23 października poznaliśmy laureatów kolejnej, 11. już edycji jedynego w swoim rodzaju międzynarodowego konkursu łączącego młodych ludzi z Polski, Ukrainy, Rumunii i Słowacji. Imprezie zorganizowanej w Centrum Kulturalnym w Przemyślu towarzyszyło otwarcie wystawy grafiki Tomasza Winiarskiego i spektakl teatru Puppetterra.
Najbardziej emocjonującym punktem uroczystości podsumowującej 11. Karpackie Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży, bo o nim mowa, było oczywiście ogłoszenie werdyktu jury. W tym roku nad 850 pracami nadesłanymi przez uczestników pochylili się: Andrzej Rułka (Polska) – jako przewodniczący jury, Felicia Grigorescu (Rumunia), Mária Mišková (Słowacja), Jozef Makariv (Słowacja) i Mykhailo Pryymych (Ukraina). Jurorzy po obejrzeniu wszystkich prac nadesłanych do konkursu do kolekcji wystawy zakwalifikowało 331 z nich. Spośród tych wyłonionych część nagrodzono i wyróżniono nagrodami finansowymi, ufundowanymi przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nie sposób wymienić wszystkich laureatów, wśród których byli zarówno reprezentanci naszego kraju, jak i młodzi artyści z: Ukrainy, Słowacji i Rumunii. Skupimy się zatem na nagrodzonych z naszego regionu. W kategorii wiekowej 9 – 12 lat nagrodę[paywall] otrzymała Anna Baran (l. 10) z Dobkowic w gminie Chłopice, z kolei wśród uczestników startujących w kategorii 13 – 15 lat wyróżnieniem uhonorowano Patrycję Nowosad (l. 13) – również mieszkankę Dobkowic. W najstarszej kategorii wiekowej (16 – 19 lat) triumfy święcili reprezentanci Jarosławia. Z tej miejscowości uhonorowano 3 osoby. Zdaniem jury na nagrodę zasłużyła praca Urszuli Żoczek (l. 18), a na wyróżnienie prace Piotra Stęca (l. 19) i Natalii Horodejczuk (l. 19).
W opinii jurorów 11. edycja konkursu spełniła swoje założenia. „Ten rok pokazał, że warto kontynuować tradycje konkursu. Uwidocznił też dobrą współpracę pomiędzy państwami biorącymi udział w przedsięwzięciu” – tak podsumowali 11. edycję wydarzenia, składając jednocześnie podziękowania wszystkim uczestnikom biennale, a także nauczycielom i instruktorom za trud przygotowania podopiecznych do udziału w rywalizacji.
Spektakl i wystawa
Ogłoszenie werdyktu jury nie było jedynym elementem sobotniej imprezy w CK. Towarzyszyło jej otwarcie wystawy grafiki dra Tomasza Winiarskiego (ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie zatrudniony jest jako asystent w Pracowni Wklęsłodruku) i spotkanie artysty z młodzieżą z Podkarpacia. Równocześnie prowadzona była transmisja online dla pozostałych uczestników, w tym z krajów partnerskich. Kolejną atrakcją ubarwiającą spotkanie był spektakl Teatru Puppetterra w reżyserii Jarosława Figury, będący opowieścią o samotności, tęsknocie i rodzącej się przyjaźni, a także o pasji tworzenia i uzależnieniu od świata technicznego, które prowadzić może do wirtualnej samotności.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze