Reklama

Andrzej Zapałowski z medalem „Pro Patria”

7 września br. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja znaczka Poczty Polskiej, upamiętniającego 40. rocznicę powstania Konfederacji Polski Niepodległej. Była to także okazja do wręczenia medali „Pro Patria”.

Zanim minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył te wyróżnienia (medale Pro Bono Poloniae i Pro Patria), członkowie KPN-u złożyli kwiaty przy ścianie straceń na Rakowieckiej[paywall]. Wśród odznaczonych drugim z wymienionych medali znalazł się były europoseł, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Andrzej Zapałowski.

Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 r. i zastąpił medal „Pro Memoria”. Wspomniany medal przyznawany jest „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Reklama

Nadawany jest na podstawie udokumentowanych wniosków naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych. Autorem projektu medalu jest artysta grafik Andrzej Nowakowski.

Nosi się go na lewej stronie piersi w kolejności za odznaczeniami państwowymi, a przed medalem „Pro Memoria”. Po raz pierwszy medale te wręczone zostały kilkudziesięcioosobowej grupie zasłużonych 9 stycznia 2012 r. w pałacu Na Wodzie w warszawskich Łazienkach.

Reklama

A. Zapałowski w latach 1980 – 1986 działał w nieformalnym opozycyjnym ruchu wewnątrz Związku Harcerstwa Polskiego, następnie należał do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W latach 1986 – 1990 kierował Niezależnym Zrzeszeniem Studentów na krakowskiej WSP. Później związał się z Konfederacją Polski Niepodległej. Do sejmu został wybrany w 1997 z listy Akcji Wyborczej „Solidarność” (z rekomendacji KPN-OP). Opuścił AWS w 1998 r. w proteście przeciwko usunięciu z klubu parlamentarnego Adama Słomki.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-09-16 17:58:35

    Medali ci u nas dostatek.Prawdziwe jaja z medalomanii robiła sobie"Pomarańczowa Alternatywa"Dziadek opowiadał jak na Politechnice Wrocławskiej w latach komuny studenci  w ramach akcji "medal " byli odznaczani medalami "honorowy dawca moczu"Akcja "medal" była inspiracją Waldemara "Majora" Fydrycha.A odznaczał sam Wiesław "Rotmistrz" Cupała.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Porażka - niezalogowany 2019-09-16 18:15:43

    A ten Pan Zapałowski to sie w końcu weźmie do roboty w Radzie ? Bo na razie medal mu sie należy w kategorii najwieksza porażka Rady. No i za rozrabianie kleju bo co wybory to startuje . A chyba do czegoś innego go wybraliśmy. Ten Pan to w końcu zrozumie ? Bo jesli nie to powinien wykazać sie honorem i oddać mandat dla kogos kto bedzie pracował a nie jaja sobie robił. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Dramat - niezalogowany 2019-09-16 18:23:12

    Jeszcze tylko wyborów na Prezydenta Polski nie przegrał ! Ten Pan wie w ogóle po co startował do Rady oprócz własnego ego ? Wie jakie ulice są w okręgu z którego startował? Jedyne co wie to chyba na którym płocie powiesić swój wizerunek po raz 10 w ciągu roku

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama