Andrzej Duda (Prawo i Sprawiedliwość) został ponownie prezydentem Polski. W rekordowych, jeśli chodzi o frekwencję (ponad 68-procentowa!), wyborach okazał się minimalnie lepszy od Rafała Trzaskowskiego (Koalicja Obywatelska). Zdecydowało o tym niecałe pół miliona osób. Podkarpacie to jedyne województwo w Polsce, gdzie A. Duda osiągnął ponad 70-procentowe poparcie. To o 10 procent więcej niż w I turze. Głosowało na niego niecałe 400 tys. osób więcej niż na R. Trzaskowskiego. Podobnie było w naszym regionie, a rekord pobili mieszkańcy powiatu przeworskiego, w którym A. Duda zdobył aż 77,54 procent głosów.
W I turze wyborów prezydenckich (28 czerwca br.) Andrzej Duda (PiS) pokonał o ponad 13 procent Rafała Trzaskowskiego (KO). Uzyskał poparcie 8 mln 412 tys. 183 rodaków (43,67 procent), którzy zdecydowali się pójść do urn. Swój głos oddało na niego dokładnie 2 mln 567 tys. 19 więcej Polaków niż na R. Trzaskowskiego, który zdobył 30,34 procent poparcia. Frekwencja w Polsce wzniosła prawie 64 procent.
Jako że urzędujący prezydent nie zdobył ponad 50 procent ważnych głosów, w niedzielę, 12 lipca 2020 r., odbyła się II tura. Do lokali wyborczych zdecydowało się nie pójść ok. 8 mln Polaków, którzy byli uprawnieni do głosowania. To i tak dało rekordową od wielu lat frekwencję wyborczą, przekraczającą 68 procent![paywall]
Przez 13 godzin w niedzielę, 12 lipca br., we wszystkich lokalach wyborczych w naszym kraju wciąż obowiązywały zapisy Ustawy z 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystko oczywiście ze względu na wciąż panujący stan epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Ustawa umożliwiała głosowanie zarówno w formie tradycyjnej – w lokalu wyborczym, jak i korespondencyjnie. Wszyscy, którzy odwiedzili lokale wyborcze, musieli zastosować się do wymogów sanitarnych: zasłaniania nosa i ust, dezynfekcji rąk i zachowania odpowiedniego odstępu.
Od samego początku trwała niezwykle wyrównana walka między oboma kandydatami. Z godziny na godzinę rosła frekwencja. Niepewność, kto zasiądzie w prezydenckim fotelu na kolejne 5 lat, trwała i po zamknięciu lokali wyborczych. Bo oto ze wstępnych danych wynikało, że różnica między A. Dudą a R. Trzaskowskim mieściła się w granicach błędu statystycznego. Wynosiła 0,8 procent na korzyść tego pierwszego. Nieco się zwiększyła (do 1,6 procent), kiedy podane zostały oficjalne rezultaty z połowy okręgów wyborczych. Było tuż przed północą. Dwie godziny po północy przekroczyła magiczny próg błędu statystycznego (to plus-minus 2 procent) i wówczas stało się jasne, że w Pałacu Prezydenckim ponownie zagości A. Duda.
Co ciekawe, R. Trzaskowski wygrał w 10 z 16 polskich województw. Największą, bo prawie 20-procentową przewagę uzyskał w województwach pomorskim i lubuskim. Niewiele mniejszą w zachodniopomorskim. Tyle że to było za mało. Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że wynik wyborów byłby inny, gdyby nie tzw. ściana wschodnia. W województwach: podkarpackim, lubelskim i podlaskim A. Duda znokautował R. Trzaskowskiego. W naszym województwie wygrał z ponad 50-procentową przewagą. W lubelskim z prawie 33-procentową. A kiedy do tego dodać zdecydowane triumfy w województwach świętokrzyskim i małopolskim, okazało się, że dzięki tym głosom A. Duda wygrał z R. Trzaskowskim z ponad 2-procentową przewagą.
Jak poinformowaliśmy podczas relacji z I tury wyborów prezydenckich, na Podkarpaciu PiS mogło i cały czas może liczyć na ogromne poparcie. Świadczą o tym liczby. W I turze A. Duda zdobył prawie 61 procent głosów przy 16-procentowym poparciu dla R. Trzaskowskiego. W II turze zdobył prawie 71-procentowe poparcie przy niewiele ponad 29-procentowym R. Trzaskowskiego. Największe w powiecie brzozowskim, bo ponad 82-procentowe, ropczycko-sędziszowskim – ponad 81 procent oraz leżajskim i kolbuszowskim – ponad 80 procent. Łeb w łeb obaj kandydaci szli jedynie w dwóch miastach – Rzeszowie i Tarnobrzegu. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdecydowanie wygrał tylko w dwóch gminach powiatu bieszczadzkiego – Cisnej i Lutowiskach.
A. Duda zdecydowanie pokonał R. Trzaskowskiego na terenie byłego województwa przemyskiego. W niemal każdym powiecie, mieście czy gminie kandydat PiS zdobył niemal miażdżącą liczbę głosów. Z „tylko” ponad 10-procentową przewagą wygrał jedynie w Przemyślu. Nad Sanem największa, bo niemal 100-procentowa frekwencja (96,67 procent), była w obwodzie głosowania nr 35 (DPS św. Brata Alberta), ponad 70-procentowa (73,33) w obwodowej komisji wyborczej nr 7, która mieściła się w budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. K. Morawskiego, prawie 70-procentowa (69,07 procent) w komisji nr 14, mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich.
Niewiele ponad 50 procent poparcia A. Duda uzyskał w innych większych miastach naszego regionu w I turze, czyli Jarosławiu, Lubaczowie i Przeworsku. W II turze dysproporcje były większe. Najmniejszą przewagę uzyskał w Lubaczowie, bo ponad 17-procentową (58,77:41,23). Na palcach jednej dłoni można policzyć gminy w czterech naszych powiatach (przemyskim, jarosławskim, lubaczowskim i przeworskim), w których A. Duda nie zdobył ponad 70-procentowego poparcia. To gmina wiejska Przemyśl i gmina Krasiczyn. Największe poparcie natomiast uzyskał w: gminie Pruchnik (87,73 procent), gminie Tryńcza (86,88 procent), gminie Krzywcza (86,72 procent) i gminie Lubaczów (83,27 procent).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Para mí, el presidente polaco sabe <a href="https://www.seoplanner.com/#"> seo </a>, es muy inteligente y creo que es el hombre perfecto para trabajar, ¡para Polonia!
Para mí, el presidente polaco sabe de [url=https://www.seoplanner.com/#]seo[/url] es muy inteligente y creo que es el hombre perfecto para trabajar, ¡para Polonia!
Nie wiem czy te ponad 50% głosów były ważne. Niestety wiele wskazuje na to, że wybory zostały sfałszowane na korzyść Dudy. Więc póki protesty wyborcze nie zostaną rozpatrzone przez SN nie wyrokujmy kto wygrał, wszak różnica między dwoma kandydatami była niewielka.
Zwycięstwo Andrzeja Dudy nie jest tez pozbawione walorów.Mając samodzielną większość w parlamencie oraz prezydenta PiS do końca 2023 r lub znacznie wcześniej może samodzielnie się wykończyć. Przyjmuje całkowita odpowiedzialność za stan gospodarki i stan państwa co przy już widocznym kryzysie i panademii nie będzie takie łatwe.Po wygranych obecnie wyborach jak na dłoni widać ,że PiS już nie rządzi tylko broni władzy ale już pozbawiony całkowicie mocnych kart w ręku a blefowaniem się nie wygrywa.
Wielkie gratulacje dla Prezydenta jak równiz dla jego Wyborców.Tragedią jest zachowanie sie POSA Marka Rzasy podczas spotkania z Patrykiem Jaki.To pokazauje co to jest PO.Poseł jak dziecko zachowuje sie w trakcie spotkania.Mysle,ze juz czas wyciagnać wnioski co do tego Pana.
Ośmieszyli się ci , którzy przyprowadzili do miasta Jakiego. Na szczęście to ostatnia wygrana PISu. Za trzy lata nawet najbardziej zagorzali wyznawcy zauważą , że król jest nagi. Już wiadomo , iż trzynasta emerytura jest fikcją. Drugiego Budapesztu nie będzie.Nie damy się. Jest nas za dużo!
Zapomnij oszuście ,. PO wykombinowało sobie zamianę po dramatycznym spadku na ryj Kidawy w maju , a teraz kombinujecie co by tu jeszcze wymyśleć ,ażeby znowu / 2- raz kombinować ./ ZAPOMNIJ WSZO ANTYPOLSKA . TO JUŻ NIE PRZEJDZIE .
yaki buraki , zapomnij o tym co mówisz . To są twoje mrzonki , mrzonki chorego osobnika z PO . ZAPAMIĘTAJ TO SOBIE PieŁO JUŻ 6-TY / SZÓSTY / RAZ Z RZĘDU PRZEGRAŁO WYBORY . I TAK TRZYMAĆ
tak sobie myślę że od urodzin swoich zostałeś sfałszowany ale lepiej nie znać prawdy..
Inflacja pnie się w górę a w Przemyślu minimalną krajową jest powszechna i stawki godzinowe głodowe w porównaniu do innych miast a ceny żywności wszędzie są takie same
Niestety jest to ostatnia wygrana PISu. Następnych nie wygra ani PO ani lewica. Za dużo obiecano ludziom. Nie ma na to pieniądzy. Inflacja, kryzys itp. Następne wybory wygrają inni. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji rządzić. Swoją drogą, wiecie czym się zajmuje marszałek były?
dopiero się zacznie ludzie odczuli ostatnie złe rządy pisu dlatego tyle przeszło na lewo a to dopiero początek ludziom sie otworzą oczy nie rozummieją inflacji i innych ekonomicznych skutków tego co robi władza i ile kradnie ale powodzenia , będzie taki spadek jakości życia jeszcze gorszy niż od 3 lat zobaczycie , tylko 1 rok był fajny po daniu 500+ a potem co się stało , dużo osób to zauważyło nie będzie ludzi stać żeby te dzieci wysłać do szkóół i dać jeśc
PiS i TVP zrobiło ludziom z mózgu gówno
Ale sie wysiliłes z tymi wypocinami.Nie pobieraj 500+ i niech Rodzice zwróca "13" bo od złodziei nic sie nie bierze
Para mí, el presidente polaco sabe <a href="https://www.seoplanner.com/#"> seo </a>, es muy inteligente y creo que es el hombre perfecto para trabajar, ¡para Polonia!
Para mí, el presidente polaco sabe de [url=https://www.seoplanner.com/#]seo[/url] es muy inteligente y creo que es el hombre perfecto para trabajar, ¡para Polonia!
Nie wiem czy te ponad 50% głosów były ważne. Niestety wiele wskazuje na to, że wybory zostały sfałszowane na korzyść Dudy. Więc póki protesty wyborcze nie zostaną rozpatrzone przez SN nie wyrokujmy kto wygrał, wszak różnica między dwoma kandydatami była niewielka.