Reklama

80 uczniów gotowych do pracy

Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu przygotowało program pilotażowy dla 80 swoich uczniów. Program realizowano przy współudziale Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Uczniowie zdobyli praktyczne umiejętności w zawodach: opiekun w DPS, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun medyczny, terapeuta zajęciowy.

Efekty trwającego rok programu pilotażowego zaprezentowano na konferencji w dniu 28 kwietnia, zorganizowanej przez Medyczno- Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu i Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

– Jednym z zadań, jakie realizowali uczniowie w mijającym roku szkolnym, była praca na rzecz osób przebywających w prowadzonych przez nas ZOL-ach, zarówno w tym o profilu psychiatrycznym, jak i ogólnym, hospicjum, w DPS dla mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną, w Centrum Terapii i Rehabilitacji, w warsztatach terapii zajęciowej. Od końca lutego uczniowie biorący udział w programie zaangażowali się również w pomoc uchodźcom – poinformował na[paywall] początku konferencji dyrektor przemyskiego Caritas ks. Artur Janiec.

Podkreślił trwającą od wielu lat dobrą współpracę z byłą dyrektorką Szkoły Medycznej w Przemyślu Danutą Suchorzepką i obecną dyrektorką CKZiU w Przemyślu Jolantą Karpińską-Ciubą.

Reklama

Wiedza u pracodawcy

– Zależało nam, aby nadać naszemu programowi praktyczny wymiar. Uczniowie zdobywali wiedzę u pracodawcy, w miejscu pracy, mierząc się z bardzo konkretnymi wyzwaniami, takimi, z jakimi zetkną się w przyszłości w docelowym miejscu pracy. Na rzecz realizowanego projektu grupa doświadczonych pedagogów z naszego Centrum Kształcenia Zawodowego przygotowała od podstaw innowacyjny program nauczania – poinformowała dyrektor Jolanta Karpińska-Ciuba. Podziękowała także za możliwość zrealizowania programu przy współudziale przemyskiego Caritas.

Realizowane obecnie przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej zadania zreferował zastępca dyrektora Caritas ks. dr Paweł Konieczny. Podkreślił rolę i skalę świadczonej pomocy duchowej i materialnej.

– Caritas Archidiecezji Przemyskiej przede wszystkim niesie pomoc człowiekowi w potrzebie. Czyni to na wielu płaszczyznach. Warto na przykład wiedzieć, że przy różnych zadaniach, o których wspomniał ksiądz dyrektor Janiec, zatrudnionych jest 1200 osób – powiedział ks. Konieczny.

Reklama

Pod patronatem marszałka

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch parafował dokument, na mocy którego projekt będzie kontynuowany.

W imieniu pracodawców program ocenili miedzy innymi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu Barbara Stawarz oraz wójt Medyki Marek Iwasieczko. Pokreślili zapotrzebowanie rynku pracy na usługi medyczne zawarte w projekcie.

Pracodawców reprezentowali także: Jolanta Majewska – kierownik Centrum Terapii i Rehabilitacji, Iwona Fudali – dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta, Zofia Kawałek – zastępca burmistrza Radymna, Bogdan Szylar – wójt gminy Radymno, Lucjan Czenczek – wicestarosta powiatu leżajskiego, Aleksandra Makarowska – dyrektor GOPS Stubno, Aneta Dzindzio z PCPR Rzeszów, Mariusz Konior z PCPR Leżajsk.

Reklama

O znaczeniu opiekunów medycznych w obliczu starzenia się społeczeństwa opowiedziała Angelika Koprowicz z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Krystyna Wróblewska – dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie – oceniła umiejętności absolwentów szkół policealnych, wykonujących zawody z zakresu opieki zdrowotnej.

W konferencji uczestniczyli ponadto: zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Katarzyna Kuczmenda oraz kierownik Oddziału Edukacji w ww. jednostce Bogusław Śnieżek.

Ponadto udział w konferencji wzięli dyrektorzy i przedstawiciele medycznych szkół policealnych z całego kraju. Konferencję: „SPO 22 – branża pomocy społecznej stawia na praktykę” poprowadziła Małgorzata Sielska – kierownik projektu.

Projekt jest realizowany pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego.

Reklama


fot.Artur Wilgucki
W konferencji wzięli udział dyrektorzy i przedstawiciele szkół policealnych z całego kraju, m.in. Tomasz Kempski z Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Ks. Stanisława Staszica w Grudziądzu, Karol Małolepszy i Artur Bieszczad z Medycznej Szkoły Policealnej w Otwocku, Renata Dusza z Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu, Anna Mercik z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gliwicach, Jacek Brodziński z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rzeszowie, Bogusława Just i Bożena


AW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama