Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu przygotowało program pilotażowy dla 80 swoich uczniów. Program realizowano przy współudziale Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Uczniowie zdobyli praktyczne umiejętności w zawodach: opiekun w DPS, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun medyczny, terapeuta zajęciowy.
Efekty trwającego rok programu pilotażowego zaprezentowano na konferencji w dniu 28 kwietnia, zorganizowanej przez Medyczno- Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu i Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
– Jednym z zadań, jakie realizowali uczniowie w mijającym roku szkolnym, była praca na rzecz osób przebywających w prowadzonych przez nas ZOL-ach, zarówno w tym o profilu psychiatrycznym, jak i ogólnym, hospicjum, w DPS dla mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną, w Centrum Terapii i Rehabilitacji, w warsztatach terapii zajęciowej. Od końca lutego uczniowie biorący udział w programie zaangażowali się również w pomoc uchodźcom – poinformował na[paywall] początku konferencji dyrektor przemyskiego Caritas ks. Artur Janiec.
Podkreślił trwającą od wielu lat dobrą współpracę z byłą dyrektorką Szkoły Medycznej w Przemyślu Danutą Suchorzepką i obecną dyrektorką CKZiU w Przemyślu Jolantą Karpińską-Ciubą.
– Zależało nam, aby nadać naszemu programowi praktyczny wymiar. Uczniowie zdobywali wiedzę u pracodawcy, w miejscu pracy, mierząc się z bardzo konkretnymi wyzwaniami, takimi, z jakimi zetkną się w przyszłości w docelowym miejscu pracy. Na rzecz realizowanego projektu grupa doświadczonych pedagogów z naszego Centrum Kształcenia Zawodowego przygotowała od podstaw innowacyjny program nauczania – poinformowała dyrektor Jolanta Karpińska-Ciuba. Podziękowała także za możliwość zrealizowania programu przy współudziale przemyskiego Caritas.
Realizowane obecnie przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej zadania zreferował zastępca dyrektora Caritas ks. dr Paweł Konieczny. Podkreślił rolę i skalę świadczonej pomocy duchowej i materialnej.
– Caritas Archidiecezji Przemyskiej przede wszystkim niesie pomoc człowiekowi w potrzebie. Czyni to na wielu płaszczyznach. Warto na przykład wiedzieć, że przy różnych zadaniach, o których wspomniał ksiądz dyrektor Janiec, zatrudnionych jest 1200 osób – powiedział ks. Konieczny.
Wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch parafował dokument, na mocy którego projekt będzie kontynuowany.
W imieniu pracodawców program ocenili miedzy innymi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu Barbara Stawarz oraz wójt Medyki Marek Iwasieczko. Pokreślili zapotrzebowanie rynku pracy na usługi medyczne zawarte w projekcie.
Pracodawców reprezentowali także: Jolanta Majewska – kierownik Centrum Terapii i Rehabilitacji, Iwona Fudali – dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta, Zofia Kawałek – zastępca burmistrza Radymna, Bogdan Szylar – wójt gminy Radymno, Lucjan Czenczek – wicestarosta powiatu leżajskiego, Aleksandra Makarowska – dyrektor GOPS Stubno, Aneta Dzindzio z PCPR Rzeszów, Mariusz Konior z PCPR Leżajsk.
O znaczeniu opiekunów medycznych w obliczu starzenia się społeczeństwa opowiedziała Angelika Koprowicz z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Krystyna Wróblewska – dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie – oceniła umiejętności absolwentów szkół policealnych, wykonujących zawody z zakresu opieki zdrowotnej.
W konferencji uczestniczyli ponadto: zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Katarzyna Kuczmenda oraz kierownik Oddziału Edukacji w ww. jednostce Bogusław Śnieżek.
Ponadto udział w konferencji wzięli dyrektorzy i przedstawiciele medycznych szkół policealnych z całego kraju. Konferencję: „SPO 22 – branża pomocy społecznej stawia na praktykę” poprowadziła Małgorzata Sielska – kierownik projektu.
Projekt jest realizowany pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego.

fot.Artur Wilgucki
W konferencji wzięli udział dyrektorzy i przedstawiciele szkół policealnych z całego kraju, m.in. Tomasz Kempski z Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Ks. Stanisława Staszica w Grudziądzu, Karol Małolepszy i Artur Bieszczad z Medycznej Szkoły Policealnej w Otwocku, Renata Dusza z Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu, Anna Mercik z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gliwicach, Jacek Brodziński z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rzeszowie, Bogusława Just i Bożena
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze