, który dokonał symbolicznego otwarcia drzwi rocznicowych oraz wygłosił homilię podczas pierwszych adwentowych nieszporów.
Wydarzenia rocznicowe zgromadziły pod jarosławską farą kilkuset[paywall] wiernych, podobnie jak przed monitorami komputerów – transmisję na żywo, którą prowadziła przykościelna telewizja, śledziło paręset osób.
Po wygłoszeniu krótkiego orędzia przed drzwiami do świątyni arcybiskup Michalik poprowadził procesję do ołtarza, której towarzyszyła „Litania do Wszystkich Świętych”. Przed nabożeństwem proboszczowie i przeorzy poszczególnych miejskich parafii zapalili symboliczne świece przy ołtarzu.
Parafię oo. Franciszkanów pw. Trójcy Świętej reprezentował o. Florencjusz, kościół pw. Matki Bożej Bolesnej przeor o. Jacek, parafię św. Teresy – ks. Tadeusz Zych, Królowej Polski – ks. Krzysztof Szczygielski, parafię Chrystusa Króla – ks. prał. Andrzej Surowiec, a parafię Miłosierdzia Bożego ks. Maciej Kandefer.
Na uroczystej mszy świętej pojawili się przedstawiciele lokalnych władz, między innymi starosta jarosławski Stanisław Kłopot, poseł RP Tadeusz Chrzan, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, wicemarszałek województwa Anna Huk, wiceburmistrz Dariusz Tracz.
A także przedstawiciele rady miasta i rady powiatu.

fot.Telewizja FARA
Symbolicznego otwarcia drzwi jubileuszowych dokonał arcybiskup Józef Michalik
Mottem roku 2023 będą słowa Jezusa: „Ja jestem dobrym pasterzem”. Wiąże się to także z planami powstania nowej świątyni w mieście, w okolicach osiedla Piłsudskiego, ulicy Skarbowskiego i Pogodnej, której ma patronować Dobry Pasterz. Jak powiedział abp J. Michalik, będzie to jednocześnie pierwszy kościół w Polsce, którego patronem będzie św. Łotr. Ma być to potwierdzenie biblijnej nauki, mówiącej, że nawrócić się można w każdej chwili swojego życia. Przewodniczący nabożeństwu proboszcz kolegiaty ks. prał. Marian Bocho wspomniał, że wszystkie datki zebrane podczas obchodów jubileuszowych będą przeznaczone na realizację projektu, jakim jest wybudowanie nowego kościoła. Modlił się także do Ducha Świętego o rozmodlenie wiernych, aby wyprosić jak najwięcej łask dla parafii, miasta i całej archidiecezji. Homilia wygłoszona przez abpa J. Michalika była refleksją nad życiem oraz nad tym, że człowiek wbrew woli Bożej ingeruje w jego poczęcie oraz rozwój.
Całą uroczystość uświetnił chór dbający o oprawę muzyczną. W ramach obchodów rocznicowych w niedzielę odbył się dziękczynny koncert maryjny w wykonaniu Andrzeja Vozzina
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze