Reklama

Alabastrowy krzyż bł. o. Michała Czartoryskiego wrócił do domu [ZDJĘCIA]


Alabastrowy krzyż wykonany własnoręcznie przez bł. o. Michała Czartoryskiego dla bratanicy Zosi z okazji jej I Komunii Świętej w 1935 roku, to pamiątka rodzinna sprzed blisko 100 lat i cenna relikwia, która 21 grudnia br. uroczyście została wprowadzona do Bazyliki pw. Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu.


– Przekazując ten krzyż ojcom dominikanom, także parafii tutejszej, czujemy się związani nadal z tym miejscem. Krzyż jest częścią relikwiarza, zabytkiem, ale również taką soczewką, która ma ułatwiać dotarcie bezpośrednio do Pana Boga. W naszej rodzinie za sprawą tych relikwii zadziało się dużo dobrego

– powiedział m.in. były senator i minister zdrowia, wywodzący się z arystokratycznego rodu, syn Alberta Hieronima Radziwiłła i Anny Marii z domu Czartoryskiej Konstanty Radziwiłł.

– Gdy artysta tworzy swoje dzieło, w takim dziele zostawia cząstkę siebie. Bardzo dziękuję w imieniu mieszkańców Jarosławia rodzinie Czartoryskich, że ofiarowała nam tę cząstkę ojca Michała, która będzie tu, w tej świątyni. Myślę, że pozwoli to wszystkim nam czasem poobcować z o. Michałem, rozważyć jego życie i wpływ na nasze miasto. Bardzo dziękuję, że są Państwo z nami, pamiętają o Jarosławiu, o naszych mieszkańcach

Reklama

– zapewnił burmistrz miasta Marcin Nazarewicz.

Alabastrowy krzyż znalazł się w relikwiarzu zaprojektowanym przez artystę Stanisława Lenara, a wykonanym przez zakład artystyczny Piotra Stopyry. To pierwsza relikwia patrona Jarosławia o. Michała – księcia, żołnierza, społecznika, kapelana Powstania Warszawskiego, pierwszego polskiego dominikanina wyniesiony na ołtarze od czasu kanonizacji św. Jacka. Trudno więc się dziwić, że był to ważny moment duchowy i historyczny dla Jarosławia, jego mieszkańców i zapewne całego regionu.

Reklama

Uroczystej mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, a w uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni wierni, harcerze, duchowieństwo oraz zaproszeni goście, wśród nich m.in. o. Łukasz Wiśniewski – prowincjał polskich dominikanów, ks. Michał Radziwił CM – misjonarz, syn Konstantego Radziwiłła, członkowie rodów Czartoryskich, Radziwiłłów oraz Dzieduszyckich na czele z Barbarą Czartoryską – bratanicą o. Michała Czartoryskiego, która jest przewodniczącą Rodzinnego Związku Czartoryskich herbu Pogoń Litewska.

Podczas ceremonii prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, prof. Stanisław Ułaszewski pośmiertnie uhonorował o. Michała odznaczeniem Światowego Związku Żołnierzy AK Złotym Krzyżem Akcji „Burza” przekazanym na ręce o. prowincjała. Uroczystość odbyła się w 94. rocznicę święceń kapłańskich, które o. Michał przyjął właśnie w Bazylice pw. Matki Bożej Bolesnej dokładnie 20 grudnia 1931 r., a 21 grudnia tegoż roku odprawił swoją pierwszą mszę św. w kaplicy rodowej Pałacu Czartoryskich, w rodzinnych Pełkiniach.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/12/2025 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama