Reklama

850 prac młodych artystów z 4 państw [ZDJĘCIA]

23 października poznaliśmy laureatów kolejnej, 11. już edycji jedynego w swoim rodzaju międzynarodowego konkursu łączącego młodych ludzi z Polski, Ukrainy, Rumunii i Słowacji. Imprezie zorganizowanej w Centrum Kulturalnym w Przemyślu towarzyszyło otwarcie wystawy grafiki Tomasza Winiarskiego i spektakl teatru Puppetterra.

Najbardziej emocjonującym punktem uroczystości podsumowującej 11. Karpackie Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży, bo o nim mowa, było oczywiście ogłoszenie werdyktu jury. W tym roku nad 850 pracami nadesłanymi przez uczestników pochylili się: Andrzej Rułka (Polska) – jako przewodniczący jury, Felicia Grigorescu (Rumunia), Mária Mišková (Słowacja), Jozef Makariv (Słowacja) i Mykhailo Pryymych (Ukraina). Jurorzy po obejrzeniu wszystkich prac nadesłanych do konkursu do kolekcji wystawy zakwalifikowało 331 z nich. Spośród tych wyłonionych część nagrodzono i wyróżniono nagrodami finansowymi, ufundowanymi przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nie sposób wymienić wszystkich laureatów, wśród których byli zarówno reprezentanci naszego kraju, jak i młodzi artyści z: Ukrainy, Słowacji i Rumunii. Skupimy się zatem na nagrodzonych z naszego regionu. W kategorii wiekowej 9 – 12 lat nagrodę[paywall] otrzymała Anna Baran (l. 10) z Dobkowic w gminie Chłopice, z kolei wśród uczestników startujących w kategorii 13 – 15 lat wyróżnieniem uhonorowano Patrycję Nowosad (l. 13) – również mieszkankę Dobkowic. W najstarszej kategorii wiekowej (16 – 19 lat) triumfy święcili reprezentanci Jarosławia. Z tej miejscowości uhonorowano 3 osoby. Zdaniem jury na nagrodę zasłużyła praca Urszuli Żoczek (l. 18), a na wyróżnienie prace Piotra Stęca (l. 19) i Natalii Horodejczuk (l. 19).

W opinii jurorów 11. edycja konkursu spełniła swoje założenia. „Ten rok pokazał, że warto kontynuować tradycje konkursu. Uwidocznił też dobrą współpracę pomiędzy państwami biorącymi udział w przedsięwzięciu” – tak podsumowali 11. edycję wydarzenia, składając jednocześnie podziękowania wszystkim uczestnikom biennale, a także nauczycielom i instruktorom za trud przygotowania podopiecznych do udziału w rywalizacji.

Reklama

Spektakl i wystawa

Ogłoszenie werdyktu jury nie było jedynym elementem sobotniej imprezy w CK. Towarzyszyło jej otwarcie wystawy grafiki dra Tomasza Winiarskiego (ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie zatrudniony jest jako asystent w Pracowni Wklęsłodruku) i spotkanie artysty z młodzieżą z Podkarpacia. Równocześnie prowadzona była transmisja online dla pozostałych uczestników, w tym z krajów partnerskich. Kolejną atrakcją ubarwiającą spotkanie był spektakl Teatru Puppetterra w reżyserii Jarosława Figury, będący opowieścią o samotności, tęsknocie i rodzącej się przyjaźni, a także o pasji tworzenia i uzależnieniu od świata technicznego, które prowadzić może do wirtualnej samotności.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama