19 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu otrzymało święcenia kapłańskie z rąk księdza arcybiskupa Adama Szala, metropolity przemyskiego. Uroczystość odbyła się 19 bm. w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Tutejszą bazylikę archikatedralną tłumnie wypełnili wierni: rodziny, przyjaciele i znajomi noeprezbiterów.
Nowo wyświęceni kapłani to[paywall]: ks. Piotr Długi (parafia Ustjanowa), ks. Łukasz Dziedzic (parafia Przeworsk-Fara), ks. Paweł Franus (parafia Wola Zarczycka), ks. Sławomir Hadam (parafia Babice), ks. Jakub Jakubowski (parafia Medyka), ks. Konrad Kawa (parafia Kuńkowce), ks. Andrzej Kinal (parafia Wołkowyja), ks. Szymon Kot (parafia Sanok-Fara), ks. Dawid Kotulski (parafia Stare Miasto), ks. Dawid Kowalczyk (parafia Sufczyna), ks. Maciej Marszałek (parafia Brzozów), ks. Sebastian Rachwał (parafia Humniska, pw. św. Stanisława), ks. Grzegorz Rejman (parafia Dąbrówki k. Łańcuta), ks. Grzegorz Rybczak (parafia Wara), ks. Krzysztof Senejko (parafia Nienowice), ks. Adrian Sroka (parafia Bolestraszyce), ks. Andrzej Urbowicz (parafia Krosno-Turaszówka), ks. Arkadiusz Wojnicki (parafia Brzozów) i ks. Paweł Wołoszyn (parafia Bolestraszyce).
Ksiądz arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski, którzy udzielił wymienionym święceń kapłańskich, zaapelował do nich, aby nie zapominali, że są powołani do świętości oraz prowadzenia powierzonych im ludzi. Wskazał również, że powołanie to życie zgodne z wolą Boga i każdy z nas „stoi przed odkryciem swojego miejsca na ziemi i bycia wiernym zadaniu dążenia do wyznaczonego celu życia”.
– Nie jest to łatwe zadanie, bo świat krzyczy a Jezus nieustannie zaprasza na drogę wyznaczoną przez przykazania i Ewangelię – podkreślił arcybiskup.
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego większość noprezbiterów odprawiła msze prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Cieniutko, kiedyś po 190 kończyło.
Może nie pamiętasz ze względu na wiek ale nigdy nigdzie nie kończyło seminarium duchownego 190 alumnów - prezbiterów. . Wypisujesz wierutne brednie celem wprowadzenia ewentualnych młodych internautów w błąd . bądź nie masz o tym zielonego pojęcia. Owszem były czasy w latach 1950-1980 zwanych komunistycznymi gdzie wyświęcano co roku czasem ok. 30 alumnów ale wynikało to z faktu iż przemyskim w seminarium archidiecezjalnym studiowali młodzi ludzie z całego dawnego województwa rzeszowskiego gdyż w starych strukturach nie było diecezji rzeszowskiej , zamojsko-lubaczowskiej czy sandomierskiej więc ludzie z obecnych diecezji studiowali w seminarium w Przemyślu. Po utworzeniu nowych diecezji które wymieniłem ludzie studiują w swoich seminariach diecezjalnych w Rzeszowie , Sandomierzu czy Zamościu dlatego w samym Przemyślu automatycznie jest mniej alumnów tym samym mniej się corocznie wyświęca. Nie wchodzę w sferę zmniejszenia ilości tzw. powołań , zmniejszenia liczby młodych których wielu wyjeżdża np. z Przemyśla czy Jarosławia czy niechęci do bycia księdzem (pomimo wypisywanych bredni że tam jedynie nieróbstwo czy samo bogactwo) chcę jedynie stwierdzić że nigdy, nigdzie nawet w Rzymie nie wyświęcano jednorazowo 190 alumnów , może mylisz liczbę studiujących na wszystkich 6 latach (kursach) z wyświęcaniem na prezbiterów. Pociesz sie jedynie że w następnych latach będzie dużo mniej , to dla tych się z którzy się z tego szatańska radością cieszą.
Kolejnych 19-tu z przegranym życiem już na starcie.Szkoda chłopaków.
Może jednak zacznij martwić się o swój marny żywot , każdy ma prawo wybrać swój los , swoją drogę życiową , więc nie zamartwiaj się o wybór życiowy innych ludzi do którego każdy człowiek młody ma przyrodzone prawo. Lepiej myśl o sobie byś się nie zagubił i n ie zmarnował życia.
Nie masz co sobie tak brać do serca tego klecho i niepotrzebnie się pultasz i zmieniasz nicki za każdym wpisem.Chciałem tylko pokazać, że 19 absolwentów z danego roku seminarium to strasznie mało. To marnotrawstwo "wykładowców" i pieniędzy. Należałoby scalić te seminaria (skoro już muszą być) i pozostawić 1-3 w kraju.Nie mylę też wszystkich bo nawet gdyby tak było to i tak jest to "nieopłacalne, nieekonomiczne".
Nie znasz go a już bezpodstawnie zarzucasz mu "marny żywot". Skąd wiesz jakie jest prawdziwe życie - może właśnie żyje "pełną gębą", korzysta z wszystkich dobrodziejstw życia i niczym się nie umartwia i na zimnej posadzce nie musi leżeć bo do leżenia na obszerne i wygodne łóżko z hydromasażem.
Tak to prawda kazdy ma prawo wybrac swoj los ,swoja droge zyciowa,ale niech za to placa rodzice wzglednie rodzina jak taki mlodzieniec wybiera seminarium a nie my wierni!!! ja za studia jak synowie studiowali placilam sama a nie prosilam kogos kto by mi im oplacil
Do kasandraWłaściwie powinieneś się nazywać krakander bo nieustannie kraczesz udając filozofa i mądralę. Mimo różnych burz i krętych dróg dziejowych nie ty będziesz wytyczać kościołowi i ludziom ścieżkę życia , nie ty będziesz decydować o formie i strukturze nauki w seminariach. Jeśli chodzi o opłatę za naukę to do szanownej Jolanty to seminaria duchowne otrzymują takie same dotacje jak każda wyższa uczelnia w Polsce a więc dlaczego młodzi Polacy mają być dyskryminowani , czym się różnią od innych młodych jak np.od twojego syna. Chcesz i marzysz aby było jak w czasach socjalistycznych czy komunistycznych , ale tego już nie będzie. Tyle i aż tyle, szkoda czasu i słów gdyż niechęć niektórych do KK jest większa od rozumu , rozsądku i zwykłego ludzkiego podejścia do tematu , i tak jesteście w miarę stonowani w krytyce kościoła katolickiego.
Kto ich opłaci? Państwo czy fundusz tych Bogatych?
To był ich wybór ich życie i oni decydowali co z nim zrobić.I nikt nie ma prawa nazywać ich darmozjadami czy posądzać o zły wybór.Proste.Z Bogiem Panie kasander się nie wojuje...bo już nie jeden próbował a na łożu śmierci wracał do Boga.I tak było z wieloma cwaniakami.
Jola ty zapłaciłaś za Ich studia? Jesteś tego pewna? Przyszedł do Ciebie któryś z tych leżących na posadzce i poprosił cię o opłacenie studiów?Nie wydaje mi się!!!To wytłumacz mi po cholerę obijasz wary w tym temacie.
Otóż to!!!I wszystko na ten temat.W pełni się z tym zgadzam.Ja nie jestem może nadmiernie praktykującym katolikiem ale wiarę mam mocniejszą niż nie jeden który stoi w niedzielę pod ołtarzemPozdrawiam
>>Z Bogiem Panie kasander się nie wojuje.<<Nie rozumiesz nawet sedna a zabierasz głos.Ja nie wojuję z jakimkolwiek bogiem bo tego Twojego boga po prostu nie ma!!! To Twój wybór w jakie bajki wierzysz i nie zmuszaj nikogo aby też w nie wierzył.To natomiast jak kto kogo nazywa to tylko sprawa kultury i wychowania i każdy może się wypowiadać i nikt nie ma prawa oceniać komu co wolno mówić.
klecha 83.31.118.52 archy klecha 83.31.118.52 klech 83.31.118.52Jesteś po prostu prymitywny troll internetowy.
>> nie ty będziesz decydować o formie i strukturze nauki w seminariach.<<Całkowicie błędne myślenie!Dopóki z moich pieniędzy jesteście opłacani, to ja będę decydował także o tym.
Boga nie ma Panie Kasander? A skąd pan o tym wiesz? Widziałeś że go nie ma?To kwestia tego w to co wierzysz. Jedni wierzą że jest a inni wierzą że nie ma. Prawda że proste? Skąd się pan wziąłeś na tym świecie... inaczej skąd się wziął świat wszechświat planety? Kosmici go stworzyli? To kto w takim razie stworzył kosmitów? Interesujące nie? A może to wszystko wzięło się z niczego?W nosie mam to w co ty wierzysz czy nie wierzysz. To twoje małpy i twój cyrk...I jeszcze raz powtórzę. To był indywidualny wybór tych chłopaków. Poszli tam bo tak chcieli...więc wytłumacz mi co ci do tego.
Z twoich pieniędzy są opłacani? Poproszę wydruki że coś na nich wpłaciłeś w przeciwnym wypadku jesteś zwykły troll i napinacz internetowy.Ciebie zapewne też ktoś opłaca...i co mam wszcząć larum z tego powodu?
Ty człowieku jesteś głupszy niż przewiduje to ustawa. Nie masz się czego czepić to wpadasz na neta dać upust swoim frustracjom i niepowodzeniom zyciowym. Męczysz się i dusisz i jeszcze rzucasz kalumniami.Chłopcy poszli swoją drogą a ciebie to boli.Żal mi takich miałkich typów jak ty.Na szczęście na nic te twoje wypociny. Seminarium istniało istnieje i istnieć będzie i młodzi ludzie nadal będą tam wstępować czy ci się to podoba czy nie.I męcz się dalej...tylko nie zachlap klawiatury.
I co mu z tego wygodnego łoża z hydromasażem. Do grobu ze sobą tego nie weźmie.Czymże są dobrodziejstwa tego życia? ...niczym.Wolę poleżeć na zimnej posadzce wiedząc że to mi da szczęście i radość
>>Poproszę wydruki<<W US sobie sprawdź
>>więc wytłumacz mi co ci do tego.<<Tłumaczę - staraj się zrozumieć te trzy zdania.Żyjesz w takim otumanieniu, że nie wiesz jak świat się kręci, i nawet słowa pisanego nie rozumiesz.Nigdzie nie napisałem ani nie dałem do zrozumienia, że mam coś przeciw wyborowi jakiś chłopaków.Umiesz tylko pluć jadem na lewo i prawo bo taki masz ...... charakter, typowo pisobolszewicki. Zatrujesz się w końcu.
To po co czekasz tyle na to "lepsze życie"?
Ty najpierw popatrz na siebie i zwróć uwagę na jad jakim ty plujesz. A plujesz tylko na lewo Lewaku.Jeszcze raz powtarzam . Nie interesuje mnie twój światopogląd i wyimaginowany świat jaki sam sobie stworzyłeś.Swoje rzekome oświecenie zachowaj dla siebie bo jak się okazuje są tacy którzy w tym temacie mają inne zdanie niż ty.
Bo taki był mój wybór.I nie interesuje mnie to czy się to komuś podoba czy nie.
Nie ma czego sprawdzać bo niczego na ten temat tam nie ma.
190 kończyło u Kasandra w jego wyimaginowanym zmyślonym świecie oderwanym od rzeczywistości zwanym Matrixem.W realnym świecie nic podobnego nie miało miejsca.
Szkoda. Powinni się żenić i zakładać rodziny...
Może nie wszyscy chcą rodzin i żeniaczki...nie pomyślałeś o tym?
Koniec karmienia trolla!Parmenides z Elei 31.0.68.154;-) 31.0.68.154 Pepo 31.0.68.154 U2W2 31.0.68.154 Alumn 31.0.68.154 Nick 31.0.68.154 Przemyślanin 31.0.68.154 Taki z ciebie Przemyślanin jak z koziej ..... .
No właśnie trollu.W końcu wpadłeś na świetny pomysł.Musisz przestać się karmić. Może wtedy ta melasa którą masz pod beretem zacznie tworzyć coś konstruktywnego.Dobrze że chociaż cyferki przepisywać potrafisz panie skafander....hmm...a może powinieneś się nazwać kaftan ten z zakładu dla obłąkanych
Odpowiedz 'klechy" jest pod każdym względem merytoryczna i gasi w każdym momencie plucie jadem tego awanturnika , , który posługuje się nickiem Kas.....r . Jesteś zwykłym wysłannikiem diabła i zawsze tylko jątrzysz.
no ja nie wiem czy tak to przegrane życie -pokaż mi szkołę po której skończeniu masz pracę , mieszkanie i samochód + kucharkę :) :)
No i mamy 19 nowych urzędników kościelnych. Niech się internauci nie martwią że nie założą oni rodzin. Prawie każdy ksiadz ma jakiegoś potomka. Chyba ,że jest gejem.
Tak myślę że byłeś chrzestnym niejednego dziecka "urzędnika kościelnego". A tak dodając jesteś zwykłym chamem i prostakiem wypisując taki brednie i kalumnie na bogu ducha winnych ludzi winnych jedynie temu że są duchownymi , kapłanami. Widać jednak że byłeś wychowywany przez niestety niewychowanych rodziców , którzy nie potrafili zaszczepić ci podstaw wychowania i zwyklej ludzkiej kultury i uczciwości w myśleniu , pomijam wiarę bo to sprawa każdego osobista, co prowadzi prosto do wypisywania obraźliwych tekstów korzystając z anonimowości i wolności słowa. I dodam , nie wyobrażąm sobie takiego jak ty męża czy ojca , jak ich wychowasz , co im przekażesz , jakie wartości , może jednie prostackie myślenie i obrażanie innych ludzi , inaczej myślących, wyznających inne aczkolwiek o wiele bogatsze i pełniejsze wartości.
Ja spróbuję podsumować : gdyby księża się żenili to wierni nie dali by rady ich rodziny otrzymać.Dzisiaj ksiądz wolny ma kilka lub kilkanaście pokoi aile by chciał mieć gdyby miał rodzinę.Dzisiaj jak nie ma z kogo zedrzeć to sprzeda cmentarz i pole kościelne.Skromność to dla wiernych a dla księdza mamona i zdzierstwo szanujące bliżniego aż zedrą skórę z niego.
ty kasander ty naprawdę jesteś nieszczęśliwy, chyba kobiety ci trzeba
Cieniutko, kiedyś po 190 kończyło.
Chyba darmozjadow.
Może nie pamiętasz ze względu na wiek ale nigdy nigdzie nie kończyło seminarium duchownego 190 alumnów - prezbiterów. . Wypisujesz wierutne brednie celem wprowadzenia ewentualnych młodych internautów w błąd . bądź nie masz o tym zielonego pojęcia. Owszem były czasy w latach 1950-1980 zwanych komunistycznymi gdzie wyświęcano co roku czasem ok. 30 alumnów ale wynikało to z faktu iż przemyskim w seminarium archidiecezjalnym studiowali młodzi ludzie z całego dawnego województwa rzeszowskiego gdyż w starych strukturach nie było diecezji rzeszowskiej , zamojsko-lubaczowskiej czy sandomierskiej więc ludzie z obecnych diecezji studiowali w seminarium w Przemyślu. Po utworzeniu nowych diecezji które wymieniłem ludzie studiują w swoich seminariach diecezjalnych w Rzeszowie , Sandomierzu czy Zamościu dlatego w samym Przemyślu automatycznie jest mniej alumnów tym samym mniej się corocznie wyświęca. Nie wchodzę w sferę zmniejszenia ilości tzw. powołań , zmniejszenia liczby młodych których wielu wyjeżdża np. z Przemyśla czy Jarosławia czy niechęci do bycia księdzem (pomimo wypisywanych bredni że tam jedynie nieróbstwo czy samo bogactwo) chcę jedynie stwierdzić że nigdy, nigdzie nawet w Rzymie nie wyświęcano jednorazowo 190 alumnów , może mylisz liczbę studiujących na wszystkich 6 latach (kursach) z wyświęcaniem na prezbiterów. Pociesz sie jedynie że w następnych latach będzie dużo mniej , to dla tych się z którzy się z tego szatańska radością cieszą.