Reklama

Archidiecezja przemyska ma 19 nowych kapłanów

23/05/2018 16:30

19 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu otrzymało święcenia kapłańskie z rąk księdza arcybiskupa Adama Szala, metropolity przemyskiego. Uroczystość odbyła się 19 bm. w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Tutejszą bazylikę archikatedralną tłumnie wypełnili wierni: rodziny, przyjaciele i znajomi noeprezbiterów.

Nowo wyświęceni kapłani to[paywall]: ks. Piotr Długi (parafia Ustjanowa), ks. Łukasz Dziedzic (parafia Przeworsk-Fara), ks. Paweł Franus (parafia Wola Zarczycka), ks. Sławomir Hadam (parafia Babice), ks. Jakub Jakubowski (parafia Medyka), ks. Konrad Kawa (parafia Kuńkowce), ks. Andrzej Kinal (parafia Wołkowyja), ks. Szymon Kot (parafia Sanok-Fara), ks. Dawid Kotulski (parafia Stare Miasto), ks. Dawid Kowalczyk (parafia Sufczyna), ks. Maciej Marszałek (parafia Brzozów), ks. Sebastian Rachwał (parafia Humniska, pw. św. Stanisława), ks. Grzegorz Rejman (parafia Dąbrówki k. Łańcuta), ks. Grzegorz Rybczak (parafia Wara), ks. Krzysztof Senejko (parafia Nienowice), ks. Adrian Sroka (parafia Bolestraszyce), ks. Andrzej Urbowicz (parafia Krosno-Turaszówka), ks. Arkadiusz Wojnicki (parafia Brzozów) i ks. Paweł Wołoszyn (parafia Bolestraszyce).

Ksiądz arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski, którzy udzielił wymienionym święceń kapłańskich, zaapelował do nich, aby nie zapominali, że są powołani do świętości oraz prowadzenia powierzonych im ludzi. Wskazał również, że powołanie to życie zgodne z wolą Boga i każdy z nas „stoi przed odkryciem swojego miejsca na ziemi i bycia wiernym zadaniu dążenia do wyznaczonego celu życia”.

Reklama

– Nie jest to łatwe zadanie, bo świat krzyczy a Jezus nieustannie zaprasza na drogę wyznaczoną przez przykazania i Ewangelię – podkreślił arcybiskup.

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego większość noprezbiterów odprawiła msze prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach.

Święcenia kapłańskie to nie jedyna ważna uroczystość w życiu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W połowie maja br. alumni V roku przyjęli święcenia diakonatu. Otrzymali je: Krzysztof Jasiński (parafia Hyżne), Damian Matusz (parafia Przemyśl, pw. św. Józefa Sebastiana biskupa), Marek Matwijczak (parafia Zamojsce), Mateusz Jakieła (parafia Iwonicz), Mateusz Nowak (parafia Wańkowa), Piotr Dzierżak (parafia Lublin, pw. św. Antoniego), Michał Kłopot (parafia Makowisko) i Artur Ochab (parafia Chodaczów).
red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2018-05-23 17:27:22

    Cieniutko, kiedyś po 190 kończyło.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Asdfh - niezalogowany 2018-05-23 17:39:17

    Chyba darmozjadow.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    klecha - niezalogowany 2018-05-23 18:16:39

    Może nie pamiętasz ze względu na wiek ale  nigdy nigdzie nie kończyło seminarium duchownego 190 alumnów - prezbiterów. . Wypisujesz wierutne brednie celem wprowadzenia ewentualnych młodych internautów w błąd . bądź nie masz o tym zielonego pojęcia. Owszem były czasy w latach 1950-1980 zwanych komunistycznymi gdzie wyświęcano co roku czasem ok. 30 alumnów ale wynikało to z faktu iż przemyskim w seminarium  archidiecezjalnym studiowali młodzi ludzie z całego dawnego województwa rzeszowskiego gdyż w starych strukturach nie było diecezji rzeszowskiej , zamojsko-lubaczowskiej czy sandomierskiej więc ludzie z obecnych diecezji studiowali w seminarium w Przemyślu. Po utworzeniu nowych diecezji które wymieniłem ludzie studiują w swoich seminariach diecezjalnych w Rzeszowie , Sandomierzu czy Zamościu dlatego w samym Przemyślu automatycznie jest mniej alumnów tym samym mniej się corocznie wyświęca. Nie wchodzę w sferę zmniejszenia ilości  tzw. powołań , zmniejszenia liczby młodych których wielu wyjeżdża  np. z Przemyśla czy Jarosławia czy niechęci do bycia księdzem (pomimo wypisywanych bredni że tam jedynie nieróbstwo czy samo bogactwo) chcę jedynie stwierdzić że nigdy,  nigdzie nawet w Rzymie nie wyświęcano jednorazowo 190 alumnów , może mylisz liczbę studiujących  na wszystkich 6 latach (kursach) z wyświęcaniem na prezbiterów.  Pociesz sie jedynie że w następnych latach będzie dużo mniej , to dla tych się z którzy się z tego szatańska radością cieszą.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama