Matka Boża Pocieszenia i Dzieciątko Jezus, widniejący na Cudownym Obrazie w kościele oo. Bernardynów w Przeworsku, już za kilka miesięcy otrzymają szczerozłote korony. Proces przygotowań do koronacji trwa od kilku lat. 8 grudnia 2015 r. pomysł poddał ówczesny gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Przeworsku o. Marceli Gęśla, kiedy to poprosił wiernych o składanie wot na wykonanie koron.
603 ofiarodawców przekazało dary wotywne, z których wykonano dwie złote korony. W styczniu 2017 r. nastąpiła ich prezentacja wiernym.
– Ofiarodawców jest w rzeczywistości więcej, gdyż poszczególne wpisy dotyczą często małżeństw lub wieloosobowych rodzin. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku liczby samych precjozów – są bowiem wpisy obejmujące kilka, czy nawet kilkanaście przedmiotów. Tak wielka hojność mieszkańców Przeworska i regionu jest wyjątkowym i deklaratywnym świadectwem silnego kultu Matki Bożej Pocieszenia. W księdze cudów znajduje się obecnie dziewięć świadectw dotyczących otrzymanych łask. Na szczególną uwagę zasługuje złożone po latach podziękowanie za uzdrowienie z raka skóry, doznane w 1982 r. Oczywiście nadal zbieramy informacje o szczególnych interwencjach przeworskiej Madonny – wyjaśnia przewodniczący komitetu organizacyjnego o. Izajasz Styczyński OFM, gwardian klasztoru.
– Wiemy, że kościół oo. Bernardynów, ze względu na obecność cudownego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia, jest najważniejszym miejscem kultu maryjnego w regionie przeworskim. Uroczysta koronacja oficjalnie potwierdzi ten fakt. Będzie to bowiem pierwsze takie wydarzenie na terenie powiatu przeworskiego. Znacząco wzrośnie prestiż naszej świątyni, gdyż dołączy ona do wąskiego grona około dwudziestu kościołów cieszących się posiadaniem koronowanych wizerunków na terenie naszej archidiecezji. Obraz przeworskiej Matki Pocieszenia będzie zarazem ósmym wizerunkiem koronowanym w kościołach bernardyńskich – podkreśla Szymon Wilk.
Uroczystość koronacji odbędzie się 8 września br. o g. 11. – Termin jest nieprzypadkowy, święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny było bowiem tradycyjną datą organizowania koronacji w okresie staropolskim. Nawiązanie do tej praktyki ma podkreślić duchową łączność z tymi ośrodkami kultu. Mszy świętej koronacyjnej przewodniczyć będzie arcybiskup Adam Szal, zaś kazanie wygłosi biskup Damian Muskus OFM z Krakowa. Przygotowania rozpoczną się 25 sierpnia, w odpust Matki Bożej Pocieszenia, a kolejne dziewięć dni stanowić będzie nowennę poprzedzającą uroczystość z udziałem poszczególnych parafii dekanatu Przeworsk II, zaś bezpośrednio przed koronacją urządzone zostaną rekolekcje maryjne – zaznacza o. Izajasz Styczyński OFM.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A wystarczy tylko ze zrozumieniem przeczytać "Dzieje Apostolskie" by zrozumiec jaka jest różnica miedzy obrzędami szamańskimi a wiarą w Boga. A także czego oczekuje Bóg od człowieka.Można sobie postawic pytanie co właściwie dzieje się w Przeworsku.
Swoje "rewelacje antychrześcijańskie i zarazem antypolskie zachowaj dla siebie i tobie podobnym nawiedzonym szaleńcom . Na pohybel tobie i tobie podobnym . Na pohybel . Już niedługo spotka ciebie " nagroda" za te brednie.
A wystarczy tylko ze zrozumieniem przeczytać "Dzieje Apostolskie" by zrozumiec jaka jest różnica miedzy obrzędami szamańskimi a wiarą w Boga. A także czego oczekuje Bóg od człowieka.Można sobie postawic pytanie co właściwie dzieje się w Przeworsku.
Łaska za złoto
Swoje "rewelacje antychrześcijańskie i zarazem antypolskie zachowaj dla siebie i tobie podobnym nawiedzonym szaleńcom . Na pohybel tobie i tobie podobnym . Na pohybel . Już niedługo spotka ciebie " nagroda" za te brednie.