Reklama

Abp Ignacy Tokarczuk i Tadeusz Mazurkiewicz odznaczeni

W Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym przy klasztorze oo. Bernardynów w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, którą zorganizował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Odznaczonych zostało m.in. pięć osób z naszego regionu.

Przyznane przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę odznaczenia odebrało kilkunastu zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 1956 – 1989. W imieniu A. Dudy krzyże wręczył wiceprezes IPN-u  Jan Baster.  W tym gronie znalazło się pięcioro przedstawicieli z naszego regionu, w tym trójka, która została odznaczona pośmiertnie[paywall]. To abp Ignacy Tokarczuk, Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz i Stanisław Kubas.
Abp I. Tokarczuk (1918 – 2012)  z wielką gorliwością popierał inicjatywy obywatelskie domagające się respektowania praw człowieka, wspierał opozycję demokratyczną. Po 13 grudnia 1981 r. zaangażowany był w pomoc dla „Solidarności”, wspierał kapłanów represjonowanych przez władze. Na Wielkanoc 1982 r. odwiedził internowanych  w więzieniu w Nowym Łupkowie. Wspierał działalność wydawniczą poza cenzurą oraz działalność Duszpasterstw Rolników i Ludzi Pracy. Przeciwko biskupowi prowadzone były akcje organizowane przez SB, mające na celu jego dyskredytację.

Jarosławianin A. Mazurkiewicz (1963 – 2008) po 13 grudnia 1981 r. był członkiem lokalnej organizacji podziemnej Polska Młodzież Walcząca. W 1985 r. założył nieformalną grupy KPN w Jarosławiu, w latach 1986 – 1988 był szefem Okręgu Rzeszowsko-Przemyskiego KPN. Jako szef struktur KPN był współpracownikiem „Solidarności Walczącej”, a w latach 1988 – 1989 szefem Obszaru Rzeszowsko-Przemyskiego KPN. Od 1988 r. członek Rady Politycznej KPN.

Reklama

Stanisław Kubas (1951 – 2014) pracował w Hucie Szkła w Jarosławiu, gdzie działał w NSZZ „Solidarność”. Po 13 grudnia 1981 r. kontynuował działalność związkową. Kolportował m.in. antyrządowe ulotki oraz współpracował z Tymczasową Komisją Koordynacyjną NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu. Wyrokiem Sądu Rejonowego w Jarosławiu z 11 lutego 1983 r. został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata za włamanie w czerwcu 1982 r. do magazynu w HSO „Jarosław” celem zdobycia materiałów biurowych dla podziemnej  działalności wydawniczej.

Dwoje odznaczonych odebrało krzyże osobiście

Odznaczenia osobiście odebrali natomiast Maciej Kędzior i Maria Podolec. Ten pierwszy jako uczeń LO w Przemyślu kolportował ulotki, pomagał ukrywającym się działaczom NSZZ „Solidarność” oraz przesyłał grypsy z Ośrodka Odosobnienia w Nowym Łupkowie. Jako student UJ był drukarzem i kolporterem pism i innych materiałów Liberalno-Demokratycznej Partii „Niepodległość”. Po zatrzymaniu 20 grudnia 1985 r. w Krakowie został aresztowany i przebywał w areszcie  w Jarosławiu i Zakładzie Karnym w Przemyślu. Został zwolniony na mocy amnestii 27 marca 1986 r. M. Podolec od 1971 r. pracowała w ZPD „Jarlan”  w Jarosławiu. Po wprowadzeniu stanu wojennego podjęła działalność w ramach zdelegalizowanego związku NSZZ „Solidarność”. Uczestniczyła w kolportażu wydawnictw podziemnych. W 1982 r. podejrzewana była o przechowywanie części matryc skradzionych z magazynu w Hucie Szkła w Jarosławiu. SB dokonała przeszukania jej mieszkania, a ona sama została zatrzymana. W związku z prowadzoną działalnością była inwigilowana przez SB w latach 1982 – 1987.


Reklama

Krzyż Wolności i Solidarności
Odznaczenie to zostało ustanowione przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano je w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    fdsa - niezalogowany 2018-04-27 18:11:39

     ścieżka rowerowa na Wysockiego robiona jest z polbruku .   ścieżka rowerowa na Wysockiego robiona jest z polbruku .   ścieżka rowerowa na Wysockiego robiona jest z polbruku .   ścieżka rowerowa na Wysockiego robiona jest z polbruku .   ścieżka rowerowa na Wysockiego robiona jest z polbruku .   ścieżka rowerowa na Wysockiego robiona jest z polbruku .   ścieżka rowerowa na Wysockiego robiona jest z polbruku .   ścieżka rowerowa na Wysockiego robiona 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    obywatel - niezalogowany 2018-04-27 22:26:12

    Chichot Historii!!!!!!!!! odznaczenia wręczała córka prominentnej i zasłużonej towarzyszki PZPR

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    marek - niezalogowany 2018-04-29 21:00:50

    klakierstwo, oportunizm i wyjątkowe lizusostwo są w cenie. Partyjniacy są świadomi, że przywileje płynące z władzy to ich życiowe 5 minut. lucy jest tego podręcznikowym przykładem - BMW

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama