– Świat został prawie całkowicie opanowany przez tzw. ideologię ponowoczesności, która istotowo zmienia sytuację duchową Europy – stwierdził arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który jako jeden z hierarchów skierował swoje słowo do tysięcy pielgrzymów zgromadzonych podczas Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kalwarii Pacławskiej.
Tegoroczny, trwający od 11 do 15 bm. odpust miał wyjątkowy charakter. Odbywał się w obchodzony w tym czasie jubileusz 350-lecia franciszkańskiego[paywall] Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, najważniejszego miejsca pielgrzymkowego na Podkarpaciu, nazywanego również Jerozolimą Wschodu. Sprawowanej w miniony poniedziałek mszy przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki wraz arcybiskupem Adamem Szalem, metropolitą przemyskim, biskupem Marianem Rojkiem, ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej, biskupem Stanisławem Dowlaszewiczem Billmanem, franciszkaninem i misjonarzem boliwijskim oraz biskupem Stanisławem Jamrozkiem, biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej. Wśród wiernych znalazł się m.in. marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.
– Świat został prawie całkowicie opanowany przez tzw. ideologię ponowoczesności, która istotowo zmienia sytuację duchową Europy – zauważył przewodniczący Episkopatu Polski. – Pod jej wpływem społeczeństwa ponowoczesne przyjmują cechy społeczeństw utopijnych, czyli zaczynają wierzyć w możliwość osiągnięcia ziemskiej nieśmiertelności i doskonałości. Ideologia ta uczyniła z kultury swoje narzędzie, a jej energia jest skierowana na wyzwolenie, na nieustanną emancypację – stwierdził hierarcha.
W ocenie duchownego „jest ona przeznaczona na wyzwolenie się od wszystkich tradycyjnych struktur, także od rodzin, które mają rzekomo człowieka zniewalać i alienować, a proces ten przypomina obieranie cebuli: warstwa po warstwie, aż do skutku, aż nic nie pozostanie”. Arcybiskup Gądecki przekonywał, że „doszło do odwrócenia systemu wartości, gdzie kulturę wyrzeczenia i ideały ma zastąpić kultura natychmiastowego spełnienia i przyjemności”.
– Wolność ma odtąd oznaczać wyłącznie oswobodzenie się od nakazów i praw – powiedział do tłumów wypełniających plac przed sanktuarium i w jego sąsiedztwie. – Skutkiem tego ma nastąpić oddanie człowieka we władzę jego popędów, które zaczynają nim rządzić, redukując go do stanu zwierzęcego. Wolność ma oznaczać odtąd nieograniczoną konsumpcję, która staje się religią – zauważył.
Po eucharystii odsłonięto i poświęcono pomnik ku czci św. Jana Pawła II, który gościł na kalwaryjskim wzgórzu 50 lat temu. W 1968 roku ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież, przybył tam z okazji 300. rocznicy założenia sanktuarium.
Autorem monumentu jest krakowski artysta Michał Batkiewicz. Jeszcze tego dnia pątnicy byli świadkami prawykonania oratorium kalwaryjskiego „Oto Matka Twoja”, napisanego specjalnie przez kompozytorów Piotra Pałkę i Pawła Bębenka. Muzycy wystąpili pod dyrekcją Elżbiety Przystasz.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
To prawda.Dzisiaj plebania to najbardziej luksusowa rezydencja w parafii
Rozumiem ,ze widziałeś , dlatego piszesz to co piszesz