Już ponad 8,5 mln zł zostało dobrze spożytkowane na terenie kilku podkarpackich miast i gmin dzięki działalności Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Pogórze Przemysko-Dynowskie”. Ze zdobytych pieniędzy skorzystały m.in. miasto i gmina Dubiecko, gmina Krzywcza, gmina Rokietnica czy gmina Jawornik Polski.
Powstawanie nowych firm, rozwój ich działalności, tzw. granty dla organizacji pozarządowych i wsparcie małej infrastruktury publicznej – tak wygląda codzienność Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Pogórze Przemysko-Dynowskie” przy wdrażaniu tzw. Lokalnej Strategii Rozwoju.
Stowarzyszenie działa od 2008 r. Należy do niego kilka gmin, w tym cztery z naszego regionu[paywall]: miasto i gmina Dubiecko, gmina Krzywcza, gmina Rokietnica czy gmina Jawornik Polski.
Prezesem stowarzyszenia jest burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak. A że w grupie siła, realizacja przedsięwzięć, większych lub mniejszych, wychodzi im wybornie, zdecydowanie przyczyniając się do wspierania rozwoju obszarów wiejskich na terenie gmin członkowskich.
23 maja 2016 r. władze stowarzyszenia podpisały tzw. umowę ramową z zarządem województwa podkarpackiego, a związaną z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Od wspomnianego dnia rozpoczął się natomiast proces wdrażania tzw. Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016 – 2022 dla obszaru gmin: Dynów, Jawornik Polski, Krzywcza Markowa, Rokietnica, miasta i gminy Dubiecko oraz miasta Dynów.
Pula pieniędzy przewidzianych na realizację owej strategii wynosiła 5 mln 400 tys. zł. Ale że fachowość i efektywność działania została bardzo wysoko oceniona, stowarzyszenie otrzymało dodatkową kasę. W 2019 r. było to 590 tys. zł, w 2020 r. kolejne 590 tys. zł.
A w 2021 r., po przewalutowaniu budżetu na euro, uzyskało dodatkowe pieniądze w wysokości 2 mln 8 tys. zł. Na koniec 2022 r. budżet opiewał więc na kwotę 2 mln 147 tys. euro, czyli około 8 mln 588 tys. zł!
Biuro LGD „Pogórze Przemysko-Dynowskie” mieści się w Nienadowej w gminie Dubiecko, w budynku GOK-u. Jest czynne codziennie od g. 8 do g. 16. Tam można załatwić wszystkie sprawy, bo – jak twierdzą członkowie stowarzyszenia – udział mieszkańców jest w tym wszystkim kluczowy.
– W ramach wspomnianych ponad 8,5 mln zł ogłoszonych zostało 20 konkursów, w ramach których wsparcie finansowe otrzymało 163 beneficjentów. Dzięki tej kwocie powstało 27 nowych przedsiębiorstw, a 14 kolejnych jest w trakcie podpisywania umów na dofinansowanie – wyliczyła dyrektor biura stowarzyszenia Agata Szmulik.
Do miasta i gmina Dubiecko trafiło 738 tys. 192 zł. Przebudowane zostały m.in. ulice Cmentarna i Zamkowa w Dubiecku, stworzony został park rekreacyjny w Wybrzeżu, zmodernizowana została świetlica wiejska w Iskani czy remiza OSP w Dubiecku, do której trafiło także dodatkowe wyposażenie.
Ale skorzystały także organizacje pozarządowe, by wspomnieć o Jeździeckim Klubie Sportowym „Dragon” w Dubiecku, Stowarzyszeniu Przyjaciół Miejscowości Nienadowa czy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Dubieckiej.
Orkiestra dęta przy OSP w Dubiecku otrzymała nowe stroje, podobnie jak Koło Gospodyń Wiejskich Wybrzeże „Sobótki”, KGW w Nienadowej, Słonnem czy Stowarzyszenie Przyjaciół Miejscowości Nienadowa.
Do gminy Krzywcza trafiło 511 tys. 121 zł. Zagospodarowany został park wiejski w Krzywczy oraz teren wokół boiska sportowego i świetlicy wiejskiej w Babicach, gdzie zmodernizowany został także hol w świetlicy wiejskiej. Zakupiona została scena mobilna dla świetlic wiejskich z terenu gminy.
Z grantów skorzystali także: Stowarzyszenie Otwarta Dłoń, OSP w Babicach czy Gminna Biblioteka Publiczna w Krzywczy. Ochotnicze straże pożarne w Krzywczy i Reczpolu wzbogaciły się o nowe hełmy, halabardy, rękawiczki i szable dla straży bożogrobowych.
Grupy taneczne z terenu gminy otrzymały nowiusieńkie tradycyjne stroje ludowe, zaś młodzieżowe grupy artystyczne – tradycyjne stroje ludowe szlacheckie oraz z epoki Księstwa Warszawskiego.
Gmina Rokietnica otrzymała do tej pory 485 tys. 765 zł. Dzięki temu doszło m.in. do: przebudowa drogi gminnej w Rokietnicy i Czelatycach, zmodernizowano świetlicę wiejską w Tapinie czy zakupiono sprzęt kulturalno-rozrywkowy dla OSP w Rokietnicy.
Na realizację swoich pomysłów pieniądze trafiły także do: Stowarzyszenia Kulturalnego „Carpatia” (m.in. na inscenizację wesela wiejskiego z okolic gminy Rokietnica czy zakup strojów), Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tuligłów (na organizację średniowiecznego jarmarku pod Boruszem), Koło Gospodyń Wiejskich w Rokietnicy Woli (na imprezę pod nazwą „Rokietnica Wola Kraina ze Smakiem – wioska tematyczna zachowująca dziedzictwo kulturowe Gminy Rokietnica”).
Gmina Jawornik Polski skorzystała z kwoty 508 tys. 499 zł . W jej ramach stworzone zostało m.in.: ogólnodostępne zaplecze rekreacyjne w Jaworniku Polskim, zmodernizowano budynek oranżerii przy Zespole Pałacowo-Parkowym w Hadlach Szklarskich czy budynek Domu Ludowego w Manasterzu.
Z dofinansowania pomysłów spośród organizacji pozarządowych skorzystały m.in.: Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik”, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaworniku Polskim, Stowarzyszenie Pań w Hucisku Jawornickim, Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworniku Polskim, Stowarzyszenie Kobiet z Manasterza (na zakup gorsetów ludowych) czy Zespół „Hadlanie” (na zakup strojów).
Obecnie trwają prace nad opracowaniem nowej strategii.
– W związku z tym na internetowej stronie LGD oraz na profilu społecznościowym zostały umieszczone ankiety potrzebne do opracowania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023 – 2029. Jedna z nich jest dedykowana wprost do ludzi młodych od 16 do 25 lat. Druga bada preferencje mieszkańców i przedsiębiorców oraz rolników co do kierunków wsparcia rozwoju gospodarczego. W ramach nowej strategii nie będzie już możliwe wsparcie wszystkich rodzajów działalności gospodarczych, a jedynie te, które będą kluczowe dla rozwoju obszaru – podsumowała A. Szmulik.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze